Twierdza Asen koło Płowdiwu – zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , , ,

Płowdiw to jedno z największych miast w Bułgarii. Z roku na rok do miasta przyjeżdża coraz więcej turystów, którzy liczą przede wszystkim na spotkanie z niesamowitymi zabytkami oraz historią. Jednocześnie, wystarczy udać się kilka kilometrów poza miasto, by na własne oczy podziwiać monumentalną twierdzę Asen. Co musisz o niej wiedzieć i jak możesz do niej dojechać? Sprawdź to już teraz!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Twierdza Asen koło Płowdiwu – opis i historia

Twierdza Asen koło Płowdiwu jest malowniczym zabytkiem, który z pewnością warto odwiedzić. Znajduje się on na wzgórzu i góruje nad małą miejscowością Asenovgrad. Jest otoczona niewielką rzeką, a całość tworzy zapierający dech w piersiach krajobraz. Dawniej położenie tej twierdzy miało ogromne znaczenie strategiczne. Dostęp do niej był możliwy tylko z jednej strony, a co za tym idzie, pozostawała ona nie do zdobycia.

Warto też mieć świadomość, że Twierdza Asen była miejscem heroicznej obrony wojsk cesarza Kalojana. Wraz ze swoją armią bronił się tam równo przez 13 miesięcy, aż do momentu, w którym musiał on skapitulować, a sama twierdza została zdobyta przez najeźdźców. Obecnie nie zachowało się z niej zbyt wiele. W ruinach z pewnością dostrzeżesz zarys dawnych murów obronnych, a także niektóre z komnat. Ciekawostką jest jednak to, że w najlepszym stanie została zachowana kaplica, którą możesz dokładnie zwiedzić.

Gdzie znajduje się twierdza Asen i jak do niej dojechać?

Twierdza Asen znajduje się w niewielkim miasteczku Asenovgrad, które jest oddalone tylko kilka kilometrów od Płowdiwu. Jednak sam dojazd do tego zabytku nie jest taki prosty. Niestety nie kursuje tam komunikacja miejska, więc najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie samochodu. Dzięki temu będziesz mógł wjechać praktycznie na samą górę, gdzie znajduje się twierdza. Tuż obok niej jest również parking, który dla zwiedzających pozostaje całkowicie darmowy.

Dlaczego warto zwiedzić Twierdzę Asen koło Płowdiwu?

Twierdza Asen to jeden z najbardziej malowniczych zabytków, który znajduje się blisko Płowdiwu. Zwróć szczególną uwagę na kaplice, która zachowała się w najlepszym stanie. Na jej suficie oraz ściana do dziś zobaczysz unikalne freski. Jednocześnie warto mieć świadomość tego, że jest to jedyna twierdza, która nigdy nie została odrestaurowana. Dzięki temu możesz podziwiać wszystko w naturalnej formie i kształcie.

Aerial view of the Assen's Fortress in Bulgaria
widok z lotu ptaka na twierdzę Assen w Bułgarii, licencja: shutterstock/By pavel+dudek

Dodatkowo Twierdza Asen koło Płowdiwu to idealne miejsce na wypoczynek na wzgórzu, a także na podziwianie malowniczych krajobrazów. Dookoła znajdują się też ławeczki, dlatego też możesz zdecydować się na zorganizowanie pikniku. Nie jest to zabytek wyjątkowo popularny i nawet w sezonie turystycznym, nie ma tam tłumów turystów.

Godziny otwarcia i bilety wstępu do Twierdzy Asen

Twierdza Asen jest otwarta w sezonie turystycznym przez siedem dni w tygodniu. Oznacza to, że możesz ją odwiedzić od poniedziałku do niedzieli. Jednocześnie w pozostałych miesiącach twierdza czynna jest przez pięć dni w tygodniu. Zamykana się ja w weekendy lub w piątki i soboty. Godziny, w których możesz ją odwiedzać, są w większości przypadków stałe. Zwykle kasy biletowe czynne są od godzinie 8:30. Warto też wiedzieć, że ostatnie wejście jest możliwe o godzinie 18:00. Bilet wstępu do Twierdzy Asen kupujesz wyłącznie na miejscu. Dla osoby dorosłej jedna wejściówka to koszt około 4 lewów. Z kolei dzieci poniżej 16 roku życia, mogą korzystać z darmowego wstępu. Bilet rodzinny obowiązuje dla dwóch dorosłych i dzieci powyżej 16 roku życia i kosztuje około 10 lewów.

Czytaj także:

Najbardziej instagramowe miejsca w Płowdiw – sprawdź!

Wynajęcie samochodu w Płowdiw – co warto wiedzieć? Sprawdźmy!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Regionalne Muzeum Etnograficzne w Płowdiwie – zwiedzanie, bilety

Stare Miasto w Płowdiwie – atrakcje, zwiedzanie, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz