Zoo w Sofii – zwiedzanie, atrakcje, bilety, przewodnik

Tagi , , , , ,

Jedną z atrakcji Sofii jest tutejszy ogród zoologiczny. Jest to największe i najstarsze zoo na Półwyspie Bałkańskim. Zajmuje on powierzchnię ponad 230 000 metrów kwadratowych. Ogród powstał w 1888 roku, w pobliżu dawnego pałacu królewskiego. Co warto wiedzieć przed wizytą w Zoo w Sofii? Ile kosztują bilety? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zoo w Sofii – podstawowe informacje

Zoo w Sofii założono na polecenie księcia Ferdynanda. Co ciekawe, pierwszym zwierzęciem w tym zoo był sęp kasztanowaty (Aegypius monachus), natomiast w 1892 roku do ogrodu sprowadzono dwa pierwsze lwy. Z biegiem lat zoo szybko zyskało popularność i stało się miejscem rekreacji, rozrywki oraz edukacji, dzięki światowej sławy specjalistom. Co więcej, zoo w Sofii jest podzielone na kilka sekcji, takich jak na przykład: zwierzęta roślinożerne, mięsożerne, naczelne, ptaki, akwarium oraz terrarium.

Photos of animals in the Sofia Zoo - camel lying on the ground as if dead (with a smile on her face)
Zdjęcia zwierząt w Zoo w Sofii – wielbłąd leżący na ziemi jak martwy (z uśmiechem na twarzy), licencja: shutterstock/By Lost+in+the+time

Gdzie znajduje się Zoo w Sofii? Poznaj adres

Ogród zoologiczny w Sofii znajduje się przy ulicy Srebarna 1, Hladilnika 1407. Zoo sąsiaduje także z parkiem Loven, który nazywany jest także „Parkiem Myśliwskim”.

Najbliższe stacje metra przy Zoo w Sofii

Najbliższa stacja metra znajduje się 20 minut spacerem od Zoo (Witosza, M2). W pobliżu zatrzymuje się również autobus miejski o numerach 64, 66 i 68.

Ogród Zoologiczny w Sofii – historia

Ogród Zoologiczny w Sofii ma ponad 128-letnią historię. Młody władca Królestwa Bułgarii – książę Ferdynand, który był oczytany i interesował się ptakami, owadami i botaniką postanowił stworzyć miejsce, gdzie będą one żyły w jednym miejscu. Spędzał także dużo czasu na świeżym powietrzu, zbierając różne zwierzęta i rośliny. Ponadto w 1887 roku, dekretem księcia Ferdynanda, miejsce na zoo zostało wyznaczone w Królewskim Ogrodzie Botanicznym. W ten sposób w 1888 roku na obrzeżach miasta powstał Królewski Ogród Zoologiczny. Co wiecej, tam też zamieszkały pierwsze zwierzęta: wydry, jelenie, dzikie kozy, lamy, łabędzie oraz żurawie.

Jak dojechać do Zoo w Sofii?

Do miejskiego zoo można dojechać środkami transportu publicznego, w tym autobusami nr 83, 102, 120, 122, 93, 88, 64 oraz 65. Główne wejście do Zoo znajduje się w pobliżu bul. Simeonovsko Shose. Można tam dojechać autobusami nr 67 oraz 102. Natomiast wejście zachodnie znajduje się przy ul. Srebarna 1. Zatrzymują się tu autobusy numer 64, 93, 120, 122, 88, 83 oraz 65.

Czy warto odwiedzić Zoo w Sofii?

Oczywiście, że tak! Jest to doskonałe miejsce na spacer zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla dorosłych. Co więcej, na terenie tego zoo żyje łącznie 2460 osobników zwierząt, które reprezentują 312 gatunków z całego świata. Można tu zobaczyć m.in.:

 • 81 gatunków ssaków, łącznie 386 osobników;
 • 78 gatunków ptaków, łącznie 411 osobników;
 • 46 gatunków gadów, łącznie 92 osobniki;
 • 4 gatunki płazów, łącznie 7 osobników;
 • 100 gatunków ryb, łącznie 1487 osobników;
 • 3 gatunki bezkręgowców, 77 osobników.

Zoo w Sofii angażuje się w działania na rzecz środowiska, aktywnie uczestnicząc w krajowych i międzynarodowych programach hodowli rzadkich oraz  zagrożonych gatunków.

Meerkat from the Sofia Zoo
Surykatka z Zoo w Sofii, licencja: shutterstock/By pivanov1977

Ile czasu trwa zwiedzanie Zoo w Sofii?

Na zwiedzenie Ogrodu zoologicznego w Sofii należy przeznaczyć minimum 2 godziny. Oczywiście możesz tu też spędzić cały dzień i z pewnością nie będziesz się nudził.

Godziny otwarcia

Zoo jest otwarte codziennie przez cały rok. Wybieg dla dużych kotów, terrarium, akwarium, słoniarnia oraz małpiarnia są otwarte w sezonie letnim od 9:30 do 18:30. Jednak wszyscy odwiedzający muszą opuścić Zoo o godzinie 19:00. Dodatkowo biuro administracyjne pracuje od 8:30 do 17:00 od poniedziałku do piątku.

Podczas zwiedzania Zoo w Sofii zabrania się m.in.:

 • Wchodzenia na obszary o ograniczonym dostępie i/lub obszary chronione ogrodzeniem zabezpieczającym;
 • Spacerowania ze zwierzętami domowymi;
 • Zwiedzania ZOO pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
 • Wykonywania zdjęć i filmów profesjonalnymi aparatami fotograficznymi do użytku komercyjnego bez uprzedniej zgody Kierownictwa Zoo;
 • Karmienia zwierząt.

Warto wiedzieć, że odwiedzającym w wieku poniżej 12 lat musi towarzyszyć osoba dorosła.

Bilety do Zoo w Sofii – ile kosztuje wejście?

 • Dzieci do 2 lat wchodzą do Zoo bezpłatnie;
 • Od 3 do 17 lat – 2 BGN;
 • Powyżej 18 lat – 4 BGN;
 • Emeryci i renciści – 1 BGN;
 • Osoby niepełnosprawne – 1 BGN.

Karnet do Zoo obowiązujący przez  jeden rok (karta roczna) kosztuje 50 BGN.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Narodowe Muzeum Historyczne w Sofii – zwiedzanie i zakup biletów

Amfiteatr Serdica – zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz