TOP 10 atrakcji Warny i ciekawych miejsc do zwiedzenia

Tagi , , , , , , , ,

Warna to obecnie jeden z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych w Bułgarii. Każdego roku na tutejszych plażach wypoczywają tłumy turystów, licząc na beztroskie kąpiele w morzu oraz pełen relaks. Jednak Warna to także jedno z większych i pełnych historii miast w kraju, które warto poznać. Poznaj już teraz TOP 10 atrakcji Warny, których nie powinieneś przegapić!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Sea Garden w Warnie

Sea Garden w Warnie, czyli imponujące, morski ogrody, to jedno z tych miejsc, których nie możesz pominąć podczas zwiedzania. Zlokalizowane są one wzdłuż malowniczej promenady nad Morzem Czarnym. To jedno z popularniejszych miejsc wypoczynkowych w mieście. Wybierz się na spacer, ciesz się malowniczą roślinnością, a także możesz podziwiać piękne, nadmorskie widoki. Co więcej, w Sea Garden w Warnie znajduje się także Muzeum Historii Naturalnej, które z całą pewnością pozytywnie zaskoczy Cię swoimi eksponatami.

2. Akwarium w Warnie (Varna Aquarium)

Kolejnym miejscem, które koniecznie powinieneś odwiedzić podczas pobytu w Warnie jest Akwarium w Warnie. Zostało ono ufundowane przez księcia Ferdynanda I, który chciał sprezentować mieszkańcom Warny coś absolutnie niezwykłego. Jednocześnie wybuch wojen bałkańskich znacznie spowolnił otwarcie obiektu i zaaranżowanie. W późniejszych latach sam król przekazał cały budynek na własność Uniwersytetu w Sofii. Jednak niestety, akwarium zostało zamknięte ponownie, przez sankcje nałożone na Bułgarię w czasie wojen. Finalne otwarcie nastąpiło jednak w roku 1932 za sprawą Cara Borysa. Obecnie Akwarium w Warnie jest jedną z największych atrakcji w mieście.

3. Port w Warnie

Port w Warnie to nowoczesny, zmodernizowany kompleks, który przeznaczony jest zarówno do obsługi statków pasażerskich, jak i towarowych. Oczywiście jest to także jeden z największych portów w Bułgarii, który odznacza się ogromnym potencjałem rozwojowym. Jednocześnie port jest także miejscem spotkań towarzyskich i wielu imprez, które się tam regularnie odbywają.

4. Wieża zegarowa w Warnie

Wieża zegarowa w Warnie, czyli Clock Tower of Varna to kolejny zabytek, który musisz odwiedzić. Tak naprawdę, wieża ta powstała jako replika, gdyż miasto wiele lat wcześniej miało już własną wieże zegarową. Niestety, nie przetrwała ona bombardowań w okresie wojennym. Pamiętaj, że nie da się wejść do jej środka. Wobec tego wieżę zegarową możesz podziwiać tylko i wyłącznie z zewnątrz.

5. Stare Miasto w Warnie

Stare Miasto w Warnie to zabytek, który z pewnością świetnie jest znany każdemu z turystów. Jednocześnie większość z nich w pośpiechu przemierza wąskie i kamienne uliczki, nie zwracając nawet większej uwagi na ich kunszt i unikalny charakter. Stare Miasto w Warnie jest uważane za jedno z najpiękniejszych nad brzegiem Morza Czarnego. Jest ono pełne unikalnych zabytków, klimatycznych kamieniczek, a także ciekawych zabytków. Co więcej, znajdziesz tam także pełno kawiarenek i restauracji. Wieczorami, Stare Miasto w Warnie staje się głównym punktem spotkań towarzyskich, rozbłyskuje tysiącem kolorów.

6. Klasztor Aładża

Jeśli podczas swojego pobytu w Warnie znajdziesz chociaż jedną chwilkę na to, by wyskoczyć poza miasto, to koniecznie udaj się również poza miasto i zwiedź klasztor Aładża. To niesamowity monastyr. Może się on pochwalić nie tylko wyjątkowo bogatą historią, ale także unikalną lokalizacją. Klasztor Aładża jest częściowo wykuty w skale, około godzinę drogi pieszo od Złotych Piasków. Monastyr ten dawniej służył zakonnikom, który jednak opuścili go i pozostawili klasztor. Z roku na rok popadał w ruinę, a żadne prace konserwatorskie nie były prowadzone. Obecnie obiekt ten jest jedynym klasztorem wykutym w skale w okolicy Warny, który nigdy nie był odnawiany czy zmieniany. Podczas zwiedzania, zwróć uwagę na liczne freski i malowidła sufitowe, które są zachowane w świetnym stanie. Uważaj, gdyż niektóre skały są wyjątkowo śliskie.

7. Termy i łaźnie rzymskie w Warnie

W pobliżu ścisłego centrum Warny znajduje się także jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych, które również powinieneś zwiedzić. Mowa tu o Termach i Łaźniach Rzymskich, które są pamiątką po panowaniu Imperium Rzymskiego na tym terenie. Są one pięknie podświetlone szczególnie w porze wieczornej, więc może być to jedna z najlepszych pór na to, by je odwiedzić. Pamiętaj, że możesz także zdecydować się na skorzystanie z wycieczki zorganizowanej. Wówczas razem z przewodnikiem wybierzesz się na zwiedzanie malowniczych łaźni rzymskich, a dzięki temu jeszcze lepiej będziesz mógł poznać ich historię. Takie wycieczki bardzo często są połączone również ze zwiedzaniem innych obiektów historycznych, więc prawdopodobnie podwójnie na nich skorzystasz.

Ruined walls of the Roman Baths of Odessos, Varna, Bulgaria
Ruiny murów łaźni rzymskich w Odessos, Warna, Bułgaria, licencja: shutterstock/By internedko

8. Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie to kolejny zabytek, który zlokalizowany jest w historycznym centrum i absolutnie nie powinieneś go pominąć podczas zwiedzania miasta. Jest to jeden z najpiękniejszych, prawosławnych kościołów w Warnie, który zachwyci Cię swoją zewnętrzną architekturą, a także bogato zdobionym wnętrzem. Zgodnie ze źródłami historycznymi, kościół ten został wzniesiony w II połowie XIX wieku. Przyczynił się do tego car Rosji, który przybył do Warny na specjalne zaproszenie mieszkańców. Car jednak nie był zadowolony z tego, jak prezentowała się ówczesna świątynia.

Wobec tego, pozwolił sobie na ufundowanie w tym miejscu całkowicie nowej, która jego zdaniem była odpowiednia. W późniejszych latach, bo około 1943 roku, do tej bazyliki dobudowano wysoką na 38 metrów dzwonnicę. Podczas zwiedzania zwróć uwagę na malownicze witraże, a także liczne malowidła i freski, które zdobią wnętrze całej świątyni. Nie pomiń także złoconych kopuł, które stanowią zwieńczenie całego budynku. To właśnie one nadają mu tego wymownego uroku.

Aerial view of The Cathedral of the Assumption in Varna, Bulgaria
Widok z lotu ptaka na katedrę Wniebowzięcia w Warnie, Bułgaria,licencja: shutterstock/By ValentinValkov

9. Kamienny Las w Warnie

Okolica Warny jest równie ciekawa, co samo miasto. Możesz wybrać się kilka kilometrów poza ścisłe centrum Warny, by odkryć niesamowitą przyrodę, która z całą pewnością na długi czas utkwi Ci w pamięci. Kamienny Las od zawsze budził wiele wątpliwości wśród naukowców. W kamiennym lesie znajdziesz tysiące formacji skalnych, mniejsze i większe, które powstawały tam przez miliardy lat, na drodze erozji. Jednak faktem jest także to, że na jego środku znajduje się tajemniczy, kamienny krąg, który został stworzony już przez człowieka. Jednak poza tym detalem, wszystkie inne formacje skalne powstały w sposób całkowicie naturalny. Wstęp do lasu jest wyjątkowo tani, a możesz spędzić tam cały dzień. Z pewnością wizyta w taki niezwykłym miejscu, gdzie drzewa zastąpione zostały kamieniami, z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem.

Stone forest (Pobiti Kamani) next to Varna, Bulgaria
Kamienny las (Pobiti Kamani) obok Warny, Bułgaria, licencja: shutterstock/By krivinis

10. Muzeum Archeologiczne w Warnie

Listę TOP 10 największych atrakcji w Warnie zamyka słynne Muzeum Archeologiczne. Jest to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych w całym kraju. Na przestrzeni lat muzeum zebrało ponad 100 tysięcy artefaktów i eksponatów. Są one związane głównie z pracami wykopaliskowymi, jakie są i były prowadzone właśnie w okolicy Warny. Można tu podziwiać rekwizyty, stroje czy też biżuterię z danych czasów. Sale podzielono tematycznie, a także względem chronologicznym. Wizyta w Muzeum Archeologicznym w Warnie z całą pewnością będzie dla Ciebie jednym z lepszych doświadczeń. Pamiętaj, że obowiązuje Cię bilet wstępu, który możesz zakupić online, by nie tracić czasu na stanie w kolejkach.

Night view of the archaeological museum in Varna
Nocny widok na muzeum archeologiczne w Warnie , licencja: shutterstock/By pavel+dudek

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Muzeum Archeologiczne w Warnie – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Dodaj komentarz