Komunikacja miejska w Płowdiw – jak się poruszać?

Tagi , , , , , ,

Płowdiw to jedno z największych miast w środowej Bułgarii. Na co dzień zamieszkuje je ponad 340 tysięcy mieszkańców. Co więcej, miasto to cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Znajdziesz wiele atrakcji oraz zabytków. Z Sofii do Płowdiw możesz dojechać bezpośrednio autobusem, a sam bilet nie kosztuje więcej niż około 14 lewów bułgarskich. Jak prezentuje się komunikacja miejska w Płowdiw? Sprawdźmy to!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Komunikacja miejska w Płowdiw – co musisz wiedzieć?

Najlepszym sposobem poruszania się po Płowdiw będzie skorzystanie z komunikacji miejskiej. Jest ona dobrze rozwinięta i zorganizowana. Autobusy kursują po całym mieście, a także dojeżdżają do okolicznych wsi. Co prawda znalezienie przestanków dla niektórych może być problematyczne, jednak po dokładnym zapoznaniu wszystko się uda. Przygotuj się także na to, że często środki komunikacji nie jeżdżą zgodnie z rozkładem, bo go nie jest on dokładnie sprecyzowany. Na przystanku mamy jedynie tabliczki z numerami linii, bez konkretnych godzin przyjazdów i odjazdów. To, co jest jasne, to fakt, że autobusy jeżdżą co 10-15 minut w centrum, a także 15-20 minut poza ścisłym centrum miasta. Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie pobranie na telefon aplikacji Eway. Jest to oficjalna aplikacja komunikacji miejskiej w Płowdiw, gdzie po kliknięciu na konkretną linię autobusową, będziesz mógł sprawdzić jej trasę oraz przystanki, na jakich się ona zatrzymuje. Kolejną kwestią, na którą musisz się przygotować, to fakt, że w Płowdiw nie ma autobusów nocnych. Po godzinie 21:30 będziesz mógł więc jedynie skorzystać tylko z taksówek, jeśli chcesz wrócić do hotelu.

Ile kosztuje bilet na komunikację miejską w Płowdiw?

W Płowdiw możesz korzystać jedynie z autobusów – jeśli chcesz poruszać się po mieście, a także pociągów, jeśli chcesz szybko i skutecznie dojechać do innych miejscowości. Oczywiście pamiętaj, aby mieć bilet. Na szczęście, nie jest to zbyt duży wydatek. Bilet na pojedynczy przejazd kosztuje jedynie jednego lwa bułgarskiego. To bilet na jeden przejazd bez przesiadki. W momencie, kiedy zajdzie konieczność przesiadki, to będziesz musiał kupić następny bilet. Oprócz tego możesz zakupić także:

  • bilet całodniowy – kosztuje około 5 lewów i upoważnia Cię do korzystania z komunikacji miejskiej przez 24 godziny od momentu skasowania biletu. Możesz się oczywiście przesiadać.
  • bilet tygodniowy – jest to jedno z częściej wybieranych rozwiązań przez turystów w Płowdiw. Kosztuje on około 12 lewów i pozwala na korzystanie ze wszystkich autobusów przez okres 7 dni od czasu odbicia biletu.

Jeśli jednak decydujesz się wyjechać poza miasto i skorzystać z pociągów, wówczas musisz mieć inny bilet. Możesz go zakupić bezpośrednio na dworcu kolejowym w Płowdiw. Cena biletu jest uzależniona głównie od tego, dokąd podróżujesz, aczkolwiek nie musisz się martwić – bilet kolejowy również nie będzie dla Ciebie jednym z większych wydatków. Taki bilet możesz nabyć także w formie elektronicznej za pomocą właściwej aplikacji.

Third Century Roman Amphitheater in Plovdiv, Bulgaria
Amfiteatr rzymski z III wieku w Płowdiwie, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Alexander+Hristanov

Jakie karnety biletowe są dostępne dla turystów w Płowdiw?

Jeśli liczysz na specjalne karnety turystyczne, czy zniżki na komunikację miejską dla podróżnych w Płowdiw ich nie ma. Miasto nie przygotowało ofert skierowanych dla przyjezdnych. Wobec tego jednym rozwiązaniem, z którego będziesz mógł skorzystać, jest zakup biletu miesięcznego. Jego całkowity koszt to około 48 lewów, czyli mniej więcej 110 złotych. Przy zakupie karnetu dostaniesz specjalną kartę, którą w późniejszym okresie będziesz mógł doładować, a tym samym przedłużyć jej ważność. Bilet miesięczny obowiązuje jedynie w przypadku autobusów, które poruszają się po mieście. Nie możesz z niego skorzystać w przypadku podmiejskich pociągów.

Taksówki w Płowdiw – czy warto z nich korzystać?

Nieodłącznym elementem komunikacji w Płowdiw są także taksówki. Są one dość tanie, a rozpoczęcie kursu w taryfie normalnej będzie Cię kosztowało około 3 złote, przy czym każdy, kolejny kilometr to wydatek około 2 złote. Taksówkę w mieście możesz złapać dosłownie wszędzie – na parkingach, pod sklepami czy na postojach. Pamiętaj jednak, że musisz uważać, gdzie wsiadasz. Korzystaj jedynie z renomowanych i zaufanych korporacji taksówkarskich, gdyż w przeciwnym razie przejechanie nawet krótkiego odcinka, może być dla Ciebie jednym z większych wydatków. Pamiętaj także o tym, że dzwoniąc po taksówkę, nie możesz liczyć na to, że faktycznie przyjedzie ona punktualnie. Zawsze więc dokładnie ustal z dyspozytorem/dyspozytorką czas, w którym ma przyjechać taksówka. Pamiętaj także o tym, że za godzinę czekania, kierowca taksówki doliczy sobie dodatkową opłatę.

Czytaj także:

Wynajęcie samochodu w Płowdiw – co warto wiedzieć? Sprawdźmy!

Ceny w Płowdiw (Plovdiv) i koszty życia

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Zima w Warnie – jaka pogoda i temperatura, co robić?

Najbardziej instagramowe miejsca w Płowdiw – sprawdź!

Następny

Dodaj komentarz