Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie – zwiedzanie, przewodnik

Tagi , , , , , ,

Warna to jeden z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych. Każdego lata właśnie tu, na miejskich plaża wypoczywają Polacy. Co więcej, to piękne i pełne uroku miasto ma bowiem wiele do zaoferowania, nawet poza sezonem turystycznym. Jeśli się tam wybierzesz, to koniecznie odwiedź Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie. Więcej na jego temat dowiesz się w dalszej części artykułu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Soboru Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych, I znajduje się praktycznie w samym centrum Starego Miasta. Jest to kościół prawosławny, który zgodnie ze źródłami został wzniesiony w II połowie wieku XIX. Historia tej świątyni związana jest z zaproszeniem księcia Korsakowa z Rosji na obchody prawosławnego nabożeństwa, do istniejącej ówcześnie cerkwi świętego Michała Archanioła w Warnie. Jednak rosyjski książę był niezadowolony z tego, jak wyglądała cerkiew. Wobec tego zdecydował się on pomóc przy budowie całkiem nowej, unikalnej świątyni, która miałaby spełniać najwyższe standardy. W teni sposób powstał Sobów Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie, który obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznej.

Gdzie znajduje się Sobór?

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie znajduje się praktycznie w samym sercu miasta, więc bez najmniejszego problemu będziesz mógł do niego trafić. Dokładniej jest zlokalizowany przy ulicy Sveti Sveti Kiril I Metodiy, która przebiega również przez plac centralny.

Jak dojechać do Soboru Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie?

Do Soboru Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie możesz w prosty sposób dostać się za pośrednictwem komunikacji miejskiej. W najbliższej okolicy, około 200 metrów od świątyni, znajdują się liczne przystanki autobusowe i tramwajowe. Zatrzymują się na nich linie takie jak np.: 1, 12, 18, 22 czy 41. Innym rozwiązaniem jest dojazd wypożyczonym samochodem i zaparkowanie go przy drodze numer 9 lub skorzystanie z taksówki. Jeśli chcesz wybrać się na spacer, to kieruj się w stronę wybrzeża od głównego budynku poczty miejskiej w Warnie.

The Cathedral of the Assumption in Varna. lluminated at night.
Katedra Wniebowzięcia w Warnie., licencja: shutterstock/By ValentinValkov

Ile czasu trwa zwiedzanie Soboru Zaśnięcia Matki Bożej?

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie jest wyjątkowo ciekawym obiektem pod względem architektonicznym z zewnątrz, a także wyjątkowo ciekawym obiektem pod względem zdobień od strony wewnętrznej. Zwykle na jego zwiedzanie turyści poświęcają około 30-40 minut. Jest to wystarczający czas na to, by docenić kunszt architektów. Jednak czas zwiedzania uzależniony jest od Ciebie. Wstęp do Soboru Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie nie jest ograniczony czasowo, więc możesz zostać tam tyle czasu, ile tylko chcesz.

Czy warto odwiedzić Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie?

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie jest jednym z najważniejszych obiektów kultu prawosławnego, jaki tylko znajduje się w mieście. Co więcej, jest to również jeden z ważniejszych zabytków architektonicznych. Zwiedzając go, doceń przede wszystkim liczne zdobienia, a także mozaiki, które się tam znajdują. Zwróć uwagę na liczne witraże, a także malownicze kopuły. Nawet jeśli nie wstępujesz tam po to, by uczestniczyć w nabożeństwie, świątynia ta zachwyci Cię pod wieloma względami. Jest to jeden z tych zabytków, których absolutnie nie możesz pominąć podczas swojej wizyty w nadmorskim kurorcie.

Godziny otwarcia Soboru Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie jest udostępniony do zwiedzania jedynie, gdy nie odbywają się w nim msze. W większości przypadków będzie czynny od poniedziałku do niedzieli. Możesz się do niego wybrać w godzinach od 7:00 do godziny 17:30. Pamiętaj jednak, aby przed wizytą sprawdzić, w jakim przedziale czasowym w świątyni odbywają się nabożeństwa, byś nie przeszkadzał w ich prowadzeniu. Takie informacje bez problemu znajdziesz na oficjalnej witrynie internetowej Soboru Zaśnięcia Matki Bożej.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Spacerem po Bulwarze Witosza w Sofii – jakie atrakcje?

Stare Miasto w Warnie – atrakcje, zwiedzanie, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz