Teatr rzymski w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Tagi , , , , , , ,

Płowdiw to jeno z większych miast w Bułgarii, które na co dzień zamieszkuje ponad 300 tysięcy osób. Jest to ważny ośrodek przemysłowy, edukacyjny i kulturowy w kraju. Wybierając się na zwiedzanie miasta, musisz koniecznie zobaczyć Teatr rzymski w Płowdiwie. Oto krótki przewodnik z najważniejszymi informacjami.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Teatru rzymskiego w Płowdiw

Teatr rzymski w Płowdiw to jeden z najważniejszych zabytków w mieście. Obiekt pochodzi jeszcze z okresu panowanie Cesarstwa Rzymskiego. Szacuje się, że jego budowa miała miejsce w latach 116-117 naszej ery, na polecenie cesarza Trajana. Teatr ten mógł i dalej może pomieścić nawet 7 tysięcy widzów. Co ciekawe, wszystkie 28 rzędów miejsc przeznaczonych dla widowni, skierowane są w stronę Starego Miasta. Dodatkowo teatr jest zbudowany na planie półokręgu, którego średnica wynosi aż 28 metrów. Podczas wizyty w mieście, pod żadnym pozorem nie możesz tego zabytku pominąć.

Gdzie znajduje się Teatr rzymski w Płowdiw – adres

Teatr rzymski w Płowdiw znajduje się na Starym Mieście i jest świetnie oznakowany. Z pewnością nie będziesz miał większych problemów z tym, by do niego trafić. Znajduje się on w dzielnicy Tsentar, która zajmuje całe, historyczne centrum miasta. Pamiętaj, że ten obszar jest wyłączony z ruchu kołowego, więc nie będziesz mógł dostać się tam samochodem.

Jak dojechać do Teatru rzymskiego w Płowdiw?

Do teatru rzymskiego w Płowdiw najlepiej będzie dostać się pieszo, dlatego że historyczne centrum miasta jest całkowicie wyłączone z ruchu kołowego. Nie kursuje tam również komunikacja miejska. Najbliższe przystanki autobusowe znajdują się około 200-300 metrów od ruin antycznego teatru. Jeśli chcesz, możesz wypożyczyć rower, którym również dostaniesz się do teatru z innych części miasta. Inna opcja to taksówka.

Roman theatre of Philippopolis in Plovdiv, Bulgaria
Amfiteatr rzymski z III wieku w Płowdiwie, Bułgaria, licencja: shutterstock/By RossHelen

Ile czasu trwa zwiedzanie Teatru rzymskiego w Płowdiw?

To, ile czasu poświęcisz na zwiedzanie teatru rzymskiego w Płowdiw, jest uzależnione tylko i wyłącznie od Ciebie. Zwykle turyści spędzają tu od 1 do 2 godzin. Wyjątkiem jest moment, w którym w tetrze odbywają się zorganizowane wydarzenia i eventy. Bilet jednak nie ograniczona czasowo.

Czy warto odwiedzić Teatr rzymski w Płowdiw?

Teatr rzymski w Płowdiw jest jednym z najcenniejszych zabytków i pozostałością po dorobku kulturalnym antycznego Rzymu. Jeśli więc tylko będziesz w mieście, to koniecznie zdecyduj się na zwiedzanie ruiny. Stanowią one jeden z najlepiej zachowanych kompleksów archeologicznych w całej Europie. Co więcej, jeśli chcesz, to możesz także kupić bilet na sezonowe wydarzenia, które są organizowane w antycznych ruinach. Wówczas będziesz mógł jeszcze bardziej wczuć się w magiczną atmosferę, która z pewnością na długo zapisze się w Twojej pamięci.

Third Century Roman Amphitheater in Plovdiv, Bulgaria
Amfiteatr rzymski z III wieku w Płowdiwie, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Alexander+Hristanov

Godziny otwarcia Teatru rzymskiego w Płowdiw

Teatr rzymski w Płowdiw możesz odwiedzić dosłownie każdego dnia. Jest on bowiem czynny od poniedziałku do niedzieli w ściśle określonych godzinach. Pamiętaj jednak o tym, że godziny otwarcia mogą się zmieniać, więc powinieneś zawsze sprawdzać je na oficjalnej stronie zabytku. Obecnie, antyczny teatr jest otwierany o godzinie 9:30 każdego dnia. We wszystkie dni, oprócz niedzieli jest on czynny aż do godziny 18:00. W niedziele zaś możesz teatr odwiedzić jedynie do godziny 11:45. Ostatnie wejście jest możliwe na około 30 minut przed czasem zamknięcia, więc weź to pod uwagę.

Bilety do Teatru rzymskiego w Płowdiw – ile kosztuje wejście?

Niestety, ale wejście do teatru rzymskiego w Płowdiw nie jest darmowe. Pojedyncza wejściówka dla osoby dorosłej nie jest jednak droga. Jej koszt to około 14-16 złotych. Z kolei dzieci i seniorzy mogą zdecydować się na zakup biletu ulgowego. Istnieje także możliwość zwiedzania ruin w towarzystwie przewodnika, wraz ze zorganizowaną wycieczką. Wówczas koszt zależy od całego programu.

Close-up seat at Roman theatre of Philippopolis, one of the world's best-preserved ancient Roman theatres, located in the city center of modern Plovdiv, Bulgaria.
Zbliżenie w rzymskim teatrze w Philippopolis, jednym z najlepiej zachowanych starożytnych teatrów rzymskich na świecie, położonym w centrum współczesnego Płowdiwu w Bułgarii., licencja: shutterstock/By nor_o

Czytaj także: Forum Romanum w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Stadion Rzymski w Płowdiwie – krótki przewodnik zwiedzania

Balbanovs House – zwiedzanie, atrakcje, bilety

Następny

Dodaj komentarz