Wieża zegarowa w Warnie – co warto o niej wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

Warna – urokliwy, nadmorski kurort, który zlokalizowany jest tuż nad brzegiem Morza Czarnego. Co roku przyciąga on tysiące turystów z różnych części świata i zachęca do siebie pięknymi plażami. Warna to także jedno z większych miast w Bułgarii, które może poszczycić się wyjątkową historią, a także szeregiem innych atrakcji. Nie brakuje tam też unikalnych zabytków, które pochodzą z różnych epok historycznych. Jednym z nich jest wieża zegarowa w Warnie, czyli Clock Tower of Varna. Co musisz o niej wiedzieć i gdzie dokładnie się ona znajduje? Sprawdźmy to już teraz!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wieża zegarowa w Warnie – opis i historia

Wieża zegarowa w Warnie jest dość mistycznym zabytkiem, który bardzo szybko stał się jedną z największych atrakcji turystycznych w mieście. Znajduje się ona w otoczeniu drzew, aczkolwiek bez problemu dostrzeżesz ją nawet z większej odległości. Zgodnie ze źródłami historycznymi, wieża ta została wybudowana w XIX wieku. Co więcej, stanęła ona w miejscu dawnego zegara miejskiego, który był jednym z największych symboli Warny w tamtym okresie. Niestety, w okresie burzliwych i krwawych wojen krymskich, poprzednia konstrukcja nie przetrwała i dosłownie została zrównana z ziemią w czasie jednego z najazdów. Miasto jednak zdecydowało się w jej miejsce wybudować nową wieżę zegarową, którą możesz podziwiać do dziś. Co ciekawe, tuż pod samą wieżą mieści się popularny w mieście teatr dramatyczny, który też warto zwiedzieć. Samo wejście do wnętrza wieży zegarowej nie jest możliwe. Możesz więc podziwiać jej surową architekturę jedynie z zewnątrz.

Historical clock tower in the city center of Varna, Bulgaria. It was built in 1890 by Sava Dimitrievich project. One of the most popular city landmarks.
Zabytkowa wieża zegarowa w centrum Warny, Bułgaria.., licencja: shutterstock/By ValentinValkov

Gdzie znajduje się wieża zegarowa w Warnie i jak możesz do niej dojechać?

Wieża zegarowa w Warnie znajduje się w ścisłym centrum miasta, tuż obok Soboru Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie. Dokładniej mówiąc, jest ona zlokalizowana na terenie parku miejskiego przy ulicy Ruse. Najprościej będzie się dostać do niej piechotą, poruszając się na południe od prawosławnej świątyni. Możesz także skorzystać z komunikacji miejskiej. W pobliżu wieży zegarowej znajduje się kilka przystanków, na których zatrzymują się linie oznaczone numerami 7, 9, 14, 29 oraz 31. Dojazd taksówką również jest możliwy, aczkolwiek w przypadku wypożyczonego samochodu, musisz liczyć się z koniecznością pozostawienia go poza strefą wyłączoną z ruchu kołowego.

Dlaczego warto odwiedzić wieżę zegarową w Warnie?

Warna to miasto słynące z wielu zabytków, więc możesz się zastanawiać, czy wieża zegarowa jest warta tego, by ją odwiedzić. Jak najbardziej! Jest to budowla pochodząca z XIX wieku, zwieńczona pięknym zegarem miejskim. Przyciąga wielu turystów, którzy chcą zgłębić tajemnice surowej architektury.

Godziny otwarcia i bilety wstępu do wieży zegarowej w Warnie

Wieża zegarowa w Warnie jest całkowicie darmową atrakcją turystyczną. Jeśli jednak chcesz wybrać się na spektakl do teatru, który się pod nią znajduje, to musisz liczyć się z koniecznością zakupu biletu wstępu. Co więcej, zwiedzanie wieży zegarowej jest możliwe tylko od zewnątrz, więc jest ona dostępna każdego dnia i przez całą dobę. Dodatkowym bonusem jest możliwość relaksu na ławeczkach na terenie parku, na którym wieża ta się znajduje. 

Czytaj także:

Ceny w Warnie i koszty życia – poznajmy je!

Życie nocne w Warnie – najlepsze puby i kluby muzyczne

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Akwarium w Warnie (Varna Aquarium) – zwiedzanie, bilety

Port w Warnie – co warto wiedzieć? Poradnik zwiedzania

Następny

Dodaj komentarz