Akwarium w Warnie (Varna Aquarium) – zwiedzanie, bilety

Tagi , , , , ,

Akwarium w Warnie (Varna Aquarium) znajduje się w Ogrodzie Morskim i jest jedną z najbardziej znanych atrakcji w tym mieście. To centrum popularyzujące florę i faunę Morza Czarnego, a także opisuje cechy hydrologiczne tego morza. Warto zwrócić uwagę także na te gatunki ryb pochodzące z Morza Śródziemnego, które przedostają się do Morza Czarnego przez Bosfor. Jeśli masz w planach zwiedzanie Akwarium w Warnie, to zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis Akwarium w Warnie

Akwarium Warna (Varnenski akvarium lub Varna Aquarium) to publiczne akwarium w Warnie – mieście Bułgarii położonym na wybrzeżu Morza Czarnego. Wystawa Akwarium koncentruje się na florze i faunie Morza Czarnego, która obejmuje ponad 140 gatunków ryb. Znajdziesz tu także różne gatunki ryb słodkowodnych, ryb śródziemnomorskich, egzotyczne gatunki z odległych obszarów morskich, małże oraz glony.

Budowę Akwarium w Warnie zainicjował książę Ferdynanda I w 1906 roku w Pałacu Euxinograd. Ferdynand powierzył doktorowi Parashkevowi Stoyanovowi utworzenie morskiej stacji biologicznej. Monarcha poprosił również o pomoc wybitnego biologa Antona Dohrna – założyciela Stazione Zoologica w Neapolu. W 1906 r. Rada Miejska Warny przeznaczyła pieniądze na budowę akwarium i powołała komisję w celu wybrania odpowiedniej lokalizacji dla budynku. Kamień węgielny został położony 22 października tego samego roku w Ogrodzie Morskim w Warnie w obecności księcia Ferdynanda I i bułgarskiej rodziny królewskiej, a także wielu ważnych mężów stanu i intelektualistów.


Gdzie znajduje się Akwarium w Warnie? Oto adres!

Akwarium znajduje się na terenie Ogrodu Morskiego w Warnie przy Primorski Blvd.4. Jeśli planujesz przyjechać autem, możesz je zaparkować na parkingu przy ul. „Aleksander S. Pushkin” 3 w centrum Warny, w pobliżu Centralnego wejścia do Ogrodu Morskiego.


Jak dojechać do Akwarium w Warnie?

Do Akwarium w Warnie można dojechać także autobusami miejskimi linii 17A, 20, 39. Musisz wysiąść na przystanku „Baseyna” lub „Festivalen k-s”.

Varna summer time, beautiful aerial view above sea garden.
Czas letni w Warnie, piękny widok z lotu ptaka nad ogrodem morskim., licencja: shutterstock/By ValentinValkov


Ile czasu trwa zwiedzanie Akwarium w Warnie?

Aby w pełni zwiedzić Akwarium w Warnie, potrzebujesz minimum 1 godziny. Oczywiście możesz spędzić tu także więcej czasu, wszystko zależy od Twojego tempa zwiedzania.

Godziny otwarcia Akwarium w Warnie

Akwarium w Warnie otwarte jest przez cały rok z podziałem na dwa okresy:

  • Maj: 09:00 – 17:00, bez dnia wolnego
  • Czerwiec – wrzesień: 09:00 – 19:00, bez dnia wolnego
  • Październik – kwiecień: 09:00 – 17:00, dzień wolny: poniedziałek

Bilety do Akwarium w Warnie – ile kosztuje wejście?

Wstęp do Akwarium w Warnie kosztuje:

  • 4 BGN – dorośli;
  • 2 BGN – dzieci (6-18 lat);
  • 1 BGN – dzieci (3 – 6 lat).


Czy warto odwiedzić Akwarium w Warnie?

Jasne, że tak! Akwarium w Warnie jest domem dla około 140 gatunków ryb i prezentuje imponującą liczbę gatunków zarówno z Morza Czarnego, jak i innych mórz. Chociaż podwaliny pod budowę akwarium zostały położone w 1906 roku przez księcia Ferdynanda I, zostało ono otwarte dopiero w 1932 roku z powodu napięć politycznych w kraju.

Na uwagę zasługuje także budynek, który ozdobiono płaskorzeźbami gatunków ryb morskich występujących w Morzu Czarnym. Z budynku roztacza się także malowniczy widok na Zatokę Warneńską. Akwarium to jest jedną z najbardziej lubianych atrakcji w Warnie, posiada również bibliotekę pełną historycznych książek i map.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Balbanovs House – zwiedzanie, atrakcje, bilety

Wieża zegarowa w Warnie – co warto o niej wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz