Jesień w Warnie – jaka pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie?

Tagi , ,

Warna to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Bułgarii. W sezonie letnim pojawiają się tłumy turystów z całej Europy i nie tylko. Piękne plaże, a także niezliczona ilość atrakcji sprawiają, że jest tu co robić. A jak wygląda jesień w Warnie? Jakie pogody się spodziewać? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda w Warnie jesienią

Warna leży w strefie klimatu subtropikalnego. W teorii oznacza to, że lata w kurorcie są wyjątkowo gorące i suche, zaś zimy są względnie łagodne i towarzyszą im intensywne opady deszczu. Wyjazd do Warny jesienią może być jednak jednym z ciekawszych pomysłów na relaksujący urlop. Wobec tego, jakie temperatury panują w Warnie na jesień, a także, na jakim poziomie utrzymują się temperatury wody? Oto najważniejsze informacje!

Pogoda w Warnie we wrześniu

Wrzesień, chociaż to jesienny miesiąc, to nie oznacza, że musisz spodziewać się wyraźnego ochłodzenia. Zazwyczaj, średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 24 stopni Celsjusza. Dni pozostają długie i raczej nie musisz obawiać się intensywnych opadów deszczu. Możesz cieszyć się długimi godzinami pełnymi słońca i wyśmienitej pogody. Natomiast w nocy temperatury w Warnie spadają do około 16 stopni. Dodatkowo temperatura wody u wybrzeży Warny we wrześniu nadal jest zadowalająca. Raczej nie spadają one poniżej 21 stopni Celsjusza, czym stwarzają idealne warunki do kąpieli i beztroskiego plażowania.

Pogoda w Warnie w październiku

Październik to kolejny jesienny miesiąc. W porównaniu jednak do września następuje ochłodzenie. Średnie temperatury w ciągu dnia oscylują w granicach około 18 stopni Celsjusza. Przygotuj się jednak na to, że dni stają się znacznie krótsze, a ilość godzin słonecznych nieznacznie się zmniejsza. Wieczorami temperatury spadają do około 12 stopni Celsjusza, więc zabierz ze sobą również cieplejsze ubrania. Średnio w październiku w Warnie występują 4 dni deszczowe. Nie musisz się więc obawiać znacznych burz. Jeśli zaś chodzi o temperatury wody u wybrzeży Warny, to również możesz się tu spodziewać znacznego ochłodzenia. W październiku utrzymują się one na poziomie około 17 stopni Celsjusza. Mimo wszystko, w Warnie dalej spotkasz turystów chętnie korzystających z kąpieli i wylegujących się na plażach.

Old Ortodox Monastery in Varna, Bulgaria
Stary klasztor prawosławny w Warnie, Bułgaria, licencja: shutterstock/By srnr

Pogoda w Warnie w listopadzie

Listopad to moment, w którym w Warnie możesz spodziewać się znacznego ochłodzenia. Jest to związane ze zbliżającą się zimą, która mimo tego, że jest łagodna, to jednak przynosi znaczne obniżenie się temperatur. Średnio, w ciągu dnia w Warnie możesz spodziewać się około 14 stopni Celsjusza. Pod koniec miesiąca, temperatury mogą już wynosić jedynie około 10 stopni Celsjusza. Dni stają się dość krótkie, a słońce pojawia się na niebie coraz rzadziej. Nocą temperatury w Warnie mogą spaść nawet do 8 stopni Celsjusza, więc z pewnością przydadzą Ci się cieplejsze ubrania. Pojawia się także znacznie większa ilość opadów. Średnio występuje około 10 dni deszczowych w listopadzie, a wilgotność powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie – 78%. Jeśli zaś chodzi o temperatury wody u wybrzeży Warny, to tu również należy wskazać na znaczne ochłodzenie. Średnio utrzymują się one na poziomie około 9 stopni Celsjusza.

Czy warto jechać do Warnie na jesień?

Warna jest jednym z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych w Bułgarii. W sezonie letnim na plażach ciężko znaleźć wolne miejsce, a tłumy turystów chętnie udają się na zwiedzanie miasta. Wyjazd do Warny w sezonie jesiennym będzie miał jednak całkiem inną specyfikę. Dalej możesz korzystać z plaż i kąpieli morskich, aczkolwiek w nieco spokojniejszej atmosferze. Jesień nie jest tak intensywnym okresem pod względem turystycznym, więc będziesz miał szansę na odkrycie uroków miasta i spojrzenia na nie z całkiem innej perspektywy. Opadające z drzew liście, a także lekko senna atmosfera sprzyja beztroskiemu i nieśpiesznemu zwiedzaniu Warny. Dodatkowo w sezonie jesiennym organizowane są także liczne wydarzenia kulturalne i festiwale folklorystyczne, w których możesz wziąć udział.

Prawdopodobnie, jesienią w Warnie docenisz także bardziej rozgrzewające dania bułgarskiej kuchni i poczujesz dokładniejszy aromat wszystkich przypraw. Pamiętaj o tym, że sezon jesienny w Warnie jest spokojniejszy. Reagują na to także linie lotnicze oraz cała baza hotelowa. Możesz spodziewać się więc tego, że zarówno przeloty, jak i noclegi będą od 10 do nawet 15% tańsze, niż ma to miejsce w sezonie letnim. Podsumowując, wyjazd do Warny w sezonie jesiennym będzie dla Ciebie jednym z ciekawszych doświadczeń. Z jednej strony dalej będzie Ci towarzyszyła piękna pogoda, zaś z drugiej będziesz mógł się nią cieszyć w wyjątkowo spokojnej atmosferze.

Czytaj także:

Wynajęcie samochodu w Warnie – co warto wiedzieć? Sprawdźmy!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Życie nocne w Płowdiw – poznaj najlepsze puby i kluby muzyczne

Jedziesz do Bułgarii? Oto TOP 69 pytań i odpowiedzi

Następny

Dodaj komentarz