Spacerem po Parku Borisova Gradina w Sofii

Tagi , , , , , ,

Sofia to prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych miast na Bałkanach. Wyróżnia się ono nie tylko licznymi zabytkami i obiektami sakralnymi, ale także terenami zielonymi. Jeśli wybierasz się na wymarzone wakacje do bułgarskiej stolicy, to koniecznie musisz przejść się spacerem po Parku Borisova Gradina. Gdzie się on znajduje i jakie atrakcje tam na Ciebie czekają? Przekonajmy się o tym!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i atrakcje Parku Borisova Gradina w Sofii

Park Borisova Gradina to jedno z najpopularniejszych miejsc do rekreacji i wypoczynku w mieście. Jest to jednocześnie najstarszy i najlepiej znany park w stolicy Bułgarii. Został on wybudowany i zaaranżowany w 1884 roku. Jego nazwa związana jest z bułgarskim carem Borysem III. Historię Parku Borisova Gradina można podzielić na trzy etapy, które nieco się od siebie nie różnią. Przez lata ogrody przechodziły z rąk do rąk znanych ogrodników, a każdy z nich trzymał się jasno wytyczonego schematu aranżacji obiektu. Nie wprowadzali oni żadnych zmian w pierwotnym projekcie, natomiast skupiali się na udoskonaleniach i różnicowaniu szaty roślinnej. W późniejszych latach na terenie ogrodów wzniesiono wieżę telewizyjną, nazwaną również od imienia cara. Kilka lat później została ona zrekonstruowana i określona mianem bułgarskiej sztuki parkowej. W Parku Borisova Gradina znajduje się wiele obiektów architektonicznych i atrakcji. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • Wielkie Jezioro – to sztuczny zbiornik wodny w Parku Borisova Gradina, w okolicy którego znajduje się także Letnia Pływalnia;
  • kort tenisowy;
  • boiska piłkarskie o nazwie Yunak i Leski;
  • Obserwatorium Uniwersyteckie;
  • dekoracyjne, drewniane domki letniskowe.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji, Park Borisova Gradina oferuje także system ścieżek rowerowych oraz infrastrukturę wypoczynkową. Znajdziesz tam liczne ławeczki czy miejsca na piknik.

Gdzie znajduje się Borisova Gradina – adres

Park Borisova Gradina zajmuje duża powierzchnię w ścisłym centrum miasta. Znajduje się on dokładnie przy ulicy Evlogi i Hristo Georgiev. W jego najbliższym otoczeniu znajdziesz stadion narodowy lub też Narodowe Muzeum Historii Wojskowości.

Amazing Aerial view of South Park in city of Sofia, Bulgaria
wyjątkowy park Bułgaria, Sofia, licencja: shutterstock/By stoyanh

Jak dojechać do Parku Borisova Gradina w Sofii?

Park Borisova Gradina znajduje się w centralnej i dobrze skomunikowanej części miasta. Jeśli cenisz wygodę i komfort, to wybierz taksówkę lub wypożycz samochód. W okolicy parku znajdują się płatne parkingi. Możesz także postawić na spacer, kierując się na wschód od starego miasta. Jeśli chcesz, to możesz dojechać do parku także za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Około 200 metrów od niego znajdują się dwie stacje metra: Stadium Vasil Lewski oraz SU sv. Kliment Ohrydski. Zatrzymują się na nich wszystkie linie metra w Sofii. Oprócz tego tuż przy samym parku zlokalizowane są także przystanki autobusowe i tramwajowe. Dojedziesz tam liniami tramwajowymi: 10, 12 i 18 oraz autobusowymi: 3, 4, 5, 11 oraz 76.

Czy warto odwiedzić Park Borisova Gradina?

Oczywiście, że tak. To jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Sofii. To miejsce, gdzie możesz odpocząć od zgiełku i przejeżdżających dookoła samochodów. Czeka tam na Ciebie piękna roślinność, jezioro, a także wiele innych atrakcji, których nie możesz przegapić. Polecamy też wybrać się na kort tenisowy, czy rozegrać amatorski mecz piłki nożnej na jednym z boisk. Park Borisova Gradina jest popularnym miejscem do wypoczynku i rekreacji wśród mieszkańców Sofii. Spędzają tam oni wolny czas z całymi rodzinami, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Jeśli jesteś zmęczony zwiedzaniem miasta lub po prostu szukasz miejsca, w którym będziesz mógł się zrelaksować, to park ten jest stworzony właśnie dla Ciebie. Zabierz ze sobą przekąski i napoje, a następnie odpręż się na świeżym powietrzu. Alternatywnie, możesz także wybrać się na przejażdżkę rowerową i podziwiać malownicze krajobrazy. Park Borisova Gradina to jedna z tych atrakcji w Sofii, której nie możesz pominąć.

Czytaj także:

Zoo w Sofii – zwiedzanie, atrakcje, bilety, przewodnik

Relaks nad Jeziorem Ariana w Sofii – co warto zobaczyć?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Forum Romanum w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik

Stadion Rzymski w Płowdiwie – krótki przewodnik zwiedzania

Następny

Dodaj komentarz