Jaka jest pogoda i temperatura w Bułgarii w ciągu roku?

Tagi , , , , ,

Jest to państwo bałkańskie ze stolicą w mieście Sofia. Znajduje się w południowo-wschodniej Europie i graniczy z Rumunią (od północy), Serbią i Macedonią północą (od zachodu) oraz Grecją i Turcją (od południa). Natomiast od wschodniej strony znajduje się Morze Czarne. Linia brzegowa Bułgarii wynosi prawie 380km. Co jest równoznaczne temu, że znajduje się w tym państwie wiele turystycznych miejscowości gwarantujących dostęp do morza i możliwość spędzenia wolnego czasu na plaży. Wiele osób planując wakacje zastanawia się jaka jest pogoda i temperatura w Bułgarii na przestrzeni różnych miesięcy – nie tylko w lato.

Chociaż wiele osób decyduje się na wybór Bułgarii jako kierunku wakacyjnego jest to kierunek całoroczny. Dodatkowym atutem tego miejsca są stosunkowo niskie ceny wynajęcia wakacyjnych apartamentów oraz koszty życia. Do Bułgarii dotrzeć można wybierając transport samolotem. Jednak dla tych, którzy preferują podróż własnym samochodem dojechanie do tego kraju również nie będzie stanowiło problemu. Czas podróży (oczywiście w zależności od miejsca wyjazdu oraz konkretnej destynacji) wynosi około 15-20h.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Letnie temperatury w Bułgarii

Z racji na swoje położenie geograficzne, Bułgaria jest państwem, w którym temperatury osiągają średnio wyższe wartości od tych w Polsce. Na przykład w czerwcu średnia temperatura w ciągu dnia wynosi tam 23°C. Co ważne, w nocy średnia temperatura powietrza nie jest odnotowywana na dużo niższej wartości i wynosi 17°C. Jest to więc dobra informacja dla miłośników nocnego życia lub wieczornego relaksu nad morzem.

temperatury w lipcu

Jeśli chodzi o następny wakacyjny miesiąc, czyli lipiec, średnia wartość odnotowywanych temperatur jest o 2 stopnie wyższa niż w czerwcu, a więc wynosi 25°C. Tak samo prezentuje się sytuacja w przypadku temperatur mierzonych w nocy. W lipcu ich średnia wartość to aż 20°C. Oczywiście średnie wartości temperatur nie są w żaden sposób gwarancją na udaną pogodę w czasie zaplanowanego urlopu, ale dają nam one ogólny zarys pogody w wybranym czasie. Znając ten wskaźnik możemy mniej więcej wiedzieć na jakie warunki atmosferyczne należy się przygotować. Jednocześnie musimy być gotowi na różne sytuacje- na przykład nagłe opady deszczu lub burze, które latem występują najczęściej.

pogoda i temperatura w Bułgarii w sierpniu

Jeśli zależy nam, aby podczas wyjazdu do Bułgarii temperatura była możliwie najwyższa należy wziąć pod uwagę również podróż w sierpniu. W tym miesiącu średnia wartość temperatury w nocy jest na takim samym poziomie jak w lipcu, natomiast ta w ciągu dnia jest jeszcze o jeden stopień wyższa w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wynosi 26°C.

Wartości temperatur w Bułgarii wiosną

Nie bez powodu miesiące letnie, czerwiec lipiec i sierpień, charakteryzują się największą liczbą turystów odwiedzających wybrzeże Bułgarii. Dosyć wyraźnie zauważalny jest w tych miesiącach wzrost średniej temperatury w odniesieniu do miesięcy ich poprzedzających, takich jak marzec kwiecień oraz maj. Wiosna w Bułgarii jest oczywiście nadal dużo cieplejsza niż w Polsce. Ale jeśli jesteśmy szczególnymi fanami ciepła, może nie spełnić ona naszych oczekiwań.

pogoda i temperatury w Bułgatii w marcu, kwietniu i maju

Przykładowo średnia temperatura w marcu to 9°C w ciągu dnia. W następnych miesiącach wartość ta systematycznie rośnie, aby w kwietniu i maju osiągnąć kolejno wartości 13 i 18°C. Jeśli chodzi o nocne temperatury są one rzecz jasna również dużo niższe niż podczas lata. 3, 7 oraz 12°C kolejno w marcu kwietniu i maju. 

Pomimo, że przedstawione wartości dla niektórych nie brzmią może nadto zachęcająco do odwiedzenia Bułgarii wiosną, to warto pamiętać, że nadal ta pora roku charakteryzuje się tam przyjemniejszą pogodą niż w Polsce. Z pewnością są też chłodniejsze dni, ale przeważnie są one słoneczne. Tym samym pozwalają np. na spokojny spacer po mieście czy też parku. Bułgarska wiosna to idealny okres dla osób preferujących spokojne zwiedzanie w delikatnych promieniach słońca.

Jesień w Bułgarii

Jesień, a w szczególności okres drugiej połowy października oraz listopad, jest dla nas prawdopodobnie najgorszym okresem w roku. Kojarzącym się z niskimi temperaturami, brakiem słońca oraz zieleni zastępowanej w całości odcieniami szarości, a także okresem licznych zachorowań i ogólnego gorszego samopoczucia. Jeśli pragniemy choć na kilka dni odpocząć od tego przytłaczającego nastroju warto przemyśleć krótki wyjazd właśnie do Bułgarii. 

pogoda i temperatura w Bułgatii we wrześniu

Wrzesień jest miesiącem, w którym temperatury przypominają te występujące podczas lata. Średnio wynoszą 21°C w dzień i 16°C w nocy. Bez wątpienia zauważalny jest spadek. Jednakże, gdy chcemy uniknąć tłumów na plażach, planując odpoczynek warto wziąć pierwszą połowę września pod uwagę.

pogoda i temperatura w Bułgatii w październiku

W październiku wprawdzie nie doświadczymy już temperatur dostatecznie wysokich, aby zażywać kąpieli w morzu, ale nadal z powodzeniem możemy w tym miesiącu zaplanować tzw. city-break oraz zwiedzić warte zobaczenia zabytki.

pogoda i temperatura w Bułgatii w listopadzie

Listopad, z naturalnych przyczyn, jest miesiącem chłodniejszym od poprzednich. Temperatury osiągają średnią wysokość 11°C w dzień. Natomiast jest to jeden z tych miesięcy, kiedy różnica temperatur pomiędzy Bułgarią a Polską jest wyjątkowo duża i wynosi aż 7 stopni. Oczywiście na korzyść kraju bałkańskiego.

Poprzedni

Obszar Chroniony Poda – ceny biletów, jak się dostać z Burgas?

Jednodniowa wycieczka do Antycznego miasta Debelt (Deultum)

Następny

Dodaj komentarz