Spacerem po Bulwarze Witosza w Sofii – jakie atrakcje?

Tagi , , , , , , ,

Sofia to tętniąca życiem stolica Bułgarii, a także miasto, które skrywa w sobie wiele zabytków i innych atrakcji. Nie bez powodu odwiedza je każdego roku coraz więcej turystów. Jedną z większych atrakcji miasta jest słynny Bulwar Witosza. Co musisz o nim wiedzieć i jakie atrakcje tam na Ciebie czekają?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bulwar Witosza w Sofii – podstawowe informacje

Bulwar Witosza to prawdopodobnie jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w stolicy Bułgarii. Jest to główny, miejski deptak, przy którym zawsze wiele się dzieje. Najprościej można powiedzieć, że jest to najważniejsza ulica handlowa w Sofii pełna sklepów, restauracji i ekskluzywnych barów. Sam bulwar rozciąga się na długości około 2,7 kilometrów i zajmuje miejsce w ścisłym centrum miasta. Ciągnie się on aż od najważniejszej, prawosławnej cerki – Sweta Nedela i kończy się przy Parku Południowym. Nazwa deptaka pochodzi od masywu górskiego, który znajduje się na obrzeżach miasta. Co ciekawe, znaczna część tego bulwaru jest całkowicie wyłączona z ruchu kołowego.

Nie tak dawno, Bulwar Witosza został poddany przebudowie. Pojawiły się wtedy elementy stylu retro i klasycznego, które nawiązują do lat 30. XX wieku. Wzdłuż głównej ulicy ustawiono także secesyjne ławki, na których możesz odpocząć i się zrelaksować. Zmodernizowano też cały obszar terenów zielonych. Przy Bulwarze Witosza powstało zatem więcej parków, obszarów rekreacji, a także uzupełniono jego infrastrukturę licznymi latarniami i fontannami. Interesującym jest fakt, że w 2007 roku amerykańska firma Cushman & Wakefield przeprowadziła badania rynkowe, z których jasno wynika, że Bulwar Witosza jest najdroższą ulicą handlową w całej Europie.

Street scene of downtown city of Sofia, Bulgaria.
Scena uliczna w centrum miasta Sofia, Bułgaria., licencja: shutterstock/By antonchalakov

Bulwar Witosza – atrakcje i zabytki

Bulwar Witosza jest typową, komercyjną ulicą handlową w Sofii. Na jego końcu znajduje się jeden z ważniejszych zabytków miasta, czyli wspominania już prawosławna cerkiew św. Nedeli. Z kolei na drugim krańcu zlokalizowany jest Park Południowy, czyli popularne miejsce do wypoczynku i rekreacji. W najbliższej okolicy znajdziesz kilka innych, ciekawych obiektów architektonicznych. Do najważniejszych z nich należą:

  • Narodowy Pałac Kultury;
  • Pałac Sądów;
  • Dom, w którym mieszkał i zmarł słynny bułgarski poeta Peyo Yavorow.

Wzdłuż samego bulwaru zlokalizowane są głównie sklepy, butiki, bary i restauracje. Zwróć jednak uwagę na zabudowania miejskie, które rozciągają się po obu stronach pasażu. Niektóre domki zachowały swój neoklasyczny styl, zaś inne są świetnym przykładem baroku płowdiwskiego.

View of the independence square dominated by national assembly building â?? former headquarters of the bulgarian communist party â?? in Sofia, Bulgaria
Widok na plac Niepodległości, Bułgaria licencja: shutterstock/By pavel+dudek

Bulwar Witosza – sklepy i butiki

Jeśli kochasz zakupy w modnych i prestiżowych butikach odzieżowych, to Bulwar Witosza jest miejscem idealnym dla Ciebie. Przez 2,7 kilometra po obu stronach znajdziesz najmodniejsze sklepy i domy mody, które zapraszają Cię na zakupy. Do najważniejszych sklepów i butików przy Bulwarze Witosza można zaliczyć:

  • Tommy Hilfinger;
  • La Perla;
  • Dolce & Gabanna;
  • Versace;
  • Emporio Armani;
  • Hugo Boss.

Dodatkowo, w uliczkach przylegających do Bulwaru Witosza znajdziesz także popularne sklepy sieciowe, w których są nieco niższe ceny, niż w prestiżowych butikach.

Bulwar Witosza – restauracje i bary

Bulwar Witosza jest przepełniony ekskluzywnym restauracjami i barami. Czekają tam na Ciebie kuchnie z całego świata, ze szczególnym wskazaniem na gastronomię lokalną. Możesz także znaleźć tam klasyczne bary i puby, w których będziesz się świetnie bawił do późnych godzin nocnych. W najbliższej okolicy znajdują się także prestiżowe kluby nocne, zapraszające na całonocną zabawę i drinki. Pamiętaj, że Bulwar Witosza należy do jednych z najdroższych ulic w całej Europie. Oznacza to, że ceny w większości lokali gastronomicznych stoją na bardzo wysokim poziomie. Jednak szybko się przekonasz, że było warto się na to zdecydować. Estetyka, smak oraz jakość serwowanych dań pozytywnie Cię zaskoczą.

Czytaj także:

Park Narodowy Witosza w Bułgarii – zwiedzanie, szlaki, porady

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Alyosha Monument w Płowdiwie – zwiedzanie, atrakcje

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie – zwiedzanie, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz