Pogoda i temperatura w Sofii w ciągu roku

Tagi , , , , , , , ,

Sofia jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Bułgarii. To także największa metropolia kraju, którą zamieszkuje ponad 1,2 miliony mieszkańców. Coraz więcej turystów właśnie tam planuje swoje wakacje. Jeśli Ty również planujesz się wybrać do tego miasta, to sprawdź, jaka pogoda i temperatura czeka tam na Ciebie w ciągu roku! Oto prognozowana temperatura w Sofii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sofia – pogoda i temperatura w ciągu roku

Bułgarska stolica znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, z tendencją do ciepłego. W praktyce oznacza to, że lata są tam wyjątkowo ciepłe, okraszone dużą ilością słonecznych dni, podczas gdy w sezonie zimowym pojawiają się liczne opady, a termometry wskazują ujemne wartości. Każdy miesiąc ma jednak swoją specyfikę. Sprawdź więc, jakiej pogody możesz spodziewać się w Sofii w poszczególnych miesiącach.

Sofia – pogoda w marcu

Marzec to miesiąc, w którym w Sofii rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Jest to także miesiąc przełomowy pod względem temperatur. W ciągu dnia temperatury wynoszą 6-8 stopni Celsjusza. Jest to wzrost w porównaniu do lutego, gdzie termometry pokazują 0 stopni Celsjusza. Marzec jest jednak jednym z bardziej deszczowych miesięcy. Przyda Ci się więc parasol, a także przeciwdeszczowa odzież.

Temperatura w Sofii – jakiej pogody możesz spodziewać?

Kwiecień jest kolejnym, wiosennym miesiącem w Sofii. Obfituje on w dużą ilość długich, słonecznych dni. Średnie temperatury w ciągu dnia utrzymują się na poziomie około 11- 13 stopni Celsjusza. Jednak poranki, a także wieczory nadal są dośc chłodne. Co wiećej również jak marzec jest to jeden z najbardziej deszczowych deszczowych miesięcy. Średnia suma opadów w kwietniu wynosi aż 78 mililitrów.

Sofia – pogoda i temperatura w maju

Maj jest jednym z cieplejszych miesięcy w Sofii. Możesz spodziewać się temperatur nawet rzędu 15-18 stopni Celsjusza. Pojawia się znacznie większa ilość długich, słonecznych dni. Niestety, maj również zaliczany jest do miesięcy deszczowych i wietrznych. Musisz się więc na takie warunki przygotować.

Statues of Cyril and Methodius in front of the National Library in Sofia, Bulgaria.
Posągi Cyryla i Metodego przed Biblioteką Narodową w Sofii, Bułgaria., licencja: shutterstock/By nstanev

Sofia – jakich temperatur możesz oczekiwać w czerwcu?

Czerwiec w Sofii to początek ciepłego, a nawet i gorącego lata. Dni stają się maksymalnie długie i pełne słońca. Termometry w czerwcu pokazują od 20 do nawet 23 stopni Celsjusza. Zarówno poranki jak i wieczory również stają się cieplejsze. W czerwcu następuje również dość znaczny spadek liczby opadów.

Pogoda oraz temperatura w Sofii w lipcu

W Sofii w lipcu rozpoczyna się typowy sezon turystyczny. W najcieplejsze dni temperatury sięgają nawet 27 stopni Celsjusza, a w powietrzy panuje dość duża wilgotność. Dni są długie i w dużej mierze bezchmurne. Ilość opadów również znacznie się zmniejsza. Teoretycznie w lipcu w Sofii występuje tylko kilka dni deszczowych, które nie powinny Ci przeszkodzić w korzystaniu z uroków miasta.

Sofia – pogoda i temperatura w sierpniu

Sierpień jest kontynuacją beztroskiego, letniego okresu w Sofii. Temperatury sięgają 28-29 stopni Celsjusza i nie spadają gwałtownie w nocą. Sierpień jest także wyjątkowo suchym miesiącem, kiedy to opady deszczu praktycznie nie występują.

View of yellow flowers near the fountains in the capital Sofia from Bulgaria
Widok na żółte kwiaty w pobliżu fontann w stolicy Sofii z Bułgarii,, licencja: shutterstock/By Kristiyan+Velkov

Sofia – jakiej pogody możesz spodziewać się we wrześniu?

Wrzesień jest okresem przejściowym pomiędzy latem, a nadejście znacznego ochłodzenia. Temperatury w Sofii stopniowo spadają, pokazując wartości rzędu 17 stopni Celsjusza. Noce ponownie stają się chłodniejsze, a dni coraz krótsze. We wrześniu nieznacznie wzrasta również ilość opadów.

Sofia – pogoda październik

Październik w Sofii to miesiąc znacznego ochłodzenia. Temperatury szybują w dół, pokazując wartości rzędu 10-11 stopni Celsjusza. Noce i poranki stają się wyjątkowo chłodne. Przyda Ci się z pewnością cieplejsza odzież. Opady w październiku również są nieco intensywniejsze.

Sofia – temperatury w listopadzie

Listopad jest początkiem sezonu zimowego w Sofii. Oznacza to, że wtedy temperatura w Sofii spada do nawet do 5-6 stopni Celsjusza. Zmniejsza się ilość dni słonecznych, a także opadów. Deszcz ze śniegiem w listopadzie występuje w Sofii sporadycznie.

Beautiful sunset over a lake with autumn trees and town in the backgroud. Pancharevo , Bulgaria
Piękny zachód słońca nad jeziorem z jesiennymi drzewami i miastem w tle. licencja: shutterstock/By MilaDrumeva

Czytaj także:

Jaka jest pogoda i temperatura w Bułgarii w ciągu roku?

TOP 16 najpiękniejszych plaż w Słonecznym Brzegu

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Jesień w Sofii – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Bułgarska kuchnia – co warto zjeść w Sofii?

Następny

Dodaj komentarz