TOP 10 atrakcji oraz miejsc do zwiedzenia w Płowdiwie

Tagi , , , , , , ,

Płowdiw to bez wątpienia jedno z większych i piękniejszych miast w Bułgarii. Nie da się ukryć, że w swoją podróż wybiera się tam coraz więcej turystów, gdyż Płowdiw od dawna kusi unikalnymi zabytkami, a także inspirującymi miejscami. Jeśli planujesz spędzić tu swój urlop, to koniecznie sprawdź TOP 10 największych atrakcji w Płowdiwie, których absolutnie nie możesz przegapić podczas zwiedzania!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Teatr rzymski w Płowdiwie

Teatr rzymski w Płowdiwie to jeden z najważniejszych zabytków i stanowisk archeologicznych w mieście. Znajduje się on na Starym Mieście i jest dowodem na kunszt starożytnych, rzymskich architektów. Zgodnie z większością źródeł historycznych, teatr ten powstał w latach 116-117 naszej ery. Miał on zostać wybudowany na polecenie ówczesnego cesarza Trajana. W latach swojej świetlności mógł on pomieścić aż 7000 widzów.

Po dziś dzień zachowały się pozostałości miejsc siedzących dla widowni, które wykonane są z kamienia i skierowane są wszystkie w stronę starego miasta. Możesz podziwiać także scenę wraz z jej bocznymi nawami, które również są zachowane w świetnym stanie. Co ciekawe, widownia wraz z fragmentem sceny wydrążona jest w skalnym zboczu, co w dawnych czasach znacznie poprawiało pierwotną akustykę teatru. Obecnie miejsce to nadal jest w użyciu i zaprasza do siebie turystów. Władze miasta bardzo często organizują tam różnego rodzaju eventy i wydarzenia kulturalne. Zwiedzanie teatru jest możliwe przez całą dobę, a w nocy obiekt jest dodatkowo pięknie podświetlony.

Remainings of Ancient Roman theatre in Plovdiv, Bulgaria
Pozostałości starożytnego teatru rzymskiego w Płowdiwie, Bułgaria, licencja: shutterstock/By stoyanh

Czytaj także: Teatr rzymski w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik, bilety

2. Regionalne Muzeum Etnograficzne

Regionalne Muzeum Etnograficzne w Płowdiw to kolejne miejsce, do którego musisz się udać podczas zwiedzania miasta. Znajduje się ono w malowniczym budynku, ozdobionym ornamentami, więc z pewnością go nie pominiesz. Regionalne Muzeum Etnograficzne w mieście oferuje kolekcję obejmującą ponad 40 tysięcy eksponatów, związanych z historią Bułgarii. Znajdziesz tam nie tylko biżuterię, ale także i przedmioty codziennego użytku, kolekcję dywanów, a także regionalne stroje. Jedną z najciekawszych wystaw stałych jest ta poświęcona wyrobom rzemieślniczym i ceramice. Możesz dzięki niej zapoznać się z przedmiotami, którymi dawniej posługiwali się mieszkańcy Płowdiw. Zgodnie z większością źródeł, Regionalne Muzeum Etnograficzne w mieście zlokalizowane jest w zabytkowej rezydencji, która została wznieziona w roku 1847. Co ciekawe, należała ona niegdyś do jednego z najbardziej zamożnych kupców w Płowdiw.

Plovdiv, Bulgaria, Old Town Revival Architecture
Płowdiw, Bułgaria, Architektura Odrodzenia Starego Miasta, licencja: shutterstock/By artfoto53

3. Forum Romanum w Płowdiwie

Na samym końcu Starego Miasta w Płowdiwie znajdziesz także antyczne Forum Romanum. To dawny, starożytny plac rzymski, przy którym niegdyś odbywały się spotkania i najważniejsze wydarzenia. Obecnie z placu tego nie pozostało zbyt wiele, jednak zwiedzając go, dalej będziesz mógł dostrzec świetnie zachowane ruiny dawnych budynków administracyjnych i nie kilku świątyń. Co więcej, dawniej w tym miejscu istniało starożytne miasto rzymskie – Philippopolis, na którego ruinach obecnie mieści się centrum Płowdiw. Forum Romanum w Płowdiw jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu placów w Europie. Co roku odwiedzają go spore grupy turystów, by jeszcze lepiej zapoznać się z historią dawnego Philippopolis.

4. Stadion Rzymski w Płowdiwie

Stadion Rzymski w Płowdiwie to kolejny zabytek pochodzący z okresu Cesarstwa Rzymskiego, który stanowi główną atrakcję turystyczną w mieście. Źródła historyczne wskazują na to, że stadion ten został wybudowany jeszcze w II wieku naszej ery na polecenie cesarza Hadriana. Obecnie ruiny mają aż 240 metrów długości i miejscami nawet 50 metrów szerokości. Jest to obecnie jedna z najlepiej zachowanych tego typu budowli na całym Półwyspie Bałkańskim. Co ciekawe, ruiny tego stadionu zostały odkryte dopiero w 1923 roku podczas prac archeologicznych na tym obszarze. Zwiedzając je, z pewnością zauważysz zachowane miejsca dla widowni, a także scenę, na której dawniej odbywały się zawody sportowe. Co więcej, odbywały się na nim także walki gladiatorów, a także walki zwierząt. Zabytek ten może pochwalić się więc niezwykle bogatą historią.

Roman theatre of Philippopolis in Plovdiv, Bulgaria
Plovdiv,, licencja: shutterstock/By RossHelen

Czytaj także: Stadion Rzymski w Płowdiwie – krótki przewodnik zwiedzania

5. Meczet Dżumaja w Płowdiwie

Meczet Dżumaja w mieście to kolejny zabytek, a przede wszystkim okazały obiekt historyczny, który koniecznie powinieneś odwiedzić. Jest to jeden z najstarszych meczetów w Europie reprezentujący osmańską architekturę. Został on wzniesiony na miejscu dawnej cerkwi prawosławnej. Wyróżnia się on przede wszystkim trzema, monumentalnymi kopułami, które go zdobią, a także szpiczastymi łukami, które zapraszają zwiedzających do przedsionka. Meczet Dżumaja, co prawa nie jest oficjalnie otwarty dla turystów, ale można go zwiedzać. Oczywiście może to być tylko wtedy, gdy nie trwa nabożeństwo. Kobiety mogą wejść do środka, jednak należy postawić na odpowiednie ubranie i nakrycie głowy.

Czytaj także: Meczet Dżumaja w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik

6. Ogród Tsar Simeon w Płowdiwie

Ogród Tsar Simeon w Płowdiwie to kolejne miejsce, które powinieneś odwiedzić, podczas zwiedzania miasta. Wiele źródeł historycznych wskazuje, że te malownicze ogrody zostały zaprojektowane przez szwajcarskiego ogrodnika w 1892 roku. Od tego momentu były one regularnie rozbudowywane i doskonalone. Obecnie znajdziesz tu przede wszystkim unikalną roślinność, liczne fontanny, a także niewielkie cieki wodne. We wnętrzu ogrodów Tsar Simeon zostały zaaranżowane także miejsce do wypoczynku w postaci ławeczek czy miejsc specjalnie wydzielonych do organizacji niezobowiązującego pikniku.

Center of Plovdiv
Centrum Płowdiwu, licencja: shutterstock/By Marinela+Teneva

Czytaj także: Ogród Tsar Simeon w Płowdiwie – zwiedzanie, atrakcje

7. Dzielnica Kapana

Dzielnica Kapana to miejsce, w którym przeniesiesz się do zabytkowego i antycznego klimatu miasta i wtopisz się w jego unikalny klimat. Co więcej, rozciąga się ona na malowniczym wzgórzu Nebet Tepe, które jest jednym z 6, na których zostało zbudowane miasto. To właśnie w tym miejscu, na 4000 tysiące lat przed naszą erą znaleziono pierwsze ślady obecności człowieka. Kapana to historyczna część miasta, wypełniona licznymi zabytkami, kościołami, cerkwiami, a także malowniczymi, kamiennymi uliczkami. Znajdziesz tam również liczne kawiarenki oraz restauracje, w których możesz się zrelaksować i odprężyć.

8. Rowing Canal Plovdiv

Rowing Canal Plovdiv jest długim kanałem wodnym, który przepływa przez centrum miasta i jego inne dzielnice. Organizowane są tutaj także rejsy łodziami. Natomiast w niektórych miejscach istnieje możliwość wynajęcia kajaków czy rowerów wodnych. W świetnie zaaranżowanej części nadbrzeża możesz nawet wypocząć na plażach i ławeczkach. Oczywiście Rowing Canal Plovdiv jest także jednym z ważniejszych centrów sporotwych, gdzie odbywają się treningi i zawody wioślarskie. Jeśli będziesz miał odrobinę szczęścia, to podczas swojego pobytu w mieście możesz być czynnym obserwatorem zmagań najlepszych wioślarzy w mieście.

Amazing Aerial view of Maritsa river and panorama to City of Plovdiv, Bulgaria
niesamowity widok z lotu ptaka na rzekę Maritsa i panoramę miasta Płowdiw, Bułgaria, licencja: shutterstock/By stoyanh

Czytaj także: Rowling Canal Plovdiv – dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

9. Alyosha Monument

Alyosha Monument to pomnik poświęcony ofiarom Armii Czerwonej, która dawniej okupowała tereny dzisiejszej Bułgarii. Pomnik wykonano z żeliwnego materiału i obecnie mierzy aż 11 metrów wysokości. Wieńczy go 6-metrowy postument, który wykonany został z granitu. Alyosha Monument ma upamiętniać ofiary sowieckiej agresji w czasie II wojny światowej. Pomnik ten znajduje się na jednym ze wzgórz w Płowdiw i w wyraźny sposób góruje nad miastem. Zgodnie ze źródłami, obiekt powstał w latach 1954-1957.

10. Balabanov’s House

Dom Bałbanowa to jeden z kilku domków, które zdobią centrum Starego Miasta w Płowdiwie. Należał on dawniej do jednego z zamożnych kupców arystokratycznych – Balbanova. Na jednym z jego pięter znajdziesz muzeum i ciekawe wystawy, poświęcone dawnym rodom arystokratycznym. Bez wątpienia wyróżnia się on na tle innych domków, głównie za sprawą swojej unikalnej architektury, a także bogato zdobionej fasady. Obecnie Dom Bałbanowa jest jednym z ważniejszych miejsc spotkań artystów i masonerii, w którym organizowane są różnorodne eventy i wydarzenia na nieco mniejszą skalę.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Sofii -zwiedzanie, bilety

Spacer po dzielnicy Kapana w Płowdiwie -atrakcje

Następny

Dodaj komentarz