Jesień w Sofii – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Tagi , , , , ,

Dla wielu podróżnych idealne wakacje w Bułgarii to te, które są zaplanowane na sezon letni. Faktycznie w okresie od czerwca do końca września można się cieszyć słoneczną pogodą, a także wysokimi temperaturami oraz sporą liczbą turystów. Dlatego też alternatywą może być wyjazd po sezonie. Sprawdźmy zatem, jaka jest jesień w Sofii!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jesień w Sofii – jaka pogoda?

Sofia jest miastem znajdującym się w strefie klimatu umiarkowanego, ciepłego. W praktyce oznacza to, że najzimniejszym okresem jest rozpoczynająca się pod koniec listopada zima, zaś okresem najcieplejszym jest początek czerwca, czyli oficjalne rozpoczęcie sezonu letniego. Jesień w Sofii można określić jako umiarkowaną. Temperatury nie należą do najwyższych, zaś opady stają się jeszcze bardziej intensywne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takim sezonie się tu wybrać. Piękne drzewa, liście, promyki słońca – to wszystko także się pojawia!

Pogoda w Sofii we wrześniu

Wrzesień to początek jesieni Sofii, wtedy też kończy się sezon wysoki. Miesiąc ten dalej obfituje w dość wysokie temperatury, a także w dość dużą liczbę słonecznych dni. Jeśli w tym okresie planujesz odwiedzić Sofię, to możesz spodziewać się temperatur rzędu około 18 stopni Celsjusza. Nieco chłodniejsze są wieczory, wtedy mamy około 11 stopni Celsjusza. Co więcej, we wrześniu dni są dość długie, a opady nie są zbyt uporczywe. Średnio spada około 37 mililitrów deszczu. To wręcz idealny czas na zwiedzanie.

Pogoda w Sofii w październiku

Kolejnym, jesiennym miesiącem w Sofii jest październik. Pod względem temperatur, miesiąc ten jest znacznie surowszy i chłodniejszy. Mimo wszystko nadal jest to dobry moment na to, by odwiedzić malowniczą stolicę Bułgarii. W ciągu dnia temperatury w Sofii raczej nie przekroczą 15 stopni Celsjusza. Natomiast w nocy mogą one spaść do 6-7 stopni Celsjusza. Co więcej, w październiku nadal mamy sporo słońca. Przygotuj się jednak na to, że dni są coraz krótsze. Jeśli zaś chodzi o samą ilość opadów, to jest ona nieznacznie większa niż we wrześni. Mówi się, że październiku w Sofii spada około 45 mililitrów deszczu. Opadom mogą nawet towarzyszyć bardziej intensywne burze oraz załamania pogody. Wyjeżdżając w tym okresie do Sofii, koniecznie zabierz ze sobą nieco cieplejszą odzież.

Fragment of beauty St. Alexander Nevsky Cathedral with public garden in Sofia, Bulgaria
fragment pięknej katedry św. Aleksandra Newskiego z ogrodem publicznym w Sofii, Bulgaria , licencja: shutterstock/By Velichka+Miteva

Pogoda w Sofii w listopadzie

Listopad jest bez wątpienia jednym z najchłodniejszych, jesiennych miesięcy w Sofii. Teoretycznie, już pod koniec listopada zaczyna się okres zimowy, a zawirowania pogody mogą obfitować nawet w opady śniegu. Jeśli chodzi o temperatury w listopadzie w Sofii, to w ciągu dnia maksymalne będzie to 7-8 stopni Celsjusza. Zdarzają się jednak dni, kiedy temperatury spadają nawet do 4 stopni Celsjusza. W nocy zaś, choć nie ma przymrozków, to nie powinno zdziwić Cię zero pokazywane przez termometr. Ciekawostką jest jednak to, że w listopadzie ilość opadów jest nieco mniejsza niż w październiku. Jest to względnie suchy miesiąc, w którym średnio spada około 35 mililitrów deszczu.

Jesień w Sofii – czy warto jechać?

Urlop dla wielu to przede wszystkim sezon letni. Oczywiście wiele zależy od tego, co planujesz robić i jakie masz zobowiązania. Jeśli nie przepadasz za sporą liczbą turystów, a do tego chcesz pozwiedzać, to jesień jest do tego doskonała. Trzeba przyznać, że jesień w Sofii ma swój nieopisany urok. Miasto pokrywa się jesiennymi barwami, a spadające z drzew liście tworzą magiczne dywany na miejskich deptakach. Jest to idealny moment na odwiedzanie restauracji i kawiarenek, a także na delektowanie się atmosferą miasta, które w dalszym ciągu tętni życiem. Pamiętaj również o tym, że spędzenie jesieni w Sofii nie wiążą się ze sporymi kosztami. Zwykle ceny lotów, a także ceny w hotelach są niższe niż w sezonie. A zatem warto się tu wybrać o każdej porze roku!

Autumn road in Sofia,Bulgaria
Jesienna droga w Sofii, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Julian+Popov

Czytaj także: Pogoda i temperatura w Sofii w ciągu roku

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Gdzie zjeść w Sofii – najlepsze restauracje

Pogoda i temperatura w Sofii w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz