Amfiteatr Serdica – zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , , , ,

Stolica Bułgarii – Sofia – to miasto pełne tajemnic i unikalnych zabytków. Może o tym świadczyć chociażby fakt, że coraz więcej turystów właśnie tam planuje swoje wakacje. Jeśli Ty również chcesz się na to zdecydować, to koniecznie wybierz się do Amfiteatru Serdica. Są to ruiny starożytnego, rzymskiego amfiteatru, które stanowią jedną z największych atrakcji w mieście. Co musisz o nich wiedzieć i gdzie one dokładnie się znajdują? Sprawdźmy to!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Amfiteatr Serdica – opis i historia

Amfiteatr Serdica w Sofii to pozostałości po danym amfiteatrze rzymskim. Zgodnie ze źródłami historycznymi, znajdował się on w dawnym miasteczku Ulpia Serdica, od którego zaczerpnął on swoją obecną nazwę. Ruiny zostały odkryte podczas prac wykopaliskowych, które miały miejsce dokładnie w latach 2004-2006. Co ciekawe, ruiny amfiteatru obejmują dwa, sąsiadujące ze sobą miejsca, które stanowią obecne centrum bułgarskiej stolicy. Szacuje się, że budowla powstała na przełomie III i IV wieku naszej ery. Powstał w miejscu dawnego teatru.

Co więcej źródła historyczne wskazują również na to, że Amfiteatr Serdica był użytkowany przez ponad 100 lat. Podobno jednak w V wieku opuszczono go, od tego momentu popadał w coraz to większą ruinę. Budowla ta była jedną z największych tego typu w całym Cesarstwie Rzymskim. Obecnie jest to największe stanowisko archeologiczne w całej Bułgarii. Dawniej było ono znane głównie z walk gladiatorów lub walk zwierząt. Ciekawostką jest fakt, że podczas prac archeologicznych, około 5 metrów pod obecnymi ruinami, odkryto także pozostałości po teatrze, który był wybudowany znacznie wcześniej.

Gdzie znajduje się Amfiteatr Serdica?

Amfiteatr Serdica znajduje się w ścisłym centrum Sofii, blisko soboru św. Aleksandra Newskiego i budynku Opery Narodowej. Dojście do stanowiska archeologicznego jest dobrze oznaczone, a ruiny są tak rozległe, że z pewnością ich nie przegapisz.

Jak dojechać do Amfiteatru Serdica?

Najlepiej dostać się do Amfiteatru Serdica na piechotę. Znajduje się on w ścisłym centrum miasta. Około 200 metrów od ruin, zlokalizowana jest także stacja metra – Serdika. Zatrzymuje się na niej żółta i czerwona linia. W pobliżu znajdziesz także wiele przystanków autobusowych i tramwajowych, więc z dojazdem na miejsce nie będziesz miał większego problemu.

Amfiteatr Serdica – zwiedzanie

Zwiedzanie Amfiteatru Serdica sprowadza się do spaceru pomiędzy ruinami. Miejsce jest świetnie oznakowane, a późnym wieczorem ruin y się podświetla. Zachowała się część przeznaczona dla widowni z kamiennymi siedzeniami, kolumnada, a także fragment ówczesnej sceny. Wybierz się na spacer pomiędzy kamiennymi pozostałościami oraz zapoznaj się wcześniej z historią obiektu. Opcjonalnie, możesz także zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem. Dzięki niej jeszcze lepiej zrozumiesz, co działo się na scenie, a przy tym dowiedz się, do jakich odkryć prowadziły wykopaliska archeologiczne, które odbywały się na tym terenie.

Czy warto odwiedzić Amfiteatr Sercia?

Amfiteatr Serdica to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych nie tylko w Sofii, ale także i w całej Bułgarii. Jest to miejsce pełne historii i niesamowitego klimatu. Będąc w mieście, koniecznie powinieneś te ruiny odwiedzić. Dzięki temu udasz się w niesamowitą podróż do czasów starożytnego Cesarstwa Rzymskiego.

Original medieval stone walls of Sofia, Bulgaria
oryginalne średniowieczne kamienne mury w Sofii, Bułgaria , licencja: shutterstock/By kelseyhayne

Ile kosztuje wejście do ruin Amfiteatru Serdica?

Wejście do ruiny Amfiteatru Serdica jest całkowicie darmową atrakcją turystyczną. Nie jest Ci potrzebny żaden bilet wstępu. Co więcej, możesz się tam wybrać każdego dnia o dowolnej porze. Ruiny Amfiteatru Serdica nie mają stałych godzin otwarcia i są dostępne dla turystów przez cały czas. Weź pod uwagę to, że na czas prowadzenia prac wykopaliskowych oraz renowacyjnych, teren stanowiska jest całkowicie zamknięty. Sprawdź więc przed przyjazdem aktualności na stronie głównej zabytku.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Zoo w Sofii – zwiedzanie, atrakcje, bilety, przewodnik

Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa – przewodnik, bilety

Następny

Dodaj komentarz