Stare Miasto w Płowdiwie – atrakcje, zwiedzanie, przewodnik

Tagi , , , , , , , , ,

Płowdiw to miasto zlokalizowane w środkowej Bułgarii. Na co dzień zamieszkuje je ponad 300 tysięcy osób. Warto zatem zdawać sobie sprawę, że to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych, kulturalnych i edukacyjnych w kraju. Dawniej, miasto był często określane mianem „małego Rzymu” z uwagi na swoje położenie na siedmiu wzgórzach. Obecnie na trzech z nich rozciąga się zabytkowe Stare Miasto, które przyciąga wielu turystów. A zatem co dokładnie oferuje Stare Miasto w Płowdiwie i dlaczego musisz się tu udać? Sprawdźmy to!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Stare Miasto w Płowdiw – najważniejsze informacje

Stare Miasto w Płowdiw jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta, a także jednym z najpiękniejszych w całym kraju. Starówka nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów. Rozciąga się ona na około 35 kilometrach kwadratowych. Niezwykle ciekawy jest natomiast fakt, że Stare Miasto w Płowdiw zajmuje 3 z 6 wzgórz miasta. Nazywają się one: Nebet Tepe, Dzhambaz Tepe oraz Taksim Tepe. Wszystko to sprawia, że Stare Miasto w Płowdiw wyróżnia się unikalnym i niepowtarzalnym charakterem. Słynie ono przede wszystkim z wąskich, kamiennych uliczek, które są jego znakiem rozpoznawczym. Układają się one na kształt labiryntu i zabiorą Cię one w niesamowitą podróż. Dodatkową zaletą jest to, że na Starym Mieście w Płodwiw przeplatają się różnorodne style architektoniczne. Znajdziesz tam budynki utrzymane w ramach stylu średniowiecznego, bizantyjskiego, a także elementy, które są charakterystyczne dla nurtu Bułgarskiego Odrodzenia. Starówka obfituje także w liczne tereny zielone. Uda Ci się wypocząć w otoczeniu parków, skwerów oraz klimatycznych ławeczek. Na zwiedzanie Starego Miasta w Płowdiw bez wątpienia możesz poświęcić cały dzień.

Stare Miasto w Płowdiw – zwiedzanie, atrakcje

Stare Miasto w Płowdiw jest miejscem, w którym skupiają się praktycznie wszystkie, najważniejsze dla miasta zabytki. Większość z nich jest dostępna całkowicie za darmo, aczkolwiek muzea i niekiedy też galerie sztuki niekiedy wymagają zakupu biletu. Podczas zwiedzania zwróć uwagę na architekturę kamieniczek, a także na inne dekoracje i skwery, które zostały dobudowane i zaprojektowane w późniejszym okresie. A oto najważniejsze obiekety.

1. Teatr rzymski

Teatr rzymski, a właściwie jego ruiny są jedną z największych atrakcji w mieście. Nie da się jednoznacznie określić daty, kiedy został on wybudowany, aczkolwiek wiele źródeł historycznych wskazuje, że jego wzniesienie miało miejsce w latach 116-117. Obiekt powstał na zlecenie cesarza Trajana. Obecnie ruiny te są jednymi z najlepiej zachowanych w całej Europie. Dalej możesz dostrzec w nich aż 28 rzędów kamiennych siedzeń, a także scenę, która również wykonana była z kamienia. Teatr może w dalszym ciągu pomieścić około 7 tysięcy osób. Co ciekawe, odbywają się w nim także sezonowe wydarzenia.

Plovdiv is the Europe's Oldest Inhabited City. Plovdiv's history dates as far back as 4000BC, when it began life a Neolithic settlement. The Ancient Plovdiv is a part of UNESCO's World Heritage.
Plovdiv., licencja: shutterstock/By Villy+Yovcheva

Czytaj także: Teatr rzymski w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik, bilety

2. Muzeum Etnograficzne

Obiekt ten powstał najprawdopodobniej w 1917 roku. W obecnym miejscu znajduje się jednak od 1938 roku. Warto przy tym wiedzieć, że sam budynek muzeum jest zabytkiem i reprezentuje ciekawą architekturę charakterystyczną dla Bułgarskiego Odrodzenia. Znajdziesz tu wiele, interesujących eksponatów, które zabiorą Cię w magiczną podróż do przeszłości. Muzeum zgromadziło ponad 40 tysięcy artefaktów, które podzielone są pomiędzy 6, oddzielnych wystaw. Do zwiedzania niezędny będzie bilet wstępu.

Czytaj także: Regionalne Muzeum Etnograficzne w Płowdiwie – zwiedzanie, bilety

3. Dom Bałbanowa

Dom Bałbanowa to kolejny zabytek na Starym Mieście w Płowdiw, którego nie możesz pominąć podczas zwiedzania. Dawniej należał on do klasy arystokratycznej. Jego właścicielem w pierwszej kolejności był jeden z najzamożniejszych, bułgarskich kupców, od którego nazwiska nazwano dom. Obecnie znajduje się tam lokalne muzeum, a także odbywają się tu liczne wydarzenia artystyczne, włącznie z koncertami.

Fountain in the center of plovdiv, Central Square in plovdiv, Bulgaria.
Fontanna w centrum Płowdiw, Plac Centralny w Płowdiw, Bułgaria., licencja: shutterstock/By Cpifbg13

4. Nebet Tepe

Nebet Tepe do jedno ze wzgórz, na których rozciąga się Stare Miasto w Płowdiw. Jest ono bardzo interesujące. Zgodnie ze źródłami, to właśnie w tym miejscu znaleziono pierwsze ślady człowieka, które datowane są nawet na 4000 lat przed naszą erą. Na tym wzgórzu prawdopodobnie znajdowała się także pierwsza, tracka osada. Ponadto można podziwiać świetną panoramę na miasto.

5. Forum Romanum

Jeśli dojdziesz na sam skraj Starego Miasta w Płowdiw, do miejsca, w którym zaczyna się jego komercyjne centrum, wówczas natrafisz na zabytkowe Forum Romanum. Prawdopodobnie wszystkie znajdujące się na nim pozostałości pochodzą z I wieku naszej ery. Dawniej było to jedno z najważniejszych miejsc spotkań i handlu, jeszcze z okresu panowania Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie pozostały pozostałe ruiny stanowią największą atrakcję turystyczną Płowdiw. Są one zachowane w całkiem dobrym stanie i podczas zwiedzania Starówki, koniecznie musisz je odwiedzić.

Czytaj także: Forum Romanum w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik

Teraz już dokładnie wiesz, co warto zobaczyć w mieście!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Twierdza Asen koło Płowdiwu – zwiedzanie, atrakcje

Cerkiew Sweta Nedela – zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz