Jedziesz do Bułgarii? Oto TOP 69 pytań i odpowiedzi

Tagi , , , ,

Jedziesz do Bułgarii i zastanawiasz się co warto zobaczyć w tym kraju, a w szczególności w okolicy Słonecznego Brzegu? Poniżej przygotowaliśmy 69 pytań i odpowiedzi, z którymi warto się zapoznać przed wyjazdem na wakacje.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spis treści

Sofia

Ile dni na zwiedzanie Sofii?

Idealna długość pobytu w Sofii to trzy dni, jeśli chcesz zobaczyć wszystkie główne atrakcje i miejsca. Jeśli masz mniej czasu to i tak warto odwiedzić to miasto nawet w ciągu jednodniowej wycieczki.

Gdzie znajduje się Sofia?

Sofia znajduje się w centralnej Bułgarii i jest najbliższym dużym miastem w pobliżu granicy z Serbią.

Czy warto odwiedzić Sofię?

Sofia jest zdecydowanie warta odwiedzenia – jest o wiele mniej popularna wśród turystów niż Praga, Wiedeń czy Budapeszt. Nie słusznie, ponieważ jest tu wiele atrakcji, ładnych parków  i zabytków. Dużym atutem są m.in.: smaczna kuchnia, gościnni mieszkańcy oraz dużo niższe ceny niż w innych europejskich stolicach.

Z czego słynie Sofia w Bułgarii?

Miasto znane jest z 49 źródeł mineralnych i termalnych. Sofia została założona w VII wieku p.n.e., dzięki czemu jest trzecią najstarszą stolicą Europy (po Atenach oraz Rzymie). Warto także wiedzieć, że Bułgaria była jedynym krajem południowosłowiańskim, który nie przyłączył się do Jugosławii.

Co warto zobaczyć w Sofii?

Niektóre z najstarszych zabytków Sofii istnieją już od 200-300 roku naszej ery! Te trzy są zdecydowanie najstarsze i warte odwiedzenia:

  • Rotunda św. Jerzego
  • Cerkiew Bojańska
  • Cerkiew Mądrości Bożej
  • Ruiny rzymskie

Na uwagę zasługują także:

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Sobór ten uważany jest za najbardziej charakterystyczne miejsce w Sofii i jedną z najważniejszych cerkwi prawosławnych w Bułgarii.

Aerial view of Alexander Nevski cathedral in Sofia, Bulgaria
Sobór św. Aleksandra Newskiego, licencja: shutterstock/By pavel+dudek

Posąg Świętej Zofii

Jeśli spędzisz trochę czasu w centrum Sofii, podróżując samochodem, prawdopodobnie zobaczysz posąg Świętej Zofii, który  stoi na  środku jednej z głównych arterii miasta. Posąg ten wykonano z miedzi oraz brązu.

Narodowy Pałac Kultury

Narodowy Pałac Kultury w Sofii jest trudny do przeoczenia i obowiązkowy dla każdego, kto interesuje się architekturą w stylu brutalizmu.

Centralna Łaźnia Mineralna

Co ciekawe, była to pierwsza publiczna łaźnia w mieście, którą otwarto na początku XX wieku. Znajduje się tu także Muzeum Historii Sofii, które prezentuje historię miasta, od początków osadnictwa w okolicy po współczesność.

Narodowe Muzeum Historii Wojskowości

Fascynującą historię bułgarskiej armii możesz poznać w Narodowym Muzeum Historii Wojskowości. Muzeum to prezentuje mundury, narzędzia, broń, fotografie, flagi oraz wiele innych materiałów wojskowych.

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Sofii?

Najprzyjemniejszymi miesiącami do odwiedzenia Sofii są maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Miesiące te są ciepłe i z najpewniejszą pogodą. Jeśli jednak chcesz spacerować bez tłumów turystów odwiedź Sofię w maju, czerwcu i wrześniu. Wiosna (od marca do maja) jest ciepła, ale deszczowa, ze średnimi temperaturami wahającymi się od 6°C w marcu do 15°C w maju.

Płowdiw

Które miasto lepiej odwiedzić: Sofię czy Płowdiw?

Jeśli szukasz miejsca z urokliwą architekturą i długą historią wybierz Płowdiw. Kolorowe budynki znajdujące się wzdłuż głównych deptaków są niezwykle atrakcyjne. Jeśli lubisz tętniące życiem duże miasta to wybierz Sofię, która także ma wiele do zaoferowania.

Dlaczego Płowdiw uważane jest za najstarsze miasto w Europie?

Płowdiw uważane jest za najstarsze, nieprzerwanie zamieszkałe miasto europejskie, które ma ponad 6000-letnią historię. Dowodem na to jest wiele zabytków architektonicznych pochodzących z czasów trackich, greckich, rzymskich, bizantyjskich oraz osmańskich. Miasto położone po obu stronach rzeki Maricy znane jest również ze swojej różnorodności etnicznej.

Gdzie leży Płowdiw?

Płowdiw położony jest w żyznym regionie południowo-środkowej Bułgarii, na dwóch brzegach rzeki Maricy. Miasto historycznie rozwinęło się na siedmiu wzgórzach, z których niektóre mają wysokość 250 metrów nad poziomem morza. Z tego też względu, Płowdiw jest często nazywany w Bułgarii „Miastem Siedmiu Wzgórz”.

Z czego słynie Płowdiw?

Płowdiw słynie z bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego, które sięga czasów trackich – najstarszej populacji, na Półwyspie Bałkańskim. Trakowie mieli wspaniałą kulturę, która łączyła się z innymi kulturami.

Czy warto zwiedzić Płowdiw?

Oczywiście! Jest to jedno z najbardziej wyjątkowych miast w Bułgarii z długą historią.

Co zobaczyć w Płowdiw?

W Płowdiw jest wiele zabytków, które warto zobaczyć. Do najważniejszych należą:

Starożytny teatr rzymski

Najbardziej znanym zabytkiem w Płowdiw jest bez wątpienia starożytny teatr rzymski. Jego historia sięga I wieku naszej ery. Co więcej, jest to jeden z najlepiej zachowanych starożytnych teatrów na świecie. Teatr jest dogodnie zlokalizowany w samym sercu starego miasta i jest łatwo dostępny pieszo, podobnie jak wszystkie inne ważne zabytki w okolicy.

Rzymski stadion

Rzymski stadion w Płowdiwie jest jednym z tych zabytków, które są często pomijane. Tylko jedna z jego stron jest dziś częściowo widoczna, ale w rzeczywistości stadion znajduje się pod główną ulicą handlową miasta. Jego pierwotny rozmiar był niezwykle imponujący, ponieważ był w stanie pomieścić 30 000 widzów i mieć 3 pokazy odbywające się w tym samym czasie.

Kapana

Kapana w Płowdiw, nazywana jest „dzielnicą kreatywną”. Jest  to kolejny obowiązkowy punkt na mapie Płowdiw.  W Kapanie znajduje się ciekawa sztuka uliczna, kolorowe kawiarnie oraz restauracje z niesamowicie dobrym jedzeniem, sklepy, a także te ładne uliczki.

Stare miasto w Płowdiw

Stare miasto wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2004 roku. Jest to zdecydowanie najpiękniejsza część miasta, którą warto odwiedzić, aby móc poznać historię i zabytki tego miasta.

Kiedy zbudowano Płowdiw?

Płowdiw jest jednym z najstarszych miast w Europie. Archeolodzy odkryli ceramikę i inne przedmioty codziennego użytku pochodzące z epoki neolitu. Dowodzi to, że pod koniec VII tysiąclecia p.n.e. istniała tu już osada.

Czy Ateny są starsze niż Płowdiw?

Płowdiw jest miastem starszym od Rzymu i Aten. Wraz z Faiyum (Egipt) i Sydonem (Liban), Płowdiw jest piątym najstarszym miastem z ciągłym osadnictwem na świecie oraz najstarszym w Europie.

Słoneczny Brzeg

Gdzie znajduje się Słoneczny Brzeg?

Slanchev Bryag – Słoneczny Brzeg to nadmorski kurort leżący na wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii, 35 km na północ od Burgas i 94 km na południe od Warny.

Z czego słynie Słoneczny Brzeg?

Ten rozległy nadmorski kurort na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego przyciąga turystów z całego świata ze względu na liczne atrakcje, możliwość uprawiania sportów wodnych i tętniącego życia nocnego. Kluby i bary przyciągają miłośników zabawy, natomiast park rozrywki i park wodny oferują rozrywkę dla rodzin z dziećmi w ciągu dnia.

Polecany artykuł: Gotowy plan wycieczki objazdowej po Słonecznym Brzegu

Czy w Słonecznym Brzegu jest tanio?

Z pewnością jest to znacznie tańszy wakacyjny kierunek niż Chorwacja, Włochy czy Francja. Można tu spędzić przyjemne wakacje przy skromnym budżecie. Dzieje się tak częściowo dlatego, że w przeciwieństwie do Hiszpanii, Portugalii i innych europejskich państw, Bułgaria nie wprowadziła euro.

Czy Słoneczny Brzeg w Bułgarii jest bezpieczny dla turystów?

Niestety turyści są celem złodziei i kieszonkowców w Słonecznym Brzegu oraz innych większych miastach Europy. Dlatego też nie zabieraj cennych rzeczy na plażę i uważaj na słabo oświetlone drogi wokół kurortu w nocy. Warto także wiedzieć, że w sezonie wakacyjnym znacznie wrasta liczba kradzieży w autobusie kursującym na trasie Nesebyr – Słoneczny Brzeg.

Czy morze w Słonecznym Brzegu jest ciepłe?

Najcieplejsza temperatura wody Morza Czarnego jest w sierpniu i wynosi średnio około 24.9°C. Natomiast najzimniejszym miesiącem jest luty ze średnią temperaturą wody wynoszącą około 7.4°C.

Kiedy najlepiej wybrać się do Słonecznego Brzegu ?

Najlepszy czas na odwiedzenie Słonecznego Brzegu to okres od czerwca do września.

Złote Piaski

Czy Złote Piaski to miejsce warte odwiedzenia?

Złote Piaski w Bułgarii uważane są za jeden z największych kurortów w Europie. Kurort Złote Piaski położony jest na północnym wybrzeżu Morza Czarnego. Jest to miejsce znacznie spokojniejsze niż Słoneczny Brzeg. Dużym atutem Złotych Piasków jest duża obfitość bujnej roślinności składającej się z krzewów i drzew, które nieco przypominają park.

Jak długa jest plaża w Złotych Piaskach?

Kształt plaży w Złotych Piaskach przypomina półksiężyc. Plaża Złote Piaski ma ponad 3500 metrów długości oraz 300 metrów szerokości.

Czy Złote Piaski to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi?

Oczywiście, że tak! W pobliżu znajdują się parki, które oferują wiele różnorodnych zajęć, niezależnie od wieku. W strefach gier czeka wiele godzin zabawy dla całej rodziny.

Co jest lepsze Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski Bułgaria?

Jeśli lubisz zwiedzać zabytki archeologiczne i historyczne to Słoneczny Brzeg jest lepszym wyborem. Kurort znajduje się w pobliżu najstarszego nadmorskiego miasta – Nessebaru. W tym małym mieście można zwiedzić różne muzea, starożytne pozostałości i kościoły. Całe „Stare miasto Nessebar” jest jak skansen z dawnych czasów. Jeśli jednak preferujesz spokojny odpoczynek na plaży w pięknych okolicznościach przyrody wybierz Złote Piaski.

Dlaczego ośrodek nazywa się Złote Piaski?

Nazwa kurortu pochodzi od wyjątkowego złotego piasku. Według miejscowej legendy piraci zakopali tu złoty skarb, natomiast natura zamieniła go w drobny, złoty piasek. Linia plaży ma tutaj 3,5 km długości, a w niektórych miejscach jej szerokość sięga 300 metrów.

Warna

Czy warto odwiedzić Warnę w Bułgarii?

Oczywiście, że tak! Połączenie miasta portowego, bazy marynarki wojennej i nadmorskiego kurortu sprawiają, że jest to atrakcyjne miejsce na spędzenie kilku dni. Oprócz tego miasto jest pełne historii, ale i nowoczesne, z ogromnym parkiem do spacerów oraz długą plażą idealną do wypoczynku.

Z czego słynie Warna?

Warna jest ważnym ośrodkiem biznesu, transportu, edukacji, turystyki oraz rozrywki w Bułgrii. Miasto to jest także określane jako morska stolica Bułgarii. W Warnie ma swoją siedzibę bułgarska marynarka wojenna i handlowa.

Ile dni warto spędzić  w Warnie?

Jeśli odwiedzasz tylko Warnę, bez jednodniowych wycieczek poza miasto, wystarczą 2-3 dni. W ciagu tych dni znajdziesz także trochę czasu na plażowanie. Jeśli chcesz się bardziej zrelaksować i wybrać się na jednodniowe wycieczki do pobliskich miejsc, takich jak na przykład Bałczik, zaplanuj około 5-dniowy pobyt w Warnie.

Czy podróż do Warny jest bezpieczna?

Warna jest ogólnie uważana za bezpieczną dla podróżników. Miasto znane jest z tętniącego nocnego życia i przyjaznych mieszkańców. Wskaźnik przestępczości w Warnie jest stosunkowo niski. Jednak, jak w przypadku każdego miasta turystycznego, ważne jest, aby podjąć niezbędne środki ostrożności w celu zapewnienia sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa.

Dlaczego warto wybrać się do Warny?

Warna jest kolebką najstarszej europejskiej cywilizacji. Najstarszy złoty skarb na świecie można znaleźć właśnie w Warnie. Ponadto istnieje wiele innych cennych artefaktów pochodzących z późniejszych okresów oraz kultur, takich jak: trackej, greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej oraz bułgarskiej.

Co warto zobaczyć w Warnie?

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

Położony w samym sercu Warny sobór  jest punktem charakterystycznym na mapie tego miasta.  Sobór Zaśnięcia Matki Bożej usytuowany jest na placu św. Cyryla i Metodego w samym centrum miasta.

Termy rzymskie

Pod koniec II w. n.e. na obszarze około 7 000 m² zbudowano termy rzymskie. Co ciekawe, były to wówczas największe termy na Półwyspie Bałkańskim. Stały się one centrum życia publicznego w mieście.

Muzeum Archeologiczne

Najbardziej znaczące eksponaty w muzeum pochodzą z warneńskiej nekropolii neolitycznej, którą odkryto podczas przypadkowych prac budowlanych w zachodniej strefie przemysłowej Warny w 1972 roku. Warneńska nekropolia szybko stała się sensacyjnym znaleziskiem naukowym, którego znaczenie znacznie przekracza granice starożytnej historii współczesnej Bułgarii. W wyniku badań znaleziono do tej pory 294 grobowce.

Małe (południowe) Termy rzymskie (III i VI wiek n.e.)

Termy te znajdują się w południowo-wschodniej części dzisiejszej Warny, nieco dalej na południe od tzw. Dużych Term Rzymskich. Zbudowano je w III-VI wieku naszej ery. Gdy  całe Imperium Rzymskie chyliło się ku upadkowi, Wielkie Termy zostały opuszczone i częściowo zniszczone w III-IV wieku naszej ery.

Kiedy najlepiej odwiedzić Warnę?

W Warnie panuje łagodny klimat przez cały rok. Najlepszy czas na wizytę w Warnie to okres od maja do października. Lato rozpoczyna się na początku maja i trwa do początku października. Temperatury latem wynoszą zwykle od 25 stopni C do 35 stopni C.

Czy można zobaczyć delfiny w Bułgarii?

Tak, można! Delfiny można spotkać w delfinarium w Warnie. Delfinarium dostępne jest dla odwiedzających od kwietnia do listopada.

Klasztor Aładża

Gdzie znajduje się klasztor Aładża?

Klasztor Aładża położony jest w pięknej okolicy około 14 km na północ od Warny, w pobliżu kurortu Złote Piaski, w centrum Parku Przyrody Zlatni Pyasatsi (Złote Piaski). Nie ma wiarygodnych zapisów historycznych świadczących, kiedy klasztor został założony. Jednak są dowody na to, że istniał już w X-XII wieku.

Dlaczego warto zobaczyć klasztor Aładża?

Klasztor Aładża jest jednym z niewielu klasztorów jaskiniowych w Bułgarii, w którym poszczególne pomieszczenia i ich funkcje są wciąż wyraźnie rozróżnialne. Pomieszczenia klasztorne są wyrzeźbione i rozmieszczone na dwóch poziomach w wapiennej skale, na wysokości prawie 40 metrów. Wewnątrz znajdują się m.in.: kościół klasztorny, cele klasztorne, refektarz, kuchnia, mały kościół cmentarny, krypta (ossuarium) i pomieszczenia gospodarcze.

Przylądek Emine?      

Jak dojechać do przylądka Emine?

  • Polną drogą z plaży Irakli do przylądka Emine i dalej do pobliskiej wioski Emona.
  • Pieszo wzdłuż plaży Irakli, a następnie wzdłuż wybrzeża.
  • Pieszo lub na rowerze ścieżką rozpoczynającą się w kurorcie Elenite.

Gdzie znajduje się przylądek Emine?

Przylądek Emine to cypel położony na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Znajduje się on około 79 km na południe od Warny, 55 km na północ od Burgas oraz 14 km na południe od Obzor.

Dlaczego warto odwiedzić Przylądek Emine?

Przylądek Emine został uznany za naturalny obszar chroniony w 1976 r. w celu zachowania niezwykłych miejsc geologicznych i botanicznych. Obszar ten obejmuje 50 hektarów. Przylądek jest pionowym klifem o wysokości prawie 60 metrów. W odległości ponad 250 metrów od przylądka znajdują się setki podwodnych i nadwodnych klifów. Dlatego wybrzeże jest bardzo niebezpieczne dla żeglugi, a żeglarze wybrzeże to omijają szerokim łukiem. Na przylądku znajduje się latarnia morska, kierująca statki do zatoki Burgas. W okolicy przylądka Emine znajdują się także pozostałości średniowiecznego klasztoru i twierdzy Emona.

Nessebar

Czy warto odwiedzić Nessebar?

Nessebar to miejscowość położona w prowincji Burgas w Bułgarii. Nessebar to starożytne miasto i jeden z głównych nadmorskich kurortów na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Jest to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych nad Morzem Czarnym. Nessebar to swego rodzaju miasto-muzeum z ponad trzy tysiącletnią historią.

Które miasto wybrać na wakacje w Bułgarii: Nessebar czy Słoneczny Brzeg?

Jeśli jesteś miłośnikiem podziwiania zabytków archeologicznych i historycznych to wybierz Nessebar. Słoneczny Brzeg jest typowym kurortem wakacyjnym, w którym czas upływa na kąpielach słonecznych i morskich. Dlatego też, Słoneczny Brzeg wybierają miłośnicy relaksu na plaży i odpoczynku.

Ile lat ma stare miasto  Nessebyr?

Starożytne miasto Nesebyr położone jest na skalistym półwyspie nad Morzem Czarnym. Według odkryć archeologicznych i zachowanych ruin, stare miasto Nessebar liczy ponad 3000 lat. Miasto to pierwotnie było tracką osadą (Menebria). Natomiast na początku VI wieku p.n.e. miasto stało się grecką kolonią.

Czy w pobliżu starego miasta Nessebar są plaże?

Na starym mieście Nessebar znajdują się dwie plaże, które składają się z kamieni i pokruszonych muszli. Piękniejsze plaże znajdują się poza półwyspem, na którym znajduje się stare miasto.

Ile czasu zajmuje dojazd z lotniska do Nessebaru?

Dojazd do Nessebaru z lotniska w Burgas zajmuje średnio 20-30 minut, ale może także potrwać do 40-60 minut, w zależności od natężenia ruchu w sezonie. Jeśli podróżujesz na własną rękę z lotniska do centrum kursują autobusy.

Góry Strandża

Dlaczego warto zwiedzić góry Strandża?

Góry Strandża posiadają bogatą i zróżnicowaną florę oraz faunę, unikalną w skali Europy.

Gdzie znajdują się góry Strandża?

Góry Strandża znajdują się w południowo-wschodniej Bułgarii. Najwyższym szczytem gór jest szczyt Mahiasa (1031 m n.p.m.), który znajduje się w Turcji, gdzie leży większa część tego masywu górskiego. Najwyższym szczytem na terytorium Bułgarii jest Golamo Gradiszte (710 m n.p.m.).

Jaki jest najwyższy szczyt w bułgarskiej części gór Strandża?

Golamo Gradiszte to najwyższy szczyt w bułgarskiej części Gór Strandża. Ma on 710 metrów wysokości. Roztacza się z niego piękny panoramiczny widok na miasto Malko Tarnovo i okoliczne szczyty Strandża. Przy dobrej pogodzie ze szczytu widać Morze Czarne.

Jakie zwierzęta żyją w górach Strandża?

Park Przyrody Strandża ma najbogatszą faunę kręgowców spośród wszystkich obszarów chronionych w Bułgarii – 410 gatunków (nie licząc 70 gatunków ryb morskich). Żyje tu 66 gatunków ssaków. Do najpopularniejszych należą sarny, jelenie szlachetne, dziki, wilki szare, szakale złociste, lisy, borsuki europejskie i kuny leśne.

Jaki klimat panuje w górach Strandża ?

Panuje tu specyficzny klimat. Klimat regionu Strandża jest pod wpływem mas powietrza z nad Morza Czarnego oraz Morza Śródziemnego. Średnie roczne temperatury wynoszą około 13 stopni Celsjusza, natomiast opady deszczu wynoszą 800-100 mm. Najwięcej opadów należy spodziewać się jesienią natomiast najmniej latem.  

Sinemorec

Gdzie znajduje się miejscowość Sinemorec?

Sinemorets to miejscowość położona w południowo-wschodniej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Turcją. Miejscowość usytuowana jest obok malowniczej rzeki Veleka. Nadmorski kurort Achtopol znajduje się 6 km na północ od Sinemorec, natomiast Rezovo 11 km na południe.

Czy Sinemorec jest atrakcyjnym miejscem na wakacje?

Sinemorec jest atrakcyjnym miejscem na wakacje dzięki nieskazitelnemu pięknu przyrody i ładnym plażom. Znajduje się on bardzo blisko gór Strandża, które dają odrobinę wytchnienia w gorące letnie dni. W miejscowości znajdują się dwie plaże – plaża Bytamyata i plaża w pobliżu ujścia rzeki Veleka. W niewielkiej odległości znajduje się również jedna z najbardziej malowniczych plaż w Bułgarii – Silistar.

Achtopol

Gdzie znajduje się Achtopol?

Achtopol znajduje się 90 km na południe od Burgas i 14 km na południowy wschód od Carewo. To nadmorskie miasto położone jest na małym skalistym półwyspie o długości 500 metrów i szerokości 300 metrów.

Dlaczego warto odwiedzić Achtopol?

Achtopol to starożytne miasto, o długiej historii morskiej. Znaleziska takie jak kamienny topór i fragmenty ceramiki świadczą o tym, że Achtopol był zamieszkany w późnej epoce kamienia i wczesnej epoce brązu. Istnieją również trackie artefakty pochodzące z epoki brązu. Pod koniec V wieku p.n.e. istniała tu kolonia zwana Agatopolis. Miasto zostało opanowane przez Imperium Osmańskie w 1396 roku.

W 1918 r. pożar całkowicie zniszczył Achtopol. Po katastrofie ocalał jedynie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, który zbudowano w 1796 roku. Jest on obecnie częścią kompleksu klasztornego Świętego Jana (Świętego Iwana Prekursora).

Czy Achtopol to popularny wakacyjny kurort nadmorski?

Obecnie Achtopol to małe nadmorskie miasto z ładną plażą, klimatycznymi restauracjami i hotelami. Możliwości zakwaterowania są liczne i zróżnicowane, od hoteli, przez pokoje w pensjonatach, po kompleksy bungalowów. Achtopol nie należy do wielkich nadmorskich kurortów i jest to jedna z rzeczy, które sprawiają, że jest atrakcyjny dla turystów, którzy preferują ciszę oraz spokój.

Który miesiąc jest najcieplejszy w Achtopolu?

Sierpień ze średnią maksymalną temperaturą 27°C jest najcieplejszym miesiącem w roku w Achtopolu.

Burgas

Z czego słynie Burgas?

Burgas to miasto leżące na wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii. Miasto znajduje się nad morzem i otoczone jest jeziorami. Burgas oferuje stosunkowo łagodną pogodę charakteryzującą się przyjemnym klimatem śródziemnomorskim.

Wśród najpopularniejszych atrakcji w Burgas znajduje się XV-wieczny kościół z licznymi średniowiecznymi malowidłami ściennymi oraz latarnia morska zbudowana w 1889 roku przez francuską firmę. Warto odwiedzić także restauracje z autentyczną kuchnią bułgarską.

Ile czasu zaplanować na zwiedzanie Burgas?

Jeśli planujesz odwiedzić tylko Burgas, bez jednodniowych wycieczek poza miasto, wystarczą Ci 3 dni. Natomiast jeśli chcesz się nieco bardziej zrelaksować na plaży i wybrać się na jednodniową wycieczkę do Sozopolu lub Nessebaru, warto zarezerwować nocleg w Burgas na minimum 7 dni.

Jaka jest pogoda w Burgas?

W Burgas panuje klimat śródziemnomorski, ale z wpływami kontynentalnymi. Lato w Burgas trwa około pięć miesięcy (od połowy maja do początku października). Średnie temperatury w szczycie sezonu wakacyjnego wynoszą 24 °C. Z kolei, temperatury morza utrzymują się na poziomie 23-26 °C. Zimy w Burgas są łagodniejsze w porównaniu do śródlądowej części kraju, ze średnimi temperaturami 4-5 °C w ciągu dnia. Śnieg jest możliwy głównie w grudniu, styczniu oraz lutym. Rzadko występuje w marcu.

Które miasto wybrać na wakacje w Bułgarii: Burgas czy Warnę?

Warna to miasto bardziej rozległe, popularne wśród turystów i rozwinięte gospodarczo. Burgas jest znacznie spokojniejszy i czystszy. Kurort ten wybierają głównie rodziny z dziećmi oraz osoby starsze.

Ile kosztuje taksówka z lotniska Burgas do Słonecznego Brzegu?

Przejazd taksówką z lotniska w Burgas do Słonecznego Brzegu zajmuje około 30 minut i kosztuje średnio około 30 € (60 BGN). Przejazd autobusem M-Bus zajmuje natomiast około 45 minut i kosztuje około 3 € (6 BGN) za osobę.

Pomorie

Gdzie znajduje się Pomorie?

Pomorie znajduje się około 18 km na północ od centrum Burgas i prawie 8 km od międzynarodowego lotniska Sarafovo.

Dlaczego warto odwiedzić Pomorie?

Pomorie jest jednym z najbardziej urokliwych małych miasteczek leżących na południowym wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii. Jest to stosunkowo spokojna miejscowość wypoczynkowa, przynajmniej w porównaniu z innymi popularnymi miejscami turystycznymi położonymi na południowym wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii, takimi jak na przykład: Słoneczny Brzeg, Sweti Włas czy Sozopol.

Primorsko

Gdzie znajduje się Primorsko?

Miasto Primorsko usytuowane jest na małym półwyspie w południowo-wschodniej części wybrzeża Morza Czarnego. Primorsko znajduje się w odległości 50 kilometrów od Burgas oraz 450 kilometrów od stolicy Bułgarii – Sofii.

Jaki klimat panuje w Primorsko?

W Primorsko panuje klimat śródziemnomorski. Panują tu łagodne, krótkie zimy oraz długie, upalne lata. Przykładowo średnia temperatura w lipcu wynosi 23-26°C.

Co warto zobaczyć w pobliżu Primorsko?

W pobliżu Primorsko znajdują się cztery starożytne sanktuaria, a także 12 dolmenów oraz 10 nekropolii kopcowych. Najbardziej interesujące dla turystów jest sanktuarium Beglik Tash. Skalne sanktuarium w pobliżu Primorsko jest jednym z największych odkryć cywilizacji trackiej na południowym wybrzeżu Morza Czarnego oraz gór Strandża.

Rezerwat Ropotamo to kolejne interesujące miejsce, które znajduje się w pobliżu Primorsko. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele interesujących i unikalnych miejsc przyrodniczych, takich jak zatoka rzeki Ropotamo, bagno Arkutino, gęste lasy, które są bardzo rzadkie w tym miejscu, różne formacje skalne, mokradła, bagna itp. Zatoka Ropotamo jest jedną z głównych atrakcji turystycznych rezerwatu. Miejsce to oferuje również wycieczki łodzią po rzece.

Rezerwat Arkutino, znany również jako Mecheshko Blato (Bagno Niedźwiedzia), w gminie Primorsko słynie z bujnej przyrody oraz rzadkich roślin.

Czy w Primorsko są plaże?

W pobliżu miasta znajdują się cztery plaże: północna, centralna, południowa oraz Perla, które oferują różne atrakcje. Znajdziesz tu boiska do siatkówki, siłownię na powietrzu, narty i rowery wodne, surfing, wycieczki łodzią, skutery oraz liczne udogodnienia dla dzieci.

Sozopol

Czy warto odwiedzić Sozopol?

Sozopol jest jednym z najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia na wybrzeżu Morza Czarnego i jednym z najlepszych miejsc do zobaczenia  w Bułgarii.

Czy Sozopol to dobre miejsce na wakacje w Bułgarii?

Sozopol jest wizytówką bułgarskiej turystyki morskiej. Ze względu na imponującą architekturę i archeologię, zróżnicowany program kulturalny, doskonałe zaplecze hotelowe i nowoczesną infrastrukturę turystyczną, miasto co roku gości setki tysięcy turystów.

Czy Sozopol ma długą historię?

Tak, bardzo długą! Pod koniec VII wieku p.n.e. osadnicy z Azji Mniejszej, z miasta Miletus, założyli na półwyspie Sozopol jedno z najbardziej imponujących miast-państw, w zachodniej części Morza Czarnego. Miasto, które założono około 610 r. p.n.e., zostało nazwane Apollonia Pontica – na cześć bóstwa-patrona Miletu – Apolla.

Jakie lotnisko znajduje się najbliżej Sozopolu?

Jeśli planujesz przylecieć do Bułgarii samolotem i zaplanowałeś wakacje w Sozopolu to najbliższym portem lotniczym jest to w Burgas. Jest to najbliższe lotnisko i dodatkowo transport jest szybszy oraz znacznie  tańszy niż do innych kurortów wakacyjnych.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Jesień w Warnie – jaka pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie?

Ceny w Płowdiw (Plovdiv) i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz