Ceny w Płowdiw (Plovdiv) i koszty życia

Tagi , , , , , ,

Płowdiw to jedno z większych miast Bułgarii. Znajduje się ono nad rzeką Maricą, a z uwagi na liczne zabytki z różnych epok, coraz częściej jest celem podróży turystów. Co ciekawe, turyści doceniają również to, że Płowdiw jest miastem nieco tańszym niż Sofia. Wobec tego, jak prezentują się ceny w Płowdiw? Jaką walutę musisz zabrać i na jakie koszty się przygotować? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jaka jest waluta w Płowdiw?

Jeśli wybierasz się na wakacje do Bułgarii, to oczywiście powinieneś zabrać ze sobą lokalną walutę. Płatności kartą są dozwolone, jednak nie we wszystkich miejscach. Walutą obowiązującą w Płowdiw, podobnie jak w całym kraju, jest lew bułgarski. Obecnie jeden lew bułgarski to około 2 złote. Warto też wiedzieć, że w niektórych miejscach akceptowane są płatności w euro. Jednak najczęściej przelicznik nie jest korzystny.

Ceny w Płowdiw – ile kosztują noclegi?

W Płowdiw możesz korzystać z różnorodnych opcji zakwaterowania. Obiekty noclegowe są zróżnicowane. Od Ciebie zależy, na jaki standard i lokalizację się zdecydujesz. To od tego będzie uzależniona finalna cena noclegu. Zgodnie z ostatnimi danymi, średni koszt – za jedną noc – zakwaterowania w mieście Płowdiw – wynosi około 192 złote. Jednak ceny za poszczególne obiekty noclegowe przedstawiają się w następujący sposób:

 • za noc w hostelu w Płowdiw zapłacisz około 82 złote;
 • nocleg w pensjonacie w Płowdiw wyniesie około 100 złotych;
 • za noc w hotelu jednogwiazdkowym w Płowdiw będziesz musiał zapłacić około 132 złote;
 • noc spędzona w hotelu dwugwiazdkowym w Płowdiw kosztuje około 160 złotych;
 • nocleg obiekcie noclegowym oznaczonym trzema gwiazdkami wynosi około 196 złotych;
 • cena z noc spędzoną w hotelu czterogwiazdkowym w Płowdiw wzrasta do 269 złotych;
 • za noc spędzoną w luksusowym hotelu butikowym, oznaczonym pięcioma gwiazdkami w Płowdiw zapłacisz już z kolei około 442 złotych.

Oczywiście na cenę wpływa także sezon oraz lokalizacja obiektu. Hotele, które oddalone są nieco bardziej od ścisłego centrum miasta, oferują nieco tańsze zakwaterowanie.

Night photos of Fountain in front of city hall in the center of Plovdiv, Bulgaria
Nocne zdjęcia fontanny przed ratuszem w centrum Płowdiw, Bułgaria, licencja: shutterstock/By stoyanh

Płowdiw – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Bułgarska kuchnia staje się coraz bardziej rozpoznawalna w całej Europie. Jak zatem prezentują się koszty? Otóż za posiłek w lokalnej, taniej restauracji zapłacisz około 32 złote. Natomiast danie dla dwóch osób w lepsze restauracji może kosztować około 152 złotych. A jak z fast-foodem? Tutaj cena będzie wynosić około 25 złotych.

Wielu turystów decyduje się także na samodzielne przygotowywanie posiłków, gdyż faktycznie pozwoli to nieco zaoszczędzić podczas wakacji. W tym wypadku powinieneś zaznajomić się z cenami, jakie obowiązują w marketach spożywczych w Płowdiw. Prezentują się one w następujący sposób:

 • litr mleka kosztuje około 6,10 złotych;
 • za świeży, biały chleb będziesz musiał zapłacić około 3,60 złotych;
 • 12 sztuk jajek średniej kosztuje około 11 złotych;
 • za kilogram lokalnego sera zapłacisz około 36 złotych;
 • litrowa butelka wody niegazowanej to koszt około 2,80 złotych;
 • kilogram piersi z kurczaka kosztuje około 25 złotych;
 • za kilogram jabłek zapłacisz około 5,60 złotych;
 • 1 kg pomarańczy to koszt około 5,90 złotych;
 • kilogram ziemniaków będzie Cię kosztował około 3,60 złotych.

Ceny w Płowdiw – ile kosztuje transport?

Płowdiw ma świetnie rozwiniętą sieć transportu drogowego, a do tego dobrze działa komunikacja miejska. Wielu turystów właśnie ten środek transport wybiera. Za pojedynczy bilet zapłacisz około 2,30 złotych. Jest to bilet, który upoważnia Cię do jednorazowego przejazdu – w jedną stronę. Jeśli jednak decydujesz się na to, by pozostać w Płowdiw nieco dłużej, wówczas dobrym wyborem może być dla Ciebie zakup biletu miesięcznego. Jego cena wynosi około 113 złotych. Oczywiście możesz także korzystać z taksówek. Za rozpoczęcie kursu w taryfie normalnej zapłacisz około 3,50 złotych. Z kolei za każdy kolejny kilometr zapłacisz około 2,30 złotych. Pamiętaj, że jeśli każesz kierowcy na siebie około godzinę około 28 złotych.

Ile kosztuje paliwo w Płowdiw?

W Płowdiw możesz także zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Wtedy natomiast musisz dbać o tankowanie auta. Ceny paliwa w mieście Płowdiw mogą nieco się różnić w zależności od konkretnej stacji benzynowej. Z reguły za litr benzyny zapłacisz około 6,70 złotych. Cena za litr oleju napędowego wynosi około 7,20 złotych.

Plovdiv Bulgaria downtown pedestrian street
Płowdiw, Bułgaria, deptak w centrum miasta, licencja: shutterstock/By vilevi

Ile kosztuje piwo Płowdiw?

Piwo jest jednym z ulubionych napojów procentowych Bułgarów. Możesz je kupić zarówno w restauracji, jak i w większości marketów spożywczych. Jeśli zdecydujesz się na piwo importowane w butelce w lokalu gastronomicznym, wówczas zapłacisz za nie około 9,30 złotych. Z kolei za piwo lokalne, beczkowe w tym samym lokalu zapłacisz już 8,20 złotych. Ceny piwa w marketach są znacznie niższe. Za piwo importowane w sklepie zapłacisz 6,50 złotych, zaś za piwo lokalne zapłacisz już jedynie 3,80 złotych.

Ceny mieszkań w Płowdiw – wynajem

Wynajęcie mieszkania w Płowdiw często jest tańsze niż w Polsce. Za jednopokojowy apartament w centrum zapłacisz około 1200 złotych, zaś za ten sam apartament na obrzeżach miasta zapłacisz już jedynie 950 złotych miesięcznie. Z kolei apartament z trzema pokojami w centrum zapłacisz około 2200 złotych, jeśli znajduje się poza ścisłym centrum, to cena spada do 1600 złotych miesięcznie. Średnia wysokość dodatkowych opłat – prąd, ogrzewanie, woda i śmieci – w mieście Płowdiw wynosi około 336 złotych, które musisz doliczyć do miesięcznego czynszu.

Czytaj także:

Życie nocne w Płowdiw – poznaj najlepsze puby i kluby muzyczne

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Jedziesz do Bułgarii? Oto TOP 69 pytań i odpowiedzi

Jaka pogoda i temperatura w Płowdiw (Plovdiv) w ciągu roku?

Następny

Dodaj komentarz