Stadion Rzymski w Płowdiwie – krótki przewodnik zwiedzania

Tagi , , , , , ,

Stadion Rzymski w Płowdiw był starożytnym rzymskim stadionem Philippopolis, który zbudowano w II wieku naszej ery. Jest to jedna z największych i najlepiej zachowanych budowli pochodzących z czasów Cesarstwa Rzymskiego na Półwyspie Bałkańskim. Planujesz zwiedzić Płowdiw i masz w planach wycieczkę na Stadion Rzymskie w Płowdiwie? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Stadionu Rzymskiego w Płowdiwie

Stadion Rzymski zbudowano na początku II wieku naszej ery za panowania cesarza Hadriana. Znajduje się on w północnej części ufortyfikowanego miasta otoczonego murami obronnymi, pomiędzy Taksim Tepe oraz Sahat Tepe. Obiekt ten o długości około 240 metrów i szerokości 50 metrów mógł pomieścić do 30 000 widzów. W 1995 roku uznano go za narodową wartość kulturową.

Gdzie znajduje się Stadion Rzymski w Płowdiwie?

Starożytny Stadion Rzymski położony jest pod głównym deptakiem w Płowdiw, w Bułgarii. Jego północna część znajduje się na placu Dżumaja. Większa część nadal ukryta jest pod budynkami znajdującymi się przy głównej ulicy miasta. Co ciekawe i dość nietypowe, stadion ten znajdował się w obrębie starożytnego ufortyfikowanego miasta, blisko murów, natomiast większość stadionów w innych miejscach znajdowała się poza murami. Stadion Rzymski w Płowdiwie znajduje się przy placu Rimski stadium.

Stadion Rzymski w Płowdiwie – jak dojechać?

Do stadionu można dojść bezpośrednio z ulicy „Hristo G. Danov”, która znajduje się w ścisłym centrum Płowdiw. Jeśli planujesz przyjechać tu pociągiem z innego miasta Bułgarii, musisz wiedzieć, że stadion znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Centralnego Dworca Kolejowego (Tsentralna gara). W pobliżu stadionu znajduje się także przystanek autobusowy, na którym zatrzymują się autobusy linii 1, 4,7,9 oraz 11.

Ile czasu trwa zwiedzanie Stadionu Rzymskiego w Płowdiwie?

Na zwiedzanie Stadionu Rzymskiego w Płowdiwie należy przeznaczyć minimum 30 minut. Oczywiście czas ten uzależniony jest od tego, czy planujesz zobaczyć projekcje filmu o starożytnym mieście Philippopolis, które istniało na terenie współczesnego Płowdiw.

Czy warto odwiedzić Stadion Rzymski w Płowdiwie?

Oczywiście, że tak! Przestrzeń otwarta dla zwiedzających obejmuje część toru oraz półokrągłą część siedzeń dla widzów (sfendonę). Warto zejść pod ziemię do oryginalnego poziomu starożytnego miasta, aby przejść przez część toru oraz zobaczyć półokrągłe siedzenia. Stadion Rzymski w Płowdiwie oferuje niezapomniany spacer śladami starożytnych Rzymian, który znajduje się w niewielkiej odległości od pobliskiego starożytnego forum i amfiteatru.

W przeszłości odbywały się tu walki gladiatorów, różne wydarzenia sportowe oraz słynne igrzyska aleksandryjskie i pytyjskie. Starożytne igrzyska greckie były wydarzeniami religijnymi i były one poświęcone określonym bogom. Jednak w czasach rzymskich igrzyska pełniły funkcję wyłącznie rozrywkową. Wówczas każde szanujące się miasto w Cesarstwie Rzymskim inwestowało w budowę stadionu, a nawet w hipodromu do wyścigów rydwanów oraz amfiteatru do walk gladiatorów. Pod koniec IV wieku zakazano organizacji igrzysk olimpijskich. Autem zakazu był cesarza Teodozjusza I ponieważ uważał, że jest to wydarzenie pogańskie.

Ponadto okolice rzymskiego stadionu są wyjątkowo atrakcyjne dla turystów. Co więcej, na niewielkim placu przed stadionem lokalni artyści prezentują swoje dzieła – rzeźby, obrazy, biżuterię oraz piękne pamiątki itp.

Godziny otwarcia Stadionu Rzymskiego w Płowdiwie

Godziny otwarcia Stadionu Rzymskiego w Płowdiwie różnią się w zależności od pór roku:

  • Listopad – marzec: poniedziałek – niedziela 9.00-17.30;
  • Kwiecień – październik: poniedziałek – niedziela 9.30 – 18.00.

Bilety do Stadionu Rzymskiego w Płowdiwie

Wstęp na Stadion Rzymski w Płowdiwie jest bezpłatny. Należy jedynie zapłacić za obejrzenie projekcji filmu 3D o starożytnym mieście Philippopolis (obecnym Płowdiw). Ceny kształtują się następująco:

  • bilet wstępu dla osoby dorosłej – 6,00 BGN;
  • bilety wstępu dla uczniów oraz studentów – 3,00 BGN;
  • wstęp bezpłatny dla dzieci do lat 7 i osób ze specjalnymi potrzebami (stopień niepełnosprawności powyżej 50%).

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Spacerem po Parku Borisova Gradina w Sofii

Teatr rzymski w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Następny

Dodaj komentarz