Ceny w Warnie i koszty życia – poznajmy je!

Tagi , , , , ,

Warna to jedno z piękniejszych miast w Bułgarii, które znajduje się bezpośrednio nad Morzem Czarnym. Na co dzień w mieście mieszka aż 334 tysiące osób. Można więc powiedzieć, że to miasto tętniące życiem, a do tego też pozostaje jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych. Jeśli planujesz tam swoje wakacje, to koniecznie sprawdź, na jakie wydatki powinieneś być przygotowany!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jaka waluta obowiązuje w Warnie?

W Warnie podobnie jak w całej Bułgarii, walutą jest lew bułgarski. Obecnie mniej więcej 1 lew ma wartość około 2,28 złotego. W Warnie, z uwagi na to, że jest to jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych w kraju, może także zapłacić w euro. Będzie to możliwe głównie w hotelach, klubach nocnych i niektórych butikach. Bierz jednak pod uwagę, że przelicznik nie zawsze jest korzystny.

Ceny w Warnie – ile kosztują noclegi?

W Warnie możesz korzystać z różnorodnych opcji zakwaterowania. Znajdziesz luksusowe hotele zaliczające się do grona butikowych, ale także hostele i pensjonaty. Zgodnie z większością statystyk, średnia cena zakwaterowania w Bułgarii wynosi około 161 złotych za noc. Jeśli zaś chodzi o poszczególne obiekty noclegowe, to oferowane przez nie, średnie ceny kształtują się w następujący sposób:

 • za noc spędzoną w hostelu będziesz musiał zapłacić około 50 złotych;
 • noc w pensjonacie zapłacisz z kolei około 83 złote;
 • za jedną noc w hotelu jednogwiazdkowym zapłacisz już około 95 złotych;
 • cena za noc spędzoną w hostelu dwugwiazdkowym w Warnie wyniesie już około 172 złote;
 • za jedną noc w hotelu trzygwiazdkowym w mieście zapłacisz około 269 złotych;
 • spędzenie nocy w hotelu czterogwiazdkowym w Warnie kosztuje około 343 złote;
 • za jedną noc w luksusowym hotelu butikowym, pięciogwiazdkowym zapłacisz już około 389 złotych.

Warna – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Bułgarska kuchnia staje się coraz popularniejsza w całej Europie, co sprzyja chęcie próbowania dań z tego regionu. Uwzględnij zatem ten wydatek w swoim budżecie. Ile więc zapłacisz za pełny posiłek w Warnie? Otóż:

 • za obiad w taniej restauracji zapłacisz około 33 złote;
 • obiad dla dwóch osób, w nieco lepszym lokalu gastronomicznym to koszt około 152 złotych;
 • za zestaw w klasycznej restauracji typu fast-food zapłacisz około 23 złote.

Ceny w restauracjach w Warnie nie są więc zbyt wygórowane. Jednocześnie wielu turystów, chcąc zaoszczędzić, decyduje się na samodzielnie przygotowywanie posiłków. Ceny w sklepach spożywczych w Warnie prezentują się następująco:

 • za litr mleka zapłacisz około 6,20 złotych;
 • świeży chleb to około 3,50 złotych;
 • za 12 sztuk jajek zapłacisz około 11 złotych;
 • kilogram lokalnego, żółtego sera zapłacisz około 33 złote;
 • za wodę mineralną w 1,5 litrowej butelce zapłacisz około 2,50 złotych;
 • za kilogram jabłek zapłacisz około 5,50 złotych;
 • kilo ziemniaków kosztuje około 3,80 złotych;
 • za kilogram cebuli zapłacisz już 3 złote;
 • kilogram wołowiny lub podobnego mięsa wiąże się z kosztem około 40 złotych.

Ceny w sklepach spożywczych w Warnie są więc bardzo zbliżone lub równe do cen w marketach, do których przyzwyczaiłeś się w Polsce. Samodzielne komponowanie posiłków nie powinno być więc dla Ciebie dużym wydatkiem.

Different kinds of sweet cherries on the market. Sale of juicy fruits in the city of Varna, Bulgaria. proper nutrition, Good harvest, vitamins, healthy food
Różne rodzaje czereśni na rynku. Sprzedaż soczystych owoców w mieście Warna, Bułgaria, licencja: shutterstock/By SValeriia

Ceny w Warnie – ile kosztuje transport?

Jednym z lepszych sposobów na poruszanie się po Warnie jest komunikacja miejska lub taksówki. Sieć transportu miejskiego jest tam dość dobrze rozwinięta. Za bilet na pojedynczy przejazd zwykle będziesz musiał zapłacić około 3,60 złotych. Jeśli z kolei pozostajesz w Warnie na nieco dłużej, wówczas możesz rozważyć zakup karnetu miesięcznego. Obowiązuje on na wszystkie linie i uprawnia Cię do przesiadek. Jego cena wynosi około 98 złotych. Kolejną możliwością transportu w Warnie jest także skorzystanie z taksówek. Średnio, za rozpoczęcie kursu w taryfie normalnej zapłacisz około 4,50 złotych. Następnie, za każdy przejechany kilometr będziesz musiał zapłacić około 2,50 złotych. Pamiętaj, że w Warnie warto korzystać jedynie ze sprawdzonych korporacji taksówkarskich. W ten sposób unikniesz znacznego zawyżenia ceny przejazdu. Jeśli zamówisz taksówkę i karzesz kierowcy na siebie czekać około godziny, wówczas doliczy sobie on dodatkową opłatę – zwykle około 48 złotych.

Varna sunbeds
Varna plaża, licencja: shutterstock/By Damian+Czajka

Ile kosztuje paliwo w Warnie?

W Warnie bez najmniejszych problemów możesz zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Również jest to jeden z lepszych sposobów na poruszanie się po mieście. Wówczas musisz uwzględnić ceny paliwa. Mogą się one nieco różnić w zależności od konkretnej stacji. Niemniej jednak za litr zwykłej benzyny w Warnie zapłacisz około 6,70 złotych. Litr oleju napędowego jest droższy i będziesz musiał za niego zapłacić około 7,20 złotych. Jeśli zaś Twój samochód zasilany jest gazem LPG, wówczas możesz zatankować w cenie 3,7 złotych za jeden litr.

Ile kosztuje piwo Warnie?

Piwo w Bułgarii jest jednym z podstawowych napojów alkoholowych. Dlatego też w Warnie znajdziesz zarówno wyroby od lokalnych producentów, ale także i piwo importowane. Cena będzie uzależniona nie tylko od rodzaju, ale także od samego miejsca, w którym zdecydujesz się ten trunek zakupić. W zwykłym sklepie spożywczym za półlitrową butelkę lokalnego piwa będziesz musiał zapłacić około 3,40 złotych. Z kolei za tę samą butelkę piwa importowanego zapłacisz już około 5,20 złotych. Jeśli jednak zamówisz piwo w restauracji, wówczas ceny będą nieco wyższe. Za lokalne piwo beczkowe (0,5l) zapłacisz około 8,20 złotych. Z kolei za standardową butelkę piwa importowanego zapłacisz już nawet 11 złotych.

Ceny mieszkań w Warnie

Jeśli planujesz przeprowadzkę do Warny lub chcesz tam pozostać na znacznie dłuższy okres czasu, wówczas możesz zastanowić się nad wynajęciem mieszkania. Ceny nie są zbyt wygórowane, w porównaniu z kosztami najmu obowiązującymi w Polsce. Za apartament z jedną sypialnią, w ścisłym centrum miasta, zapłacisz około 1,3 tysiąca złotych. Za ten sam apartament nieco dalej od centrum zapłacisz już około tysiąc złotych miesięcznie. Jeśli zaś interesuje Cię apartament o znacznie większym metrażu, z trzema sypialniami w centrum, wówczas miesięczna cena wzrośnie do 2,6 tysięcy złotych. Ten sam apartament, ale już poza centrum Warny, będzie Cię kosztował około 1,8 tysięcy złotych. Oprócz tego, do ceny wynajmu musisz doliczyć także miesięczne opłaty za prąd, wodę, śmieci. Przeciętnie wynoszą one około 483 złotych, jednak jest to uzależnione chociażby od ilości osób, które będą mieszkać w apartamencie oraz stawek za te media w Warnie, które mogą się zmienić.

Czytaj także:

Życie nocne w Warnie – najlepsze puby i kluby muzyczne

Kiedy jechać do Warny? Oto, co trzeba wiedzieć!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Ile kosztuje wycieczka do Warny? Co warto wiedzieć? Sprawdź!

Co zabrać na wycieczkę do Warny? Sprawdźmy!

Następny

Dodaj komentarz