Wakacje w Sofii – co koniecznie zabrać na wycieczkę do tego miasta?

Tagi , , , , ,

Bułgaria od wielu lat jest popularnym kierunkiem wakacyjnym. Obecnie, oprócz prestiżowych kurortów, zainteresowaniem cieszy się także stolica kraju, czyli Sofia. Jeśli planujesz wakacje w Sofii, to koniecznie sprawdź, co powinieneś spakować do swojej walizki!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Dokumenty

Pakowanie na wyjazd do Sofii zacznij od kwestii priorytetowej, czyli od skompletowania dokumentów. Wielu turystów dopiero na lotnisku przekonuje się, że „o czymś” zapomniało i najczęściej są to dokumenty, niezbędne w okresie pobytu. Upewnij się, że masz ze sobą:

  • ubezpieczenie podróżne;
  • dowód osobisty;
  • potwierdzenie rezerwacji hotelu;
  • bilety na samolot.

Zarówno karty pokładowe, jak i rezerwację hotelu można mieć w wersji elektronicznej na swoim telefonie, jednak dla pewności lepiej je także wydrukować. Dodatkowo nie zapomnij spakować karty płatniczej oraz gotówki. W Sofii w większości miejsc można płacić kartą, ale w niektórych lokalach, nadal preferowane są płatności gotówkowe.

2. Lew bułgarski

Pozostając przy płatnościach gotówkowych – pamiętaj, aby wymienić walutę. Kurs może się zmieniać – najlepiej sprawdzać to na bieżąco. Warto wymienić pieniądze już w Polsce, jeśli jednak będziesz mieć euro, to na miejscu w wielu kantorach również uda Ci się dokonać wymiany.

close-up on Bulgarian levs. Concept showing the Bulgarian economy and finance
bułgarska waluta, licencja: shutterstock/By KaZaj5

3. Najważniejsze leki

Jeśli chcesz, aby wyjazd do Sofii przebiegł bez żadnych problemów i nieoczekiwanych zdarzeń, zostaw w swojej walizce również miejsce na apteczkę. Jest to szczególnie istotne, jeśli przyjmujesz regularne leki. Dodatkowo pamiętaj także, by w apteczce znalazły się:

  • leki przeciwbólowe;
  • leki przeciwbiegunkowe;
  • leki przeciw przeziębieniu i grypie;
  • bandaże i plastry opatrunkowe.

Apteczka nie zajmuje zbyt dużo miejsca w walizce, a niejednokrotnie może Ci się przydać podczas pobytu w Sofii.

4. Niezbędne sprzęty elektroniczne

Nie zapomnij spakować telefonu i sprawdzić taryfy roamingowej. Jeśli to koniecznie, a przy okazji niezbędne dla Ciebie, wykup dodatkowy pakiet Internetu, z którego będziesz mógł korzystać w Bułgarii. Koniecznie spakuj również naładowany powerbank, dodaj też ładowarkę oraz słuchawki. Opcjonalnie, możesz zabrać ze sobą także laptopa/tableta – jeśli będziesz z niego korzystał podczas urlopu oraz aparat fotograficzny, jeśli kamera w Twoim smartfonie nie jest wystarczająca.

Back view of happy family standing near a large plane with two suitcases outdoor. Trip concept
wakacje w bułgarii – co zabrać, licencja: shutterstock/By Yaroslav_Astakhov

5. Ubrania i środki pierwszej potrzeby

Na wyjazd do Sofii nie zapomnij spakować również ubrań i bielizny osobistej. Choć nie jest to nadmorski kurort, to jednak pogoda w stolicy Bułgarii, szczególnie w sezonie letnim jest wyjątkowo słoneczna, a opady występują rzadko. Spakuj więc letnie ubrania oraz wygodne buty. Nie zapomnij także o podstawowych kosmetykach – pielęgnacyjnych, higienicznych oraz do makijażu – jeśli z nich korzystasz. Dla pewności zabierz ze sobą także żel antybakteryjny oraz bawełnianą maseczkę ochronną – dla własnego bezpieczeństwa i komfortu. Jeśli nosisz biżuterię, to pamiętaj o opakowaniu, w którym będziesz mógł ja odpowiednio przechować na czas swoich wakacji w Sofii.

6. Dodatki garderobiane i nie tylko

Na wakacje w Sofii powinieneś zabrać ze sobą także różne dodatki, które mogą przydać Ci się podczas wyjazdu. Z pewnością niezbędne będą wygodne klapki pod prysznic. Skorzystasz z nich także wtedy, kiedy zaplanujesz wizytę na pływalni w Sofii. Spakuj także okulary przeciwsłoneczne – wraz z opakowaniem, a także książkę lub e-booka, która może Ci umilić wolny czas spędzony w hotelu. Pamiętaj o zabraniu ze sobą także szczoteczki do zębów, ewentualnej prostownicy czy lokówki. Suszarki zwykle oferowane są już przez hotele, podobnie jak ręczniki, a nawet niewielkie zestawy środków do kąpieli.

Czytaj także: TOP 20 najpiękniejszych plaż Słonecznego Brzegu

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Bułgarska kuchnia – co warto zjeść w Sofii?

Szpitale w Sofii – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz