Gotowy plan wycieczki objazdowej po Płowdiw i okolicach

Tagi , , , , , ,

Płowdiw uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast w Bułgarii. Lot i dotarcie nie powinno stanowić problemu, a co więcej taki wypad nie nadwyręży budżetu! Jeśli planujesz tylko krótki, 3-dniowy urlop, sprawdź jak możesz optymalnie wykorzystać swój czas i zwiedzić najważniejsze atrakcje w mieście! Oto gotowy plan wycieczki objazdowej po Płowdiw i okolicach!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dzień 1: przyjazd do Płowdiw i początek zwiedzania

Planując swój wyjazd do Płowdiw, uwzględnij to, by na miejscu pojawić się wczesnym rankiem. Miasto co prawda nie jest największe, aczkolwiek obfituje w wiele atrakcji. Bezpośrednio po przylocie lub dotarciu udaj się do hotelu, odpocznij i rusz na zwiedzanie miasta. W pierwszym dniu skupisz się wyłącznie na zabytkach, których nie możesz pominąć, a także znajdziesz czas na chwilę przyjemności. Prosto z hotelu wybierz się więc do zaproponowanych poniżej zabytków.

Windows of an Old House in Plovdiv, Bulgaria
Okna starego domu w Płowdiwie, Bułgaria, licencja: shutterstock/By srnr

Plan wycieczki – co warto zwiedzić pierwszego dnia w Płowdiw?

Pierwszego dnia w mieście udaj się na zwiedzanie następujących obiektów:

 • Teatr Rzymski w Płowdiw – ruiny antycznego teatru rzymskiego to symbol i wizytówka miasta. Znajduje się on praktycznie w samym centrum i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Bilet wstępu kosztuje około 12 złotych. Przyjrzyj się dokładnie ruinom, wybierz się na antyczną scenę i przekonaj się o doskonałości i kunszcie rzymskich architektów;
 • Ruiny Stadionu Rzymskiego w Filipopolis – to kolejne, antyczne ruiny, które znajdują się w bezpośredniej bliskości starego miasta w Płowdiw. Jest to również jeden z najważniejszych zabytków, którego nie można pominąć;
 • Stare Miasto Płowdiw – prosto z ruin stadionu, udaj się na Sate Miasto Płowdiw. Jest to przepiękna, zabytkowa starówka, otoczona malowniczymi budynkami, a zwieńczona rozległym placem centralnym. Starówka zawsze tętni życiem. Podziwiaj zabytkowy ratusz, obiekty sakralne, a także kamieniczki zwykłych mieszkańców;
 • Alyosha” Pomnik Armii Czerwonej – po zwiedzeniu starego miasta warto udać się też nieco na obrzeża, a dokładniej na wzgórze „Alyosha”. Znajduje się tam pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej. Ponadto to świetny punkt widokowy!
 • Śpiewające Fontanny – po powrocie ze wzgórza udaj się do miejskiego Tsar Simeon Garden. Znajdziesz tam jedną z większych atrakcji turystycznych, czyli Śpiewające Fontanny. Koncert odbywa się tylko w wyznaczonych godzinach, więc sprawdź, to zanim się tam wybierzesz.

W międzyczasie warto się udać na coś do zjedzenia – kawa z deserem albo solidny obiad, w jednej z bułgarskich restauracji!

Dzień 2: zwiedzanie najważniejszych muzeów w Płowdiw

Drugi dzień Twojego pobytu w Płowdiw poświęć na zwiedzanie instytucji kulturalnych, głównie muzeów, których w mieście nie brakuje. Dzięki nim nieco bliżej poznasz historię miasta.

Jakie muzea w Płowdiw musisz odwiedzić?

Do muzeów w Płowdiw, do których koniecznie musisz się udać, należą:

 • Regionalne Muzeum Etnograficzne w Płowdiw – to jedno z popularniejszych muzeów wśród turystów, które na przestrzeni lat zgromadziło wiele, ciekawych eksponatów. Zobaczysz tu, jakie cywilizacje obecne były na tych ziemiach, jeszcze przed powstaniem miasta;
 • Muzeum Historii Naturalnej – to również jedno z tych muzeów, które powinieneś odwiedzić podczas pobytu w Płowdiw. Jest to wyjątkowa instytucja, która skupia się przede wszystkim na różnorodnych okresach historycznych, które miały bezpośredni związek z miastem. Muzeum to zachwyci Cię bogactwem zgromadzonych artefaktów;
 • Muzeum Wielkiej Bazyliki – to jedno z najciekawszych muzeów w mieście. Zostało ono założone w miejscu, gdzie odkryto ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Oczywiście po wykopaliskach najważniejsze fragmenty starożytnej świątyni zostały umieszczone właśnie w tym muzeum, a następnie wpisane zostały na listę informacyjną UNESCO;
 • Muzeum Archeologiczne w Płowdiw – w tym muzeum możesz podziwiać wyjątkowe okazy pochodzące z wykopalisk archeologicznych, które prowadzone były na terenie miasta oraz w pobliskiej okolicy.

Pamiętaj, że do każdego muzeum obowiązuje bilet wstępu. Najlepiej zrobisz, jeśli kupić łączną wejściówkę online. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu. Dodatkowo, jeśli masz odrobinę wolnego czasu w drugim dniu, to możesz wybrać się do Aquaparku miejskiego i zrelaksować.

Dzień 3: zwiedzanie okolicy Płowdiw

Dzień trzeci warto również aktywnie wykorzystać, skoro zwiedziłeś już najważniejsze zabytki oraz muzea w Płowdiw, to nadszedł czas, byś nieco lepiej poznał okolicę miasta.

Plovdiv at dusk, night city view from the Old Town. Plovdiv is also named as The Town of the Seven Hills and is the second largest town in Bulgaria
Płowdiw nazywany jest także Miastem Siedmiu Wzgórz i jest drugim co do wielkości miastem w Bułgarii,licencja: shutterstock/By SBframes

Plan wycieczki: Okolica Płowdiw – co musisz zobaczyć?

Do najciekawszych miejsc w okolicy miasta należą:

 • Stambolijski – to malownicza wioska, usytuowana tuż nad jeziorem Marica. Panuje tam wyjątkowo spokojna i sielska atmosfera. Jezioro Marica jest idealnym zbiornikiem wodnym do kąpieli w sezonie letnim. Możesz się tam również wybrać po to, by na chwilę się zrelaksować i odetchnąć od miejskiego zgiełku.
 • Monastry Baczkowski – ogromny, klasztor męski znajduje się około 30 kilometrów od Płowdiw, tuż u stóp pasma górskiego Rodopy. Jest to jeden z piękniejszych zabytków architektonicznych, a także miejsce, gdzie możesz podziwiać piękne krajobrazy.
 • Asenovgrad – to niewielkie miasteczko zlokalizowane tylko kilka minut jazdy od Płowdiw również jest warte zobaczenia. Znajduje się tam słynna Twierdza Asen. Z jej dziedzińca można podziwiać niesamowitą panoramę gór oraz samego miasta.

Po powrocie do Płowdiw, jeśli masz chwilę czasu, wybierz się ostatni raz na stare miasto i zjedz bułgarski obiad. Odwiedź także lokalny targ i znajdź dla siebie niezapomniane pamiątki. Wróć do hotelu i przygotuj się od lotu powrotnego. Wycieczka trzydniowa do Płowdiw dobiegła końca, jednak z pewnością jesteś bogatszy w szereg niezwykłych wspomnień i nowych doświadczeń.

Czytaj także:

Komunikacja miejska w Płowdiw – jak się poruszać?

Kiedy jechać do Płowdiw (Plovdiv)?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Ile kosztuje wycieczka do Płowdiw? Oto co warto wiedzieć!

Kiedy jechać do Warny? Oto, co trzeba wiedzieć!

Następny

Dodaj komentarz