Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa – przewodnik, bilety

Tagi , , , , ,

Sofia – stolica i największe miasto Bułgarii, które cieszy się wśród turystów coraz większym zainteresowaniem. Nie da się ukryć, że znajduje się tam wiele zabytków, atrakcji i ciekawych miejsc, które jako turysta powinieneś odwiedzić. Jednym z nich jest Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa – opis, historia

Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa to imponujący budynek wzniesiony w stylu neoklasycznym. Jego otwarcie miało miejsce w 1907 roku. Przekształcono wtedy zespoł teatralny o nazwie Syłza i Smiach. W XX wieku teatr wielokrotnie ulegał pożarom i zniszczeniom. Był on także sukcesywnie rekonstruowany i odnawiany. Obecnie budynek ten jest największą atrakcją turystyczną w Sofii, a także miejscem, gdzie prezentowane są spektakle z obsary bułgarskiej dramaturgii oraz klasyki. Na deskach tego teatru wystąpiło wielu, znanych aktorów teatralnych. Nie tak dawno, do repertuaru zostały wprowadzone także pozycje z zakresu twórczości współczesnej.

Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa – zwiedzanie

Jeśli nie wybierasz się na spektakl teatralny, to mimo wszystko i tak powinieneś odwiedzić ten interesujący budynek. Jest on niezwykle cennym zabytkiem, chociażby ze względu na swoją architekturę. Zwróć uwagę na barokowe elementy architektoniczne w fasadzie budynku, a także na antyczne kolumny greckie. We wnętrzu znajdziesz liczne płaskorzeźby i rzeźby, zaś niektóre elementy zewnętrznej konstrukcji są ozdobione licznymi złoceniami. W samym Teatrze Narodowym im. Iwana Wazowa znajdują się aż 3 sale. Łącznie mogą one pomieścić nawet tysiąc osób. Zwróć uwagę również na wejście do budynku. Jest to olbrzymi portal z pięknie zachowaną kolumnadą.

Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa w Sofii - Bułgaria
Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa w Sofii – Bułgaria, licencja: shutterstock/By andronovl

Gdzie znajduje się Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa?

Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa to jeden z najważniejszych zabytków w Sofii, który musisz koniecznie odwiedzić. Znajduje się on w ścisłym centrum miasta przy placu Iwana Wazowa. Z uwagi na dogodną lokalizację, nie będziesz miał większych problemów z dojazdem.

Jak dojechać do Teatru Narodowego im. Iwana Wazowa?

Imponujący obiekt teatralny znajduje się w ścisłym centrum miasta. Bez problemu dotrzesz tam na piechotę, kierując się na wschód od Narodowej Galerii Sztuki w Sofii. Możesz także zdecydować się na skorzystanie z komunikacji miejskiej. Najbliższym przystankiem jest plac Knyaz Aleksandra I, gdzie zatrzymują się praktycznie każde linie autobusowe. Przystanek jest oddalony około 500 metrów od Teatru Narodowego im Iwana Wazowa.

Bilety do Teatru Narodowego im. Iwana Wazowa – ile kosztuje wejście?

Jeśli chcesz zwiedzić Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa, najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem. Dzięki temu zapoznasz się znacznie lepiej z historią samego teatru, a także z jego architekturą. Ceny takich wycieczek zaczynają się już od 80 złotych za jedną osobę. Jeśli jednak planujesz wybrać się na spektakl, to musisz sprawdzić aktualny repertuar na oficjalnej stronie teatru. Tam również będziesz mógł zapoznać się z cenami biletów na poszczególne spektakle, a także dokonać rezerwacji. Bilety możesz kupić też na miejscu.

Dlaczego warto odwiedzić Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa w Sofii?

Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa w Sofii to jeden z najcenniejszych obiektów historycznych w mieście. Jest to budynek ważny nie tylko z uwagi na jego klasyczną architekturę, ale także z uwagi na wystawiane tam spektakle. Możesz zapoznać się z dramaturgią bułgarską, a także klasycznymi i współczesnymi sztukami. Jeśli będziesz w mieście, to z pewnością musisz go odwiedzić. Nawet jeśli nie wybierzesz się na konkretny spektakl, to warto przyjrzeć się bliżej niesamowitym, złotym zdobieniom, rzeźbom, a także kolumnom, które są elementami reprezentacyjnymi budynku. Takiej wizyty z pewnością nie będziesz mógł zapomnieć przez długi czas.

Czytaj również:

Relaks nad Jeziorem Ariana w Sofii – co warto zobaczyć?

Cerkiew św Jerzego w Sofii – kompleksowy przewodnik

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Amfiteatr Serdica – zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Cerkiew Mądrości Bożej w Sofii – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Następny

Dodaj komentarz