Wakacje w Sofii – co koniecznie zabrać na wycieczkę do tego miasta?

Tagi , , , , ,

Bułgaria od wielu lat jest popularnym kierunkiem wakacyjnym. Obecnie, oprócz prestiżowych kurortów, zainteresowaniem cieszy się także stolica kraju, czyli Sofia. Jeśli planujesz wakacje w Sofii, to koniecznie sprawdź, co powinieneś spakować do swojej walizki!

1. Dokumenty

Pakowanie na wyjazd do Sofii zacznij od kwestii priorytetowej, czyli od skompletowania dokumentów. Wielu turystów dopiero na lotnisku przekonuje się, że „o czymś” zapomniało i najczęściej są to dokumenty, niezbędne w okresie pobytu. Upewnij się, że masz ze sobą:

  • ubezpieczenie podróżne;
  • dowód osobisty;
  • potwierdzenie rezerwacji hotelu;
  • bilety na samolot.

Zarówno karty pokładowe, jak i rezerwację hotelu można mieć w wersji elektronicznej na swoim telefonie, jednak dla pewności lepiej je także wydrukować. Dodatkowo nie zapomnij spakować karty płatniczej oraz gotówki. W Sofii w większości miejsc można płacić kartą, ale w niektórych lokalach, nadal preferowane są płatności gotówkowe.

2. Lew bułgarski

Pozostając przy płatnościach gotówkowych – pamiętaj, aby wymienić walutę. Kurs może się zmieniać – najlepiej sprawdzać to na bieżąco. Warto wymienić pieniądze już w Polsce, jeśli jednak będziesz mieć euro, to na miejscu w wielu kantorach również uda Ci się dokonać wymiany.

close-up on Bulgarian levs. Concept showing the Bulgarian economy and finance
bułgarska waluta, licencja: shutterstock/By KaZaj5

3. Najważniejsze leki

Jeśli chcesz, aby wyjazd do Sofii przebiegł bez żadnych problemów i nieoczekiwanych zdarzeń, zostaw w swojej walizce również miejsce na apteczkę. Jest to szczególnie istotne, jeśli przyjmujesz regularne leki. Dodatkowo pamiętaj także, by w apteczce znalazły się:

  • leki przeciwbólowe;
  • leki przeciwbiegunkowe;
  • leki przeciw przeziębieniu i grypie;
  • bandaże i plastry opatrunkowe.

Apteczka nie zajmuje zbyt dużo miejsca w walizce, a niejednokrotnie może Ci się przydać podczas pobytu w Sofii.

4. Niezbędne sprzęty elektroniczne

Nie zapomnij spakować telefonu i sprawdzić taryfy roamingowej. Jeśli to koniecznie, a przy okazji niezbędne dla Ciebie, wykup dodatkowy pakiet Internetu, z którego będziesz mógł korzystać w Bułgarii. Koniecznie spakuj również naładowany powerbank, dodaj też ładowarkę oraz słuchawki. Opcjonalnie, możesz zabrać ze sobą także laptopa/tableta – jeśli będziesz z niego korzystał podczas urlopu oraz aparat fotograficzny, jeśli kamera w Twoim smartfonie nie jest wystarczająca.

Back view of happy family standing near a large plane with two suitcases outdoor. Trip concept
wakacje w bułgarii – co zabrać, licencja: shutterstock/By Yaroslav_Astakhov

5. Ubrania i środki pierwszej potrzeby

Na wyjazd do Sofii nie zapomnij spakować również ubrań i bielizny osobistej. Choć nie jest to nadmorski kurort, to jednak pogoda w stolicy Bułgarii, szczególnie w sezonie letnim jest wyjątkowo słoneczna, a opady występują rzadko. Spakuj więc letnie ubrania oraz wygodne buty. Nie zapomnij także o podstawowych kosmetykach – pielęgnacyjnych, higienicznych oraz do makijażu – jeśli z nich korzystasz. Dla pewności zabierz ze sobą także żel antybakteryjny oraz bawełnianą maseczkę ochronną – dla własnego bezpieczeństwa i komfortu. Jeśli nosisz biżuterię, to pamiętaj o opakowaniu, w którym będziesz mógł ja odpowiednio przechować na czas swoich wakacji w Sofii.

6. Dodatki garderobiane i nie tylko

Na wakacje w Sofii powinieneś zabrać ze sobą także różne dodatki, które mogą przydać Ci się podczas wyjazdu. Z pewnością niezbędne będą wygodne klapki pod prysznic. Skorzystasz z nich także wtedy, kiedy zaplanujesz wizytę na pływalni w Sofii. Spakuj także okulary przeciwsłoneczne – wraz z opakowaniem, a także książkę lub e-booka, która może Ci umilić wolny czas spędzony w hotelu. Pamiętaj o zabraniu ze sobą także szczoteczki do zębów, ewentualnej prostownicy czy lokówki. Suszarki zwykle oferowane są już przez hotele, podobnie jak ręczniki, a nawet niewielkie zestawy środków do kąpieli.

Czytaj także: TOP 20 najpiękniejszych plaż Słonecznego Brzegu

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Bułgarska kuchnia – co warto zjeść w Sofii?

Szpitale w Sofii – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz