Muzeum Archeologiczne w Warnie – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Tagi , , , , , ,

Muzeum Archeologiczne w Warnie – Varnenski arheologicheski muzey to jedno z największych muzeów tego typu w Bułgarii. Zajmuje ono powierzchnię wystawienniczą ponad 2 150 m2, gdzie znajdują się eksponaty z okresu prehistorycznego, trackiego, starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu. Zaplanuj wspólnie z nami wizytę w tym miejscu!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Muzeum Archeologicznego w Warnie

Muzeum Archeologiczne w Warnie zostało założone w 1888 roku przez braci Karela i Hermenegilda Škorpilów (archeologów i naukowców pochodzenia czeskiego). Budynek, w którym mieści się obecnie Warneńskie Muzeum Archeologiczne, zbudowano w stylu późnobarokowym dla Warneńskiej Szkoły dla Dziewcząt. Stał się on własnością państwa w 1945 roku, natomiast od 1993 roku muzeum zajmuje cały budynek dawnej szkoły. Oznacza to zatem, że powierzchnia ekspozycyjna muzeum wynosi obecnie ponad 2 150 metrów kwadratowych. Znajdują się tu również Biblioteka oraz Muzeum Edukacji Dziecięcej.

Gdzie znajduje się Muzeum Archeologiczne Warny?

Muzeum Archeologiczne w Warnie usytuowane jest w pobliżu takich atrakcji jak: Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie, Opera oraz Ogród Morski. W bliskim sąsiedztwie znajduje się także budynek ratusza. Dokładny adres to 41 Maria Luisa Blvd.

Muzeum Archeologiczne w Warnie
Muzeum Archeologiczne, Warna, licencja: shutterstock/By SvietlieishaOlena

Jak dojechać do Muzeum Archeologicznego w Warnie?

Do Muzeum Archeologicznego w Warnie można dojechać autobusami linii 7, 12, 31, 31А, 148 do przystanku „Muzeya” oraz autobusami linii 9, 14, 409 do przystanku „Saborni”.

Ile czasu trwa zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Warnie?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo interesujesz się historią starożytną. Muzeum Archeologiczne w Warnie oferuje bardzo bogatą kolekcję zbiorów różnych artefaktów. Oznacza to więc, że możesz spędzić tu nawet cały dzień i z pewnością nie będziesz się nudził. Jeśli nie masz tyle czasu to około 1 do 2 godzin powinno wystarczyć na zobaczenie najważniejszych zbiorów.

Czy warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Warnie?

Oczywiście, że tak! Ze swoją kolekcją artefaktów Muzeum w Warnie plasuje się zaraz po Narodowym Muzeum Historii w Sofii. Muzeum Archeologiczne w Warnie prezentuje oryginalne znaleziska z epoki paleolitu i średniowiecza. Ponadto znajduje się tu największa mezolityczna kolekcja narzędzi krzemiennych w Europie Południowo-Wschodniej, a także największe kolekcje starożytnej terakoty, płaskorzeźb nagrobnych, lamp i szklanych naczyń.

Warto też wiedzieć, że najcenniejsze eksponaty pochodzą z nekropolii eneolitycznej odkrytej podczas przypadkowych prac budowlanych w zachodniej strefie przemysłowej Warny w 1972 roku. Warneńska nekropolia szybko stała się sensacyjnym znaleziskiem naukowym. Ponadto znajdziesz tu dużą ilość znalezisk, takich jak na przykład: wyrobów miedzianych i krzemiennych, muszli śródziemnomorskich mięczaków, z których wykonano około 1100 ozdób – bransolet oraz ceramicznych i glinianych naczyń.

View of the archaeological museum in Varna
Widok na muzeum archeologiczne w Warnie , licencja: shutterstock/By pavel+dudek

Ważne informacje

Godziny otwarcia Muzeum Archeologicznego w Warnie

Godziny otwarcia muzeum zależą od pory roku. W sezonie wiosenno – letnim muzeum obiekt będzie czynny w następujących godzinach:

  • Maj: 10:00 -17:00, dni wolne: niedziela i poniedziałek
  • Czerwiec – wrzesień: 10:00 -17:00. Muzeum jest czynne przez cały tydzień

Poza sezonem wysokim, Muzeum Archeologiczne w Warnie otwarte jest w następujących godzinach:

  • Październik: 10:00 – 17:00, dni wolne: niedziela i poniedziałek
  • Listopad – kwiecień: 10:00 – do 17:00, dni wolne: niedziela i poniedziałek

Bilety do Muzeum Archeologicznego w Warnie. Ile kosztuje wejście?

Bilety wstępu do Muzeum Archeologiczne w Warnie i materiały informacyjne można kupić w foyer, gdzie znajduje się także pawilon z pamiątkami, materiałami informacyjnymi i literaturą specjalistyczną. Co więcej, ekspozycja jest prezentowana chronologicznie, aby prześledzić rozwój ludzkości w ciągu tysięcy lat w regionie Warny.

Ceny biletów wstępu kosztują:

  • Dorośli: 10,00 BGN
  • Dzieci: 3,00 BGN
  • Studenci: 5,00 BGN
  • Grupy powyżej 10 osób – 8 BGN za osobę

Wycieczki z przewodnikiem w języku bułgarskim i innych językach dostępne za dodatkową opłatą.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Spacer po dzielnicy Kapana w Płowdiwie -atrakcje

TOP 10 atrakcji Warny i ciekawych miejsc do zwiedzenia

Następny

Dodaj komentarz