Alyosha Monument w Płowdiwie – zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , , , , ,

Płowdiw to miasto, które bardzo często było nazywane Małym Rzymem. Wynika to z faktu, że zostało ono wybudowane na 7 wzgórzach, z których po dziś dzień zachowało się jedynie 6. Na jednym z nich wznosi się jeden z najważniejszych pomników w Płowdiwie, czyli Alyosha Monument. Jest to monumentalna statua, której nie możesz pominąć podczas zwiedzania miasta. Jednak jak możesz się do niej dostać i co musisz o niej wiedzieć? Sprawdźmy to razem!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Alyosha Monument w Płowdiwie – opis i historia

Pomnik Aloszy został wzniesiony na jednym ze wzgórz w Płowdiw, na którym rozciąga się także część Starego Miasta. Alyosha Monument to monumentalny pomnik, który mierzy sobie aż 11 metrów wysokości. Wykonany on został z żelbetonu w latach 1954-1957. Pomnik ten jest ważny z perspektywy historycznej. Jego zadaniem jest upamiętnienie ofiar sowieckiej okupacji, które zginęły podczas II wojny światowej. Alyosha Monument zbudowano na kamiennym cokole o wysokości ponad 6 metrów. Co ciekawe, Alosza to nie tylko popularne imię radzieckie, ale także tytuł piosenki, która do 1989 roku była oficjalnym hymnem miasta Płowdiw.

Warto wiedzieć, że pomnik ten wzbudza wiele negatywnych emocji, a same władze miasta aż dwukrotnie domagały się jego całkowitego usunięcia. Niestety, petycje władz spotkały się z przeciwnym skutkiem. Pomnik Aloszy został objęty kampanią konserwatorską, która obejmowała jego kompletną odnowę, a także ochronę przed próbami wyburzenia. Wzorem dla stworzenia pomnika był jednak ukraiński żołnierz, który zmarł w 2013 roku, w wieku 91 lat. W czasach wojny aktywnie brał udział w walkach na rzecz radzieckiej okupacji Bułgarii.

Alyosha monument statue of soviet soldier on the hill Plovdiv, Bulgaria
Pomnik Aloszy, pomnik żołnierza radzieckiego na wzgórzu Płowdiw, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Nataliya+Nazarova

Gdzie znajduje się pomnik Aloszy i jak możesz się do niego dostać?

Pomnik Aloszy znajduje się praktycznie w samym centrum miasta Płowdiw, a dokładniej na terenie parku położonego w zachodniej części starówki. Możesz dostać się tam w bardzo prosty sposób, nawet piechotą. Jeśli jednak znajdujesz się w innej części miasta, to w pobliżu Alyosha Monument zlokalizowane są liczne przystanki autobusowe. Tuż przy parku zatrzymują się linie autobusowe oznaczone numerami 6, 12, 16, 18 oraz 128. Jednak pamiętaj, że po wejściu do parku, musisz piechotą dotrzeć na szczyt niewielkiego wzgórza, na którym góruje pomnik.

Dlaczego warto odwiedzić Alyosha Monument w Płowdiw?

Alyosha Monument w Płowdiw jest dość kontrowersyjnym zabytkiem w mieście. Nie da się ukryć, że de facto ma on upamiętniać ofiary rosyjskiej agresji, aczkolwiek nawiązuje on do sylwetki żołnierza, który walczył przeciwko armii bułgarskiej. Mimo wszystko miejsce samo w sobie jest warte tego, byś je odwiedził. Pomnik Aloszy zachwyci Cię swoją surowością, a także ogromnymi gabarytami. Co więcej, z samego wzgórza rozciąga się malownicza panorama na Stare Miasto w Płowdiwie. Możesz tam także wypocząć, zrelaksować się i po prostu napawać oczy pięknymi widokami. Sam Pomnik Aloszy jest jedną z większych atrakcji w mieście i często gromadzą się przy nim tłumy turystów.

Godziny otwarcia i bilety wstępu na Alyosha Monument w Płowdiw

Alyosha Monument jest całkowicie darmową atrakcją w Płowdiw. Nie musisz więc martwić się koniecznością zakupu biletu wstępu. Co więcej, możesz się tam udać każdego dnia o dowolnej porze. Wstęp do parku jest nieograniczony, tak samo jak do samego pomnika Aloszy. Wieczorem jest on podświetlony, a malownicza panorama Starego Miasta w Płowdiw prezentuje się jeszcze lepiej. Jeśli więc masz na to ochotę, to udaj się tam późnym wieczorem, by podziwiać niesamowite widoki w towarzystwie gwiazd.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Termy i łaźnie rzymskie w Warnie – zwiedzanie, co wiedzieć, ceny

Spacerem po Bulwarze Witosza w Sofii – jakie atrakcje?

Następny

Dodaj komentarz