Gotowy plan wycieczki objazdowej po Słonecznym Brzegu

Tagi , , , , , ,

Słoneczny Brzeg jest jednym z najbardziej popularnych kurortów wakacyjnych w Bułgarii. Znajduje się tu piaszczysta plaża, która rozciąga się na długości kilku kilometrów wzdłuż Morza Czarnego.Oprócz szerokiej piaszczystej plaży miejscowość ta słynie z bogatego, nocnego życia. Dodatkowo Słoneczny Brzeg przyciąga wielu turystów ze względu na stosunkowo niskie ceny w porównaniu z innymi znanymi miejscami w Europie. Co warto zobaczyć podczas tygodniowego urlopu w Słonecznym Brzegu? Poniżej znajdziesz gotowy plan wycieczki objazdowej po Słonecznym Brzegu w Bułgarii. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plan wycieczki objazdowej – dzień pierwszy – odpoczynek na plażach Słonecznego Brzegu

Pierwszy dzień wakacji w Słonecznym Brzegu warto spędzić na plaży. Plaża w tym znanym nadmorskim kurorcie wakacyjnym położonym na wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii, oferuje wiele atrakcji zarówno dla starszych jak i młodszych turystów. Piaszczysta plaża miejska w Słonecznym Brzegu jest długa i rozległa. Nad bezpieczeństwem turystów w morzu czuwają ratownicy. Oprócz tego, plaża ta posiada bardzo dobrą infrastrukturę wakacyjną. Znajdują się na niej liczne wypożyczalnie leżaków, parasoli, sprzętu wodnego, toalety, przebieralnie oraz prysznice. Możesz tu także uprawiać różne sporty wodne, takie jak jazda na nartach wodnych, windsurfing, katesurfing lub snorkeling. Dodatkowo przy plaży znajdują się bary plażowe, kasyna, kluby taneczne, które obsługują gości w dzień i w nocy oraz parki rozrywki. Bez problemu można przy plaży zaparkować samochód.

Inną wartą uwagi plażą jest tzw. „Północna Plaża Nessebaru”, która znajduje się pomiędzy miastem Nessebar a kurortem Słoneczny Brzeg. Plaża posiada piękny złoty piasek i płytkie wody, dzięki czemu jest idealnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi. Ponadto, plaża ta posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i jest również przyjazna zwierzętom. Plaża Północna jest czasami nazywana „Plażą Południową” przez turystów przybywających ze Słonecznego Brzegu, co dość często prowadzi do nieporozumień. Jest to bardzo popularne miejsce, dlatego też w szczycie sezonu wakacyjnego może być zatłoczona. Przy plaży dostępny jest także parking, ale ze względu na dużą popularność tego miejsca, warto przyjechać wcześniej, aby zapewnić sobie miejsce.

Plan wycieczki objazdowej – dzień drugi – zwiedzanie Nessebaru i Pomorie

Nessebar to piękne nadmorskie miasto, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto je odwiedzić podczas wakacji w Słonecznym Brzegu, ponieważ znajduje się zaledwie kilka kilometrów na południe od tego popularnego kurortu. W Nessebarze znajduje się wiele świątyń, z których część pochodzi z czasów, gdy chrześcijaństwo dopiero zaczynało rozprzestrzeniać się po Imperium Rzymskim. Cerkiew św. Zofii pochodzi z przełomu IV i V wieku n.e. i jest często wymieniana jako jedna z największych atrakcji w Bułgarii. Poświęć także trochę czasu na zwiedzanie reszty miasta, zatrzymując się przy starych fortyfikacjach i charakterystycznym wiatraku, który znajduje się przy wejściu do najstarszej części Nessebaru.

Popołudnie warto zaplanować na zwiedzanie malowniczo położonej nadmorskiej miejscowości – Pomorie. Jest to także doskonałe miejsce na odpoczynek na plaży lub w wodzie. Jeśli jednak chcesz poznać historię tego miejsca, zobacz tracki grobowiec z 200 roku. Na starym mieście natomiast znajdują się domy zbudowane w tradycyjnym drewnianym stylu. Na uwagę zasługuje również słone jezioro Pomorie, które jest rajem dla ptaków.

Plan wycieczki objazdowej – dzień trzeci – Przylądek Emine, odpoczynek na plaży Irakli i rejs statkiem 

W trzecim dniu wycieczki objazdowej po Słonecznym Brzegu warto udać się na Przylądek Emine. Jest to najbardziej na wschód wysunięty punkt Bałkanów. Co więcej, jest ona uważany za warunkową granicę  pomiędzy północnym i południowym wybrzeżem Morza Czarnego. Przylądek Emine znajduje się 79 km na południe od Warny, 54 km na północ od Burgas oraz 14 km na południe od Obzoru.Emine jest pionowym klifem o wysokości prawie 60 metrów. W odległości ponad 250 metrów od przylądka znajdują się setki podwodnych skał, dlatego też wybrzeże jest bardzo niebezpieczne dla żeglugi. Na przylądku znajduje się latarnia morska. W rejonie przylądka Emine znajdują się pozostałości średniowiecznego klasztoru oraz pozostałości twierdzy Emona. W pobliżu znajduje się również mała miejscowość Emona. Na północ od przylądka znajduje się obszar chroniony Irakli. Plaża pomiędzy kurortem Irakli a przylądkiem Emine należy do najpiękniejszych w tej części wybrzeża Morza Czarnego, dlatego warto się tu zatrzymać na kąpiel. 

Dzień trzeci możesz zakończyć rejsem o zachodzie słońca. Jest to doskonała opcja dla osób ceniących piękne widoki i odpoczynek od imprezowego zgiełku w Słonecznym Brzegu. Katamaran lub statek wypływa z portu w Słonecznym Brzegu i zabiera turystów na przejażdżkę wzdłuż wybrzeża starego Nessebaru, aby podziwiać piękną panoramę zabytkowej części tego miasta. Często w cenę rejsu wliczony jest kieliszek szampana lub kolacja na statku z zachodzącym słońcem w tle. To zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na podziwianie zachodu słońca nad Morzem Czarnym i coś, czego nie powinieneś przegapić, zwłaszcza jeśli odwiedzasz Słoneczny Brzeg ze swoją Ukochaną/Ukochanym. 

Plan wycieczki objazdowej – dzień czwarty – zwiedzanie Burgas i starożytnego miasta Deultum

Na południe od Słonecznego Brzegu, w drodze do Burgas znajduje się największe skupisko jezior w Bułgarii. Brzegi tych jezior zamieszkane są już od epoki brązu, kiedy to stały się ważnym punktem handlowym Traków. Na brzegu jeziora Mandrensko znajduje się starożytne Deultum, z rzymskimi ruinami, które posiadają hipokausty (system centralnego ogrzewania) kompleksu kąpielowego.

Pomiędzy jeziorem Mandrensko a Morzem Czarnym znajduje się obszar chroniony Poda. Są to mokradła, na których żyje wiele gatunków ptaków gniazdujących i wędrownych. Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni rezerwatu Poda zaobserwowano tu około 265 gatunków ptaków, z czego 46 gniazduje tutaj. Występują tu duże kolonie różnego rodzaju czapli, jak również łysek i ibisów błyszczących.

Na zachodnim brzegu jeziora Mandrensko położona jest miejscowość Deabelt, która ma trackie korzenie. Dla historyków największą atrakcją jest Deultum – ruiny kolonii rzymskiej, założonej w I wieku przez emerytowanych legionistów. Z czasem Deultum stało się jednym z najbogatszych miast na Bałkanach, zwłaszcza po przeniesieniu stolicy z Rzymu do Konstantynopola.

Burgas to nadmorskie miasto położone w południowo-wschodniej Bułgarii, które znajduje się w czołówce najpopularniejszych destynacji wakacyjnych w Bułgarii. Jest to stosunkowo młoda miejscowość, która powstała w XIX wieku. Jednak brzegi pobliskich jezior były świadkami jednej z najwcześniejszych cywilizacji w Europie. W Burgas warto wybrać się do Sea Garden. Na powierzchni 72 000 metrów kwadratowych znajdują się zadrzewione tereny parkowe, eleganckie promenady z fontannami, place zabaw, kawiarnie, lodziarnie, teatr na wolnym powietrzu oraz korty tenisowe. Co więcej, w letnie wieczory można przyjść tu na koncert muzyki klasycznej.

Plan wycieczki objazdowej – dzień piąty – szaleństwa w parku wodnym Action Aquapark i na morzu

Action Aquapark to pierwszy park wodny w Bułgarii, który istnieje od 2001 roku i z każdym rokiem staje się coraz większy. Znajduje się tu ponad 30 atrakcji wodnych, począwszy od ekstremalnych zjeżdżalni po bardziej spokojne rzeki i baseny. Jeśli chcesz poczuć adrenalinę to wybierzesz się na zjeżdżalnię Free Fall, gdzie możesz rozpędzić się do 70 km/h. W Action Aquapark dostępna jest także specjalna strefa dla dzieci, gdzie mogą się one pluskać się w płytkich basenach lub wspinać się po różnych mostach linowych na Wyspie Przygód.

Po atrakcjach w Action Aquaparku warto odpocząć na plaży. Jeśli jednak nie lubisz bezczynnie leżeć, masz do wyboru kilka różnych sportów wodnych, które możesz uprawiać w Słonecznym Brzegu. Niezależnie od tego, czy chcesz poczuć dreszczyk emocji podczas jazdy na skuterze wodnym, płynąć łodzią typu banan, czy też podziwiać kurort z lotu ptaka podczas parasailingu to z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie. 

Dzień szósty – odpoczynek na plażach w Elenite i Sveti Vlas

W szóstym dniu wycieczki objazdowej po Słonecznym Brzegu warto wybrać się do Elenite. Jest to kurort wypoczynkowy, położony nad samym brzegiem morza, w pięknej zatoce w pobliżu przylądka Emine. Kurort ten oferuje ładną plażę oraz duży wybór uprawiania różnorodnych sportów na świeżym powietrzu począwszy od surfingu, żeglarstwa, kajakarstwa po siatkówkę plażową oraz waterpolo. Na terenie kurortu Elenite znajduje się także kilka restauracji, barów i klubów nocnych.

Święty Włas (znany jako Sveti Vlas w języku bułgarskim) to kolejna piękna, nadmorska miejscowość położona około 5 kilometrów na północ od Słonecznego Brzegu. Kurort ten położony jest u podnóża bałkańskiego pasma górskiego. W ostatnich latach nastąpił jego intensywny rozwój. Jest to popularne miejsce wśród turystów, którzy chcą cieszyć się spektakularnymi widokami na góry, odpoczywając jednocześnie na plaży. Góry, las, morze i południowa ekspozycja zboczy górskich są idealne dla pełnego, wakacyjnego relaksu. Miejscowość jest również znana z nowego i pięknego portu jachtowego, który jest wciąż rozbudowywany. Port jachtowy Marina oferuje wszystko, co jest potrzebne miłośnikom jachtów do spędzenia niezapomnianych letnich wakacji.

Dzień siódmy – spacer po Słonecznym Brzegu i powrót do Polski

Wakacje w Słonecznym Brzegu dobiegają końca. Podczas ostatniego spaceru po tym „słonecznym kurorcie” warto kupić pamiątki, aby przedłużyć sobie wspomnienia z wakacji. Doskonałą pamiątką może być kolorowa bułgarska ceramika w charakterystyczne wzory. Jednym z najbardziej znanych rodzajów ceramiki, które można kupić jest ceramika „Troyan”.

Bułgaria jest także największym na świecie producentem olejku różanego. Prężnie działający przemysł wykorzystuje każdą część rośliny do produkcji różnych produktów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Jednocześnie z tłoczenia pączków i kwiatów róży uzyskuje się czysty oraz najwyższej jakości olejek różany. Jest on doskonałą pamiątką z wakacji w Bułgarii i w Słonecznym Brzegu. 

W Bułgarii oczywiście nie wszystko kręci się wokół róż. Kraj ten jest także jednym z największych na świecie producentów lawendy (nie jest to Francja, jak mogłoby się wydawać). Lawenda jest równie aromatyczna i niesie ze sobą o wiele więcej korzyści zdrowotnych i zastosowań niż olejek różany. Co więcej, lawenda jest łatwiej dostępna, co sprawia, że pamiątki z tej rośliny są stosunkowo tanie.

Życie nocne w Słonecznym Brzegu

Życie nocne w Słonecznym Brzegu jest niezwykle bogate. Po zmierzchu otwiera się na plaży wiele klubów nocnych i barów, w których można imprezować do białego rana. Imprezy zazwyczaj rozpoczynają się o 22:00 i trwają do 6 rano. 

Ulica Kwiatowa

Ulica Kwiatowa jest jednym z najlepszych miejsc w Słonecznym Brzegu, w Bułgarii, jeśli chcesz się zabawić. Znajduje się tu wiele klubów, barów oraz dyskotek. 

Kiedy zaplanować wakacje w Słonecznym Brzegu?

Najlepszym czasem na odwiedzenie Słonecznego Brzegu w Bułgarii jest okres od końca maja do końca września. To właśnie wtedy pogoda jest najbardziej stabilna, a morze jest idealnie ciepłe. Plaże w sezonie wakacyjnym także są najbardziej zatłoczone, więc powinieneś być przygotowany na tłumy turystów. Dodatkowo, jest to szczyt sezonu turystycznego, więc ceny mogą być wyższe niż w innych porach roku. Niemniej jednak, jeśli chcesz doświadczyć pełnego potencjału Słonecznego Brzegu, lato to najlepszy czas na wyjazd. Miłośnicy spokojnego odpoczynku powinni zaplanować wakacje w Słonecznym Brzegu przed sezonem lub po sezonie. Jest wówczas dużo mniej turystów oraz ceny są znacznie niższe. 

Gdzie zjeść w Słonecznym Brzegu?

Restauracja Marina

Restauracja Marina to doskonałe miejsce na obiad w Słonecznym Brzegu. Personel jest tu bardzo uprzejmy, a porcje posiłków bardzo duże i syte. Warto spróbować szaszłyków z kurczaka z grillowanym warzywami lub innych bułgarskich potraw. Dużym atutem są także przystępne dla portfela ceny poszczególnych dań. Restauracja Marina znajduje się pomiędzy hotelem Glarus i hotelem Grand Victoria.

Restauracja Djanny

Jeśli szukasz bardziej wyrafinowanej restauracji to warto odwiedzić Restaurant Djanny, która jest jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Bułgarii. Serwowane są tu dania kuchni bułgarskiej i międzynarodowej. Restaurację Djanny znajdziesz w pobliżu trzygwiazdkowego hotelu Troya.

Hawaii Restaurant And Bar

Inną popularną restauracją w Słonecznym Brzegu w Bułgarii jest Hawaii Restaurant And Bar. Można w niej często spotkać mieszkańców Słonecznego Brzegu. Hawaii Restaurant And Bar znajduje się bezpośrednio na plaży. Jest to doskonałe miejsce do degustacji lokalnych dań oraz obserwowania morza. 

TOP 3 polecane hotele w Słonecznym Brzegu

Blue Pearl Hotel – Ultra All – Inclusive

Blue Pearl to czterogwiazdkowy hotel usytuowany przy piaszczystej plaży w Słonecznym Brzegu w Bułgarii. W ofercie tego hotelu znajdują się przestronne pokoje z klimatyzacją, odkryty basen oraz sala fitness. Dodatkowo w pomieszczeniach ogólnodostępnych hotelu Blue Pearl można korzystać z darmowego WiFi. Natomiast w pokojach i apartamentach Goście mają zapewniony bezpłatny przewodowy dostęp do Internetu.

iHotel Sunny Beach

iHotel Sunny Beach znajduje się niecałe 100 metrów od piaszczystej plaży nad Morzem Czarnym. Hotel iHotel Sunny Beach jest doskonałym miejscem na rodzinne wakacje w Słonecznym Brzegu. Na terenie obiektu znajduje się niewielki park wodny przy basenie, który jest ciekawą atrakcją dla najmłodszych Gości.

Hotel Effect Grand Victoria

Effect Grand Victoria to hotel położony nad brzegiem morza w kurorcie wakacyjnym Słoneczny Brzeg. Do dyspozycji Gości są m.in.: zakwaterowanie w opcji ultra all inclusive, dwie restauracje oraz całodobowy bar. W hotelowych restauracjach Goście mogą skosztować wielu specjałów kuchni bułgarskiej i międzynarodowej oraz doskonałej jakości win. 

Powyższy plan wycieczki objazdowej po Słonecznym Brzegu to jedynie propozycja, którą można rozszerzyć i dostosować do własnych potrzeb. Słoneczny Brzeg to także miejsce, w którym warto spędzić więcej niż siedem dni.

Poprzedni

Ceny w Słonecznym Brzegu i koszty życia

Co warto zjeść w Słonecznym Brzegu? – smaki Bułgarii

Następny

Dodaj komentarz