Cerkiew Sweta Nedela – zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , , ,

Sofia to jedno z największych miast w Bułgarii, a także jej administracyjna stolica. Skupia się tam przemysł, edukacja oraz kultura. Co więcej, Sofia staje się coraz popularniejszym celem podróży turystów, głównie w uwagi na liczne zabytki i atrakcje, która czekają na podróżnych. Jedną z nich jest słynna cerkiew Sweta Nedela. Co musisz o niej wiedzieć i dlaczego powinieneś ją odwiedzić? Sprawdźmy to już teraz!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis cerkwi Sweta Nedela w Sofii

Cerkiew Sweta Nedela w Sofii to prawosławna świątynia, obecnie także katedra biskupa, która znajduje się w ścisłym centrum miasta. Zgodnie ze źródłami historycznymi, cerkiew ta prawdopodobnie została wybudowana w X wieku naszej ery. Wielokrotnie była przebudowywana, jednak za każdym razem udawało się zachować jej pierwotny wygląd. Należy przy tym wiedzieć, że w 1925 w cerkwi miał miejsce jeden z najkrwawszych zamachów terrorystycznych w historii Bułgarii. Był to zamach bombowy, który został przeprowadzony przez działaczy Bułgarskiej Partii Komunistycznej w Wielki Czwartek. W następstwie potężnej eksplozji zginęło aż 213 osób, a ponad 500 zostało poważnie rannych. Co ciekawe, sam car Borys III, który był głównym celem ataku, ocalał. Natomiast tuż po przeprowadzeniu zamachu, w Bułgarii został wprowadzony stan wojenny, a komuniści zostali poddani jeszcze większym represjom i prześladowaniom. Obecnie, w cerkwi Sweta Nedela możesz podziwiać niesamowite freski, a także unikalną fasadę świątyni, która została oczyszczona i odrestaurowana w roku 2000.

View of the Church of Sveti Sedmochislenitsi in Sofia, Bulgaria
Widok na kościół Sveti Sedmochislenitsi w Sofii, Bułgaria, licencja: shutterstock/By FabianIrwin

Gdzie znajduje się cerkiew Sweta Nedela w Sofii?

Cerkiew Sweta Nedela znajduje się w ścisłym centrum bułgarskiej stolicy. A dokładniej znajduje się przy placu Sweta Nedela 20. Tuż obok niej znajduje się główna stacja metra Serdika, więc dojazd do niej jest wyjątkowo prosty.

Jak dojechać do cerkwi Sweta Nedela w Sofii?

Do cerkwi Sweta Nedela możesz udać się piechotą. Znajduje się ona w samym centrum stolicy. Znajdziesz ją naprzeciwko cerkwi św. Jerzego. Jednocześnie znajduje się przy niej stacja metra Serdika, na której zatrzymują się czerwone i żółte linie metra. Dodatkowo w pobliżu są zlokalizowane także przystanki autobusowe i tramwajowe. Jeśli chcesz dojechać tam samochodem, to będziesz musiał go pozostawić z dala od cerkwi, gdyż jej obszar wyłączony jest z ruchu kołowego.

Church of Sveti Sedmochislenitsi (Seven Saints Church). Sofia, Bulgaria.
Kościół Sveti Sedmochislenitsi (Kościół Siedmiu Świętych). Sofia, Bułgaria., licencja: shutterstock/By Iliev75

Dlaczego warto odwiedzić cerkiew Sweta Nedela W Sofii?

Cerkiew Sweta Nedela w Sofii to jedna z najpiękniejszych, a przy tym niezwykle bogato zdobionych świątyń prawosławnych, która była świadkiem najkrwawszego zamachu w bułgarskiej historii. Ta bazylika to nie tylko miejsce prawosławnego kultur religijnego, ale przede wszystkim także miejsce, w którym rozegrała się historia. Dodatkowo znajdują się tu oryginalne freski, a także kopuły oraz zdobiona fasada. Cerkiew Sweta Nedela jest ciekawa nie tylko pod względem architektonicznym, ale także pod względem historycznym. Mimo tego, że obiekt ten wielokrotnie przebudowywano i odnawiano, to jednak zachowano typowe elementy architektoniczne, które były charakterystyczne dla budowli w X wieku. Koniecznie musisz się tu udać!

Godziny otwarcia cerkwi Sweta Nedela w Sofii

Cerkiew Sweta Nedela w Sofii jest czynna każdego dnia. Zwykle są to stałe godziny. Otwiera się 7:00, a zamyka o godzinie 18:00. Wyjątkiem jest czwartek oraz sobota. W tych dniach cerkiew zamykana się godzinie 19:00 oraz 19:30. Pamiętaj też, że zwiedzanie w trakcie nabożeństw nie jest możliwe. Sprawdź więc dokładnie, kiedy odbywają się msze święte na oficjalnej stronie świątyni.

Bilety do cerkwi Sweta Nedela w Sofii – ile kosztuje wejście?

Zwiedzanie cerkwi Sweta Nedela jest całkowicie darmową atrakcją w Sofii. Nie trzeba mieć żadnego biletu. Jeśli chcesz zwiedzić tę świątynię wraz z przewodnikiem, wówczas możesz zdecydować się na zorganizowaną wycieczkę. Cena natomiast będzie zależna od programu i czasu trwania wycieczki.

Czytaj także: TOP 10 atrakcji i miejsc do zobaczenia – zwiedzanie Sofii

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Stare Miasto w Płowdiwie – atrakcje, zwiedzanie, przewodnik

Monastyr Baczkowski koło Płowdiwu – co musisz wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz