Sobór św Aleksandra Newskiego w Sofii – zwiedzanie, bilety

Tagi , , , , , , ,

Sofia tętniąca życiem stolica Bułgarii przyciąga coraz więcej turystów. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że miasto ma wiele do zaoferowania. Jednym z najciekawszych zabytków jest bez wątpienia Sobór św Aleksandra Newskiego. Co więc musisz wiedzieć o tym obiekcie i jak możesz tutaj dojechać? Sprawdźmy to razem!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Katedry Aleksandra Newskiego w Sofii

Katedra Aleksandra Newskiego w Sofii to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych soborów prawosławnych znajdujących się w mieście. Co ciekawe, sama cerkiew została wybudowana w hołdzie dla rosyjskiego cara Aleksandra II. To właśnie za jego sprawą Bułgaria uzyskała pełną niepodległość. Budowa katedry rozpoczęła się w 1882 roku. Jednocześnie prace postępowały bardzo wolno z uwagi na niedostatek materiałów oraz inne niedogodności. Finalnie, za sprawą rosyjskiego architekta, budowę zakończono w 1912 roku. Świątynia została wzniesiona w stylu neobizantyjskim.

Alexander Nevski Cathedral in capital of Bulgaria Sofia
Katedra Aleksandra Newskiego w stolicy Bułgarii Sofiia, licencja: shutterstock/By grekov

Gdzie znajduje się Katedra Aleksandra Newskiego?

Katedra Aleksandra Newskiego znajduje się praktycznie w samym centrum Sofii. Dokładnie przy ulicy Sveti Aleksandar Nevski. Z uwagi na jej lokalizacje, dojazd do świątyni jest wyjątkowo prosty.

Najbliższe stacje metra przy Katedrze Aleksandra Newskiego

Przy Katedrze Aleksandra Newskiego w Sofii znajduje się jeden przystanek metra. Jest nim SU Sv. Kliment Ohridski. Zatrzymuje się tam zarówno żółta, jak i czerwona linia metra. Przystanek oddalony jest od katedry o jedynie 500 metrów.

Jak dojechać do Katedry Aleksandra Newskiego?

Do Katedry Aleksandra Newskiego w Sofii możesz dojechać metrem, taksówką, autobusem czy też wypożyczonym samochodem, a nawet wybrać się na spacer. Warto pamietać, że przy katedrze zatrzymuje się żółta i czerwona linia metra. Z kolei przystankiem autobusowym jest Plac Aleksandra Newskiego, na którym zatrzymuje się praktycznie każda linia autobusowa. Jeśli zdecydujesz się dojechać do katedry samochodem, wówczas kieruj się główną drogą na północ od Mostu Orłów.

Ile czasu trwa zwiedzanie Katedry Aleksandra Newskiego?

Czas, jaki musisz poświęcić na zwiedzanie Katedry Aleksandra Newskiego w Sofiim jest uzależniony tylko Ciebie. Niektórzy turyści są w stanie zwiedzić cały budynek w około 40 minut, zaś inni będą potrzebowali na to dwóch lub nawet więcej godzin. Zwykle optymalnym czasem zwiedzania jest godzina. Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem, to będzie ona trwała dokładnie godzinę, oczywiście można potem także zwiedzać samemu.

Czy warto odwiedzić Katedrę Aleksandra Newskiego?

Katedra Aleksandra Newskiego to doskonałe dzieło neobizantyjskie, które zachwyci Cię pod każdym względem. Możesz podziwiać majestatyczne kopuły, złote żyrandole i zdobienia, a także zwrócić uwagę na monumentalny ołtarz. Nie musisz kierować się wyłącznie powodami religijnymi, by zwiedzić tę katedrę. Jeśli jesteś miłośnikiem architektury lub po prostu ciekawskim podróżnikiem, to to miejsce z pewnością Cię nie zawiedzie.

Alexander Nevsky Cathedral in Sofia, Bulgaria, taken in May 2019
Katedra Aleksandra Newskiego w Sofii, Bułgaria, zdjęcie zrobione w maju 2019 r, licencja: shutterstock/By LuBiPhoto

Godziny otwarcia Katedry Aleksandra Newskiego w Sofii

Katedra Aleksandra Newskiego w Sofii jest otwarta każdego dnia w godzinach od 7:00 do godziny 19:00. Pamiętaj też, że trakcie odprawiania nabożeństw zwiedzanie katedry nie jest możliwe.

Bilety do Katedry Aleksandra Newskiego – ile kosztuje wejście?

Zwiedzanie katedry Aleksandra Newskiego w Sofii może odbywać się w sposób indywidualny, ale także w formie zorganizowanej wycieczki. Zwykle to drugie rozwiązanie jest lepsze, gdyż pozwala dokładniej poznać historią oraz zwiedzić wszystkie, najważniejsze atrakcje, jakie znajdują się w jej wnętrzu. Bilety do Katedry Aleksandra Newskiego w Sofii można nabyć za pośrednictwem autoryzowanej strony internetowej. Kosztują one około 25 złotych. W cenie takiej wycieczki jest nie tylko wejście do samej katedry, ale także zwiedzanie jej z przewodnikiem w języku angielskim. Takie rozwiązanie z pewnością pomoże poznać historię budynku i skrywane w nim skarby.

Czytaj także:

Ile kosztuje wycieczka do Sofii – co warto wiedzieć?

Dlaczego warto jechać do Sofii?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Warnie – sprawdź!

Komunikacja miejska w Warnie – jak się poruszać po tym mieście?

Następny

Dodaj komentarz