Cerkiew Mądrości Bożej w Sofii – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Tagi , , , , ,

Sofia słynie ze swoich zabytków i obiektów sakralnych. Meczety, cerkwie i kościoły na stałe wpisały się w urbanistyczny krajobraz miasta. Jeśli więc wybierasz się tam na niezapomniane wakacje, to koniecznie odwiedź Cerkiew Mądrości Bożej. Poznajmy ją nieco lepiej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Cerkwi Mądrości Bożej w Sofii

Cerkiew Mądrości Bożej w Sofii to jedna z najważniejszych świątyń prawosławnych w mieście. Znajduje się ona w centrum miasta. Natomiast jej powstanie datowane jest na 311- 313. Dawnie była tutaj inna, prawosławna świątynia, którą zburzono. Zastąpił ją kościół pod wezwaniem Matki Bożej, którego fundamenty stanowią podwaliny dzisiejszej cerkwi. Jednak w czasach tureckich podbojów, została ona zamieniona na meczet wraz z minaretem, który został dobudowany nieco później. Cerkiew była wielokrotnie niszczona przez pożary i trzęsienia ziemi. Niestety, w momencie zburzenia minaretu, nikt nie podjął się jej odbudowy. Pierwsze prace rekonstrukcyjne miały miejsce dopiero w XX wieku. Finalnie, oddano ją do użytku po święceniach wykonanych w roku 1935. Oryginalny projekt cerkwi nie zachował się w całości. Podczas renowacji dobudowano do fasady kilka wieżyczek. Mimo wszystko cerkiew ta pozostała jednym z najważniejszych zabytków miasta.

Gdzie znajduje się Cerkiew Mądrości Bożej w Sofii?

Cerkiew Mądrości Bożej w Sofii znajduje się w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Paris 2. Tuż przy niej wznosi się słynny, wybudowany przez Rosjan sobór św. Aleksandra Newskiego. Z uwagi na dogodną lokalizację, bez problemu tam trafisz.

Church Saint Sofia in Sofia, Bulgaria
Church Saint Sofia in Sofia, Bulgaria , licencja: shutterstock/By Velichka+Miteva

Najbliższe stacje metra przy Cerkwi Mądrości Bożej w Sofii

Najbliższą stacją metra przy Cerkwi Mądrości Bożej jest SU sv. Klemens Ohrydski. Przystanek znajdziesz około 300 metrów od świątyni. Zatrzymuje się tam czerwona i żółta linia metra.

Jak dojechać do Cerkwi Mądrości Bożej w Sofii?

Do Cerkwi Mądrości Bożej w Sofii najlepiej dostać się piechotą. Jeśli znajdujesz się w centrum miasta, to poruszaj się na południe od soboru św. Aleksandra Newskiego. Możesz także skorzystać z komunikacji miejskiej. Żółta i czerwona linia metra dojeżdża na stację w bezpośredniej bliskości świątyni. Około 150 metrów od niej znajdują się także przystanki autobusowe i tramwajowe.

Ile czasu trwa zwiedzanie Cerkwi Mądrości Bożej w Sofii?

Na zwiedzanie Cerkwi Mądrości Bożej w Sofii musisz poświecić około 30-40 minut. Tyle średnio czasu spędzają tam turyści. Jednak czas zwiedzania zależy tylko od Ciebie. Możesz tam pozostać znacznie dłużej, jeśli chcesz bliżej przyjrzeć się malowidłom lub pozłacanemu ołtarzowi.

Czy warto odwiedzić Cerkiew Mądrości Bożej w Sofii?

Cerkiew Mądrości Bożej w stolicy Bułgarii to jedna z najważniejszych świątyń prawosławnych. Jej unikalna architektura, a także liczne malowidła we wnętrzu z pewnością na długo zapadną Ci w pamięć. Świątynia ta jest także cenną lekcją historii. Po wielu najazdach, zniszczeniach i pożarach udało się ją odbudować. Dziś jest to jedna z większych, sakralnych atrakcji w mieście.

Godziny otwarcia Cerkwi Mądrości Bożej w Sofii

Świątynia w samym sercu Sofii jest otwarta dla turystów przez siedem dni w tygodniu tj. od poniedziałku do piątku. Możesz ją odwiedzić w godzinach od 7:00 do godziny 18:00. Pamiętaj, że zwiedzanie w trakcie odbywających się nabożeństw jest zabronione. Sprawdź, więc kiedy odbywają się msze. Dzięki temu nie przeszkodzisz wiernym w modlitwie.

Bilety do Cerkwi Mądrości Bożej w Sofi – ile kosztuje wejście?

Wejście do Cerkwi Mądrości Bożej w Sofii jest całkowicie darmowe. Nie będzie Ci potrzebny żaden bilet wstępu. Jeśli jednak chcesz nieco bliżej poznać jej historię, wówczas możesz zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną. Wówczas w towarzystwie przewodnika zwiedzisz cerkiew, a także inne, pobliskie atrakcje. Koszt takiej wycieczki uzależniony jest od jej programu, a także od czasu jej trwania. Zwykle jest to około 80-100 złotych za jedną osobę.

Czytaj także:

Narodowe Muzeum Historyczne w Sofii – zwiedzanie i zakup biletów

Amfiteatr Serdica – zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa – przewodnik, bilety

Forum Romanum w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz