Park Narodowy Witosza w Bułgarii – zwiedzanie, szlaki, porady

Tagi , , , , , , ,

Park Narodowy Witosza w Bułgarii jest najstarszym parkiem na Półwyspie Bałkańskim. Najwyższy szczyt Czarny Wierch jest widoczny z prawie każdego miejsca w stolicy Bułgarii – Sofii. W 1934 r., przy aktywnym zaangażowaniu bułgarskiego stowarzyszenia ochrony przyrody, część masywu górskiego o powierzchni 6600 ha ogłoszono parkiem. Jego granice były wielokrotnie zmieniane i dziś obejmują całą górę o powierzchni 27 079 ha. Dodatkowo na terenie parku znajdują się dwa rezerwaty i 61 rodzajów siedlisk, wśród których największe znaczenie dla ochrony przyrody mają naturalne lasy świerkowe, obszary torfowe, moreny oraz jaskinie. Jak przygotować się do zwiedzania Parku Narodowego Witosza w Bułgarii? Co warto zobaczyć i jak dojechać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najważniejsz informacje!

Gdzie znajduje się Park Narodowy Witosza w Bułgarii?

Park Narodowy Witosza znajduje się w Bułgarii, w pobliżu południowych obrzeży stolicy tego kraju – Sofii. Dzięki masywowi górskiemu Witosza mieszkańcy i turyści mają wyjątkową okazję, aby uciec od zgiełku miasta i odpocząć na łonie przyrody.

Jak dojechać do Parku Narodowego Witosza w Bułgarii?

Większość turystów kupuje bilety lotnicze do Sofii, a stamtąd dostaje się do Parku Narodowego Witosza transportem publicznym lub taksówką. Do parku można dojechać autobusem numer 123. Odjeżdża on co godzinę ze stacji metra „G. M. Dimitrov” i jedzie do kolejki linowej „Simeonovo Aleko”. Czas podróży wynosi około 20 minut, a cena biletu to 1,6 BGN. Inną opcją jest kolej linowa, która zabiera pasażerów na górę w około 25 minut. Przejazd kosztuje 15 BGN w obie strony. Jeszcze kolejną opcją jest dojazd z Sofii do Aleko autobusem 66 za 4 BGN. Odjeżdża on z terminalu Hladilnika (około 10 kursów dziennie, od 8:00 do 19:45 w weekendy i 4 kursy w dni powszednie). Z kolei autobus nr 41 zawiezie Cię ze stolicy do centrum Simeonovo.

View at Vitosha Mountain. Near Sofia, Bulgaria
Widok na górę Witosza. W pobliżu Sofii w Bułgarii, licencja: shutterstock/By phantomlord78

Ile jedzie się do Parku Narodowego Witosza z Sofii?

Wszystko zależy od tego, czym podróżujesz. Podróż samochodem do Parku Narodowego Witosza zajmuje średnio 1 godzinę (ok. 45 km). Podróż komunikacją miejską jest znacznie dłuższa.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Witosza w Bułgarii?

W Parku Narodowym Witosza znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych, szlaków pieszych i rowerowych, terenów rekreacyjnych i kilka zabytków. Ponadto w granicach Parku Witosza znajdziesz też dwa rezerwaty przyrody.


„Bistriško branište” został ogłoszony rezerwatem biosfery w 1977 roku. Chroni on lasy iglaste. Spacery po rezerwacie są możliwe tylko po oznakowanych szlakach w okolicy schroniska Aleko oraz wiosek Železnica oraz Bistrica.
Drugi rezerwat przyrody nosi nazwę „Torfeno branište”. Co więcej, znajduje się on w wyższej partiach tego parku i słynie z torfowisk oraz roślinności bagiennej. Jest on zamknięty dla zwiedzających.

Miłośnicy kwiatów z pewnością zapamiętają wizytę w Arboretum Witosza. Na 140 hektarach rośnie ponad 350 gatunków drzew i kwitnących krzewów. Znajdziesz też ścieżki, fontanny z wodą pitną, pawilony, ławki oraz małe sztuczne jeziora. Dodatkowo dzieci mogą bawić się na placach zabaw. Dodatkowo w okolicy można zwiedzić muzea – niedźwiedzia, ważki i sowy. W górach znajdują się także klasztory – Kladniski, Dragalevski, Kokalianski. W dzielnicy Sofii – Bojana znajduje się również słynny kościół Bojana, który wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jakie są najpopularniejsze szlaki turystyczne w Parku Narodowym Witosza?

Szlak prowadzący na Czarny Wierch 2290 m.n.p.m.

Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków w Parku Narodowym Witosza. Szlak zaczyna się w pobliżu schroniska Aleko i prowadzi też na szczyt Czerni Vrych (Czarny Wierch). Co więcej, po drodze znajdują się typowe górskie kamienne rzeki oraz rezerwat torfu. Dodatkowo przez całą drogę towarzyszyć Ci będą śpiewy ptaków. Wyższe parte gór są domem dla kozic bałkańskich i stad saren.

Kamienne rzeki z epoki lodowcowej: Złote Mosty

Czy słyszałeś kiedyś o kamiennych rzekach? Wyobraź sobie przypominające strumień nagromadzenie tysięcy masywnych głazów, ciągnące się kilometrami w dół zbocza góry. Co więcej dzięki niezwykłej historii geologicznej Witoszy te unikalne formy terenu z ostatniej epoki lodowcowej stały się czymś niezwykle wyjątkowym. Tak zwane „kamienne rzeki” można znaleźć w wielu miejscach w wyższych partiach Witoszy, jednak najbardziej znanymi (i największymi) z nich są tzw. „Złote Mosty”.

Amazing Aerial view of Vitosha Mountain near Village of Rudartsi, Pernik region, Bulgaria
Niesamowity widok z lotu ptaka na górę Witosza w pobliżu wioski Rudartsi, region Pernik, Bułgaria, licencja: shutterstock/By stoyanh

Jeden z najlepszych punktów widokowych na Sofię: Kamen Del

Spoglądając na południe w kierunku Witoszy z centralnych ulic Sofii, można pomyśleć, że jej najwyższym punktem nie jest Czarny Wierch (schowany nieco dalej na południe), ale skalisty szczyt Kamen Del – 1 862 m n.p.m. Kamen Del jest najlepszym miejscem do podziwiania panoramy Sofii.

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Witosza w Bułgarii?

Wszystko zależy od tego, co chcesz zobaczyć i jaki szlak wybrać. Przykładowo Do wodospadu Bojana prowadzi kilka oznakowanych szlaków, ale najpopularniejszy z nich zaczyna się na przedmieściach Sofii, w dzielnicy Bojana. Trasa ma około 6 km długości i 600 m przewyższenia, ponieważ wodospad Bojana znajduje się około 1300 m nad poziomem morza. Podróż zajmuje średnio około 2 godzin pod górę i około 1 godziny w dół (tą samą trasą). Z kolei, z dzielnicy Knyazhevo można wybrać się na całkiem przyjemną wędrówkę do Złotych Mostów. Wędrówka na szczyt trwa około 3,5 – 4 godzin, więc należy być dobrze przygotowanym.

Kiedy najlepiej odwiedzić Park Narodowy Witosza w Bułgarii?

Park Narodowy Witosza warto odwiedzić o każdej porze roku. Wiosną, latem i jesienią można spacerować po licznych szlakach turystycznych, z kolei zimą można szusować na nartach.

Czy warto odwiedzić Park Narodowy Witosza w Bułgarii?

Oczywiście, że tak! Park Przyrody Witosza zajmuje powierzchnię 27 079 hektarów. Jest to najstarszy park w Bułgarii i na Półwyspie Bałkańskim. Pasmo górskie Witosza ma kształt ogromnej kopuły i rozciąga się na 19 km długości oraz 17 km szerokości. Najwyższym punktem jest Czarny Wierch (2290 m n.p.m.). Oprócz niego na terenie parku znajduje się kilkanaście innych szczytów o wysokości ponad 2000 metrów. Ten chroniony obszar to miejsce wielu przedstawicieli flory i fauny, w tym najrzadszych gatunków. W zależności od pory roku można tu spotkać także ponad 200 gatunków ptaków. Wśród dużych ssaków warto wymienić daniela, jelenia szlachetnego, niedźwiedzia oraz wilka.

Hotele niedaleko Parku Narodowego Witosza w Bułgarii

Hotel and SPA Moreni

Hotel Moreni znajdziesz około 750 metrów od wyciągu kabinowego Simeonovo i 9 km od cerkwi Bojana. Obiekt ten oprócz komfortowo urządzonych pokoi oferuje restaurację, parking, spa, całodobową recepcję, przechowalnię bagażu oraz bezpłatne WiFi.

Hotel Villa Magus

Hotel Villa Magus oddalony jest około 16 km od Parku Narodowego Witosza. Oferuje on m.in.: centrum fitness, prywatny parking, ogród oraz taras. Na miejscu znajduje się także centrum odnowy biologicznej oraz restauracja.

PinusVillas Conference Lodge

PinusVillas Conference Lodge znajduje się w strefie willowej „Yarema”, na poziomie 1300 metrów nad poziomem morza. Dokładniej jest to u podnóża masywu Witosza. Obiekt ten zapewnia WiFi oraz bezpłatny parking dla Gości.

Lavender Suite

Lavender Suite oddalony jest około 15 km od cerkwi Bojana i oferuje zakwaterowanie z bezpłatnym WiFi oraz prywatnym parkingiem.

Vitosha View Apartment & Free Parking

Vitosha View Apartment & Free Parking położony jest w Sofii około 5 km od cerkwi Bojana. Obiekt ten oferuje balkon, bezpłatny parking oraz WiFi.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Wakacje w Warnie – z biurem podróży czy na własną rękę?

Najpiękniejsze plaże w Warnie i okolicach

Następny

Dodaj komentarz