Kapana to artystyczna dzielnica Płowdiwu z historią sięgającą XV wieku. Od XV w. pełniła ona funkcję centrum rzemieślników, w której swoje pracownie i warsztaty posiadali różni artyści. Warto też mieć świadomość, że Kapanę w Płowdiwie tworzy labirynt przeplatających się brukowanych uliczek z warsztatami, sklepami ze sztuką nowoczesną, stylowymi małymi kawiarniami i restauracjami. Dodatkowo fasady budynków znajdujących się w tej dzielnicy są dziełami sztuki. Planujesz odwiedzić dzielnicę artystów Kapana w Płowdiwie i chcesz poznać jej historię oraz najciekawsze atrakcje? A zatem zaplanujmy wspólnie spacer po dzielnicy Kapana w Płowdiwie.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Kapana w Płowdiwie – opis i historia
Kapana została założona we wczesnej epoce osmańskiej. Miejsce to tradycyjnie w tym okresie pełniło funkcję Charshiya (targowiska). Co więcej, region ten otrzymał obecną nazwę już w XV wieku, kiedy to dwie wąskie ulice targowe, pełne sklepów, zwane „Un Kapan” (Mały Kapan) i „Buyuk Kapan” (Duży Kapan) połączono w jedno. Następnie dzielnica ta rozrosła się u podnóża „Trzech Wzgórz”. Z czasem obszar ten stał się ważnym elementem handlowego, religijnego i administracyjnego centrum Filibe (jedna z dawnych nazw miasta Płowdiw).
W pobliżu znajdował się także największy meczet w Płowdiwie – Dżumaja oraz Kurszum Chan, gdzie mieściła się siedziba Abadzhi Esnaf oraz Bezisten (bazar). Był to duży niezamieszkany, prostokątny budynek o powierzchni 500 m2, w którym handlarze sprzedawali swoje towary.
Warsztaty rzemieślnicze znajdowały się wokół Bezisten, a nazwy większości ulic w Kapanie wskazywały cechy charakterystyczne dla poszczególnych rzemiosł. Co ciekawe, większość ulic zachowała swoje nazwy do dziś: „Zhelezarska” (żelazo), „Zlatarska” (złoto), „Abadjiiska” (sukiennicy), „Kozhuharska” (skóra) itp.
Kapana – co warto zobaczyć?
W dawnych czasach rzemieślnicy mieszkali i pracowali na tym obszarze w pobliżu ekskluzywnego starego miasta, gdzie mieszkali bogaci kupcy. Jednak obecnie ten labirynt wąskich uliczek jest domem dla różnych markowych butików, galerii sztuki, sklepów ze zdrową żywnością oraz ręcznie robioną biżuterią. Znajdziesz tu także wiele klubów, kawiarni, restauracji oraz barów.
Warto wiedzieć, że dzielnica ta jest częściowo zamknięta dla ruchu kołowego.
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Kapany w Płowdiwie?
Kapanę można zwiedzić w godzinę, ale warto poświęcić na to miejsce przynajmniej jeden dzień oraz jedną noc. W ciągu dnia warto postawić na oglądanie wystaw i galerii: fotografii, sztuki pięknej oraz rzemiosła. Z kolei, wieczór polecamy przeznaczyć na spacer po dzielny Kapana i kolację w jednej z tutejszych restauracji. Noc w Kapanie to także okazja do odwiedzenia klubów z różnorodną muzyką – od występów akustycznych, przez pop i electro po folk.
Gdzie się znajduje i jak dojechać do dzielnicy Kapana w Płowdiw?
Kapana położona zaledwie kilka minut spacerem od starego miasta Płowdiwu. W pobliżu znajdują się takie atrakcje jak na przykład:
- Ruiny Stadionu Rzymskiego;
- Meczet Dżumaja;
- Wzgórze Nebet Tepe;
- Stare miasto w Płowdiw;
- Teatr Rzymski.
Do Kapany dojedziesz bez problemu komunikacją miejską. W pobliżu znajdują się przystanki, na których zatrzymują się autobusy nr: 1, 4, 6, 7, 9, 11,15, 20 oraz 21.
Czy warto odwiedzić Kapana – słynną dzielnicę artystów w Płowdiw?
Oczywiście, że tak! To, co czyni dzielnicę Kapana tak wyjątkową, to przede wszystkim jej doskonała lokalizacja i niesamowity, artystyczny klimat. Znajdziesz tu dużo galerii, pracowni, warsztatów, barów, kawiarni i restauracji.
autor: Magda Łydka