Forum Romanum w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik

Tagi , , , , ,

Forum Romanum w Płowdiwie nazywane także Forum Philippopolis było handlowym, administracyjnym i religijnym centrum starożytnego miasta. Odbywały się tu spotkania, uroczystości oraz ważne wydarzenia państwowe. Planujesz odwiedzić Płowdiw i chcesz zobaczyć Forum Romanum? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Forum Romanum w Płowdiwie – historia i podstawowe informacje

Forum Romanum w Płowidw zajmuje powierzchnię 20 hektarów, z czego odkopano jedynie 11 hektarów. Co więcej, jest to największe rzymskie forum w Bułgarii. Starożytne centrum miasta zbudowano w I wieku naszej ery za panowania cesarza Wespazjana. Wówczas starożytne Philippopolis zbudowano na nowym planie urbanistycznym według rzymskiego modelu.

Warto też wiedzieć, że Forum Philippopolis odkryto dopiero w 1971 roku podczas budowy budynku poczty w Płowdiwie. Wówczas odkopano wschodnią, północną i część południowej części tego starożytnego placu. Natomiast w 2012 r. rozpoczęto prace wykopaliskowe w północno-zachodniej części, odsłaniając obszar o powierzchni około 400 m² pomiędzy budynkiem poczty a ogrodami pałacu cara Symeona. Podstawowy kształt forum pozostał niezmieniony przez wieki. Jest to prostokąt, zbliżony kształtem do kwadratu, o wymiarach 100 x 112 m.

Gdzie znajduje się Forum Romanum?

Rzymskie Forum Philippopolis znajduje się w pobliżu ulicy Generała Gurko w Płowdiwie i deptaka Knyaz Aleksander Battenberg Boulevard. W pobliżu znajduje się także budynek Centralnej Poczty. Budowa bulwaru Marii Luizy w latach 80. oddzieliła północną część forum od reszty wykopalisk. Dokładny adres Forum Romanum w Płowdiwie to Central Sq 1, 4000 Tsentar, Płowdiw.

Bilety wstępu i godziny otwarcia Forum Romanum w Płowdiwie?

Wejście do Forum Romanum w Płowdiwie jest całkowicie bezpłatne. Forum Romanum w Płowdiwie można zwiedzać przez całą dobę, bez względu na porę roku. 

Dlaczego warto zobaczyć Forum Romanum w Płowdiwie?

Forum Romanum było niegdyś sercem Philippopolis (starożytna nazwa Płowidw) i ważnym placem handlowym w mieście w czasach starożytnego Rzymu. Właśnie z tego powodu jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla tych, którzy interesują się starożytną cywilizacją rzymską i jej historią. W miejscu tym poznasz rzymską przeszłość tego miasta.

Roman Odeon of Philippopolis ancient ruins in Plovdiv, Bulgaria
Rzymski Odeon starożytnych ruin Philippopolis w Płowdiwie, Bułgaria, licencja: shutterstock/By parksanga

Forum Romanum w Płowdiwie – co warto zobaczyć?

Trzy wejścia prowadzące do Forum Romanum usytuowane są wzdłuż osi wschodniej, południowej i zachodniej. Główne ulice: Cardo Maximus i Decumanus Maximus przecinają się przed wschodnim wejściem do kompleksu.

W historycznych warstwach Forum można wyróżnić cztery główne fazy budowy. Różnią się one pod względem poziomu, projektu architektonicznego i wykorzystania materiałów budowlanych. Najwięcej dobrze zachowanych oryginalnych pozostałości pochodzi z czwartej i ostatniej fazy budowy.

Roman Forum and Odeon in Plovdiv, Bulgaria.
Forum Romanum i Odeon w Płowdiwie, Bułgaria., licencja: shutterstock/By DanicaChang

W północnej części kompleksu Forum Philippopolis znajdują się pozostałości budynków publicznych zbudowanych na potrzeby zarządzania miastem. Dodatkowo dokumenty epigraficzne potwierdzają istnienie skarbca w tym starożytnym kompleksie. W północno-wschodnim narożniku forum znajduje się Odeon, natomiast w zachodniej części starożytna biblioteka miejska. W północnej części kompleksu znaleziono kilka inskrypcji związanych z życiem religijnym i administracyjnym miasta, a także fragment karty z zaproszeniem na walki gladiatorów. Podczas zwiedzania Forum Romanum warto zwrócić także uwagę na postumenty posągów, exedrę – platforma do przemówień oraz pozostałości ołtarza z inskrypcjami poświęconymi boginiom Demeter i Korze. 

Czytaj także:

Kiedy jechać do Płowdiw (Plovdiv)?

Najbardziej instagramowe miejsca w Płowdiw – sprawdź!

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Cerkiew Mądrości Bożej w Sofii – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Spacerem po Parku Borisova Gradina w Sofii

Następny

Dodaj komentarz