Kamienny Las w Warnie- najważniejsze informacje

Tagi , , , ,

Warna to perełka nad Morzem Czarnym i jeden z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych w Bułgarii. Jeśli Ty również planujesz spędzić swój wolny czas w Warnie, to koniecznie udaj się na zwiedzanie Kamiennego Lasu. To mistycznie i owiane tajemnicą miejsce dostarczy Ci niesamowitych wrażeń. Kamienny Las w Warnie to niezwykle miejsce – co warto o nim wiedzieć? Sprawdźmy to!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kamienny Las w Warnie – opis i historia

Kamienny Las znajduje się kilka kilometrów poza centrum Warny. Jest to miejsce, które od wielu lat wzbudza jest powodem licznych dyskusji. Geneza powstania nie do końca jest jasna. Las nazywa się Pobiti Kamani i obejmuje swoim terenem rezerwat przyrody o tej samej nazwie. To, co wyróżnia to miejsce, to fakt, że większość drzew znanych z typowych zagajników jest zastąpiona różnorodnymi kamieniami. Niektóre z nich są porozrzucane na ziemi, zaś inne stoją i sprawiają wrażenie głęboko zakorzenionych w glebie. Kamienny Las koło Warny był wielokrotnie przedmiotem sporu badaczy, którzy do tej pory nie byli w stanie znaleźć odpowiedzi na to, co spowodowało wytworzenie się tak fantazyjnych formacji skalnych w tym miejscu.

Pobiti Kamani, The Stone Forest Natural Reserve near Varna  in Bulgaria
Kamienny Las bułgaria, licencja: shutterstock/By kpatyh

Sami naukowcy i badacze, jeszcze w XIX wieku toczyli zacięte dyskusje odnośnie tego, czy Kamienny Las jest faktycznie dziełem przyrody, czy może jednak te formacje skalne powstały przy ingerencji człowieka. Okazuje się, że dziś już nie ma wątpliwości co do tego, że Pobiti Kamani jest dziełem natury, aczkolwiek na środku lasu znajduje się olbrzymi, kamienny krąg, który jest już dziełem rąk ludzkich. Poszczególne formacje zbudowane są z różnych skał,. Z tego powodu warto zwiedzać to miejsce z przewodnikiem, który można dostać w kasach biletowych.

Gdzie znajduje się Kamienny Las i jak możesz do niego dojechać?

Kamienny Las znajduje się około 25 kilometrów od Warny, w pobliżu wioski Povelyanowo. Niestety, ale dojazd za pośrednictwem komunikacji miejskiej nie jest możliwy. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wypożyczenie samochodu. Przejazd może Ci zająć około 25 minut. Kieruj się autostradą A2 na zachód od Warny.

Dlaczego warto odwiedzić Kamienny Las w okolicy Warny?

Jeśli jesteś miłośnikiem unikalnej przyrody i krajobrazów, to Kamienny Las koło Warny jest miejscem, którego nie możesz przegapić podczas swojego urlopu. Różnorodne formacje skalne, zapadliska, a także kamienny krąg stworzony przez człowieka to atrakcje, których nie znajdziesz w żadnym, innym miejscu. Dodatkowym atutem jest to, że las z kamieni jest oddalony od miejskiego zgiełku, więc to wspaniałe miejsce na wypoczynek na łonie natury. Wizyta tam jest magicznym doświadczeniem. Nie na co dzień można podziwiać las, w gdzie drzewa zastępują skały. Wybierz się tam, a z pewnością tego nie pożałujesz.

The Stone Desert or Stone Forest or Pobiti Kamani. Famous natural rock phenomenon near Varna, Bulgaria
Kamienna Pustynia, Kamienny Las lub Pobiti Kamani. Słynne zjawisko skał naturalnych w pobliżu Warny w Bułgarii, licencja: shutterstock/By irinfierce

Bilety wstępu i godziny otwarcia Kamiennego Lasu koło Warny

Kamienny Las koło Warny jest czynny przez siedem dni w tygodniu. Jednak godziny są zależne od sezonu lub konkretnego dnia. Zwykle Kamienny Las jest otwarty od godziny 11:00. Zamyka się on o godzinie 15:00 lub 16:00, a w sezonie turystycznym o godzinie 17:00. Bilety wstępu można kupić na miejscu i kosztują one około 6 złotych. Dzieci mogą korzystać z darmowego wstępu.

Czytaj także:

Wieża zegarowa w Warnie – co warto o niej wiedzieć?

Akwarium w Warnie (Varna Aquarium) – zwiedzanie, bilety

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Port w Warnie – co warto wiedzieć? Poradnik zwiedzania

Zwiedzanie Planetarium w Warnie – atrakcje, bilety

Następny

Dodaj komentarz