Komunikacja miejska w Warnie – jak się poruszać po tym mieście?

Tagi , , , , , ,

Warna w Bułgarii ma niezwykle dobrze zorganizowaną sieć transportu publicznego. Poruszanie się po mieście będzie stosunkowo łatwe, jeśli wiesz, jak ten system działa! Jak wygląda komunikacja miejska w Warnie i jak się poruszać autobusami po tym mieście? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Komunikacja miejska w Warnie – jak się poruszać po tym mieście?

Podczas wakacji w Warnie lub w pobliskich kurortach warto skorzystać z rozległej sieci autobusów miejskich i trolejbusów. Szczegółowe informacje na temat linii autobusowych oraz trolejbusowych, tras i przystanków transportu publicznego dostępne są na stronach:

Możesz również pobrać aplikację mobilną:

#BusVarna z Google Play / App Store

Komunikacja miejska w Warnie – jak i gdzie kupić bilety?

Bilety na komunikację miejską w Warnie można kupić w automatach biletowych znajdujących się na przystankach autobusowych, a także we wszystkich pojazdach transportu publicznego.

Ceny biletów papierowych na przejazdy środkami transportu publicznego w Warnie, zakupionych w biletomacie wyglądają następująco:

 • Bilet ważny 60 minut – 2,00 BGN;
 • Bilet ważny 90 minut – 2,50 BGN;
 • Całodzienny bilet – 4,00 BGN.


Warto wiedzieć, że w przypadku zakupu biletu w biletomacie na przystanku autobusowym jest on ważny od momentu wystawienia i musi zostać skasowany przy wsiadaniu do autobusu/trolejbusu, a także przy każdej przesiadce. W przypadku zakupu biletu w pojeździe skasowanie jest wymagane tylko podczas przesiadki.

Elektroniczna karta przedpłacona w cenie 10,00 BGN to kolejny wygodny rodzaj dokumentu przewozowego. Można ją nabyć w automatach biletowych i punktach sprzedaży kart. Kartę można doładować w automacie na przystanku autobusowym, wewnątrz pojazdu lub w punkcie sprzedaży kart. Za cenę 10,00 BGN możesz korzystać z komunikacji miejskiej przez 11 godzin. Koszt wydania plastikowej karty wynosi 2,00 BGN dla wszystkich rodzajów kart elektronicznych i jest opłacany tylko raz, przy pierwszym zakupie. Później karta może być wielokrotnie doładowywana bez opłaty za wydanie karty plastikowej. Karta elektroniczna musi zostać skasowana w urządzeniu kasującym w autobusie bądź trolejbusie.

Ceny biletów tzw. karty przedpłaconej:

 • Bilet ważny 60 minut – 1,00 BGN;
 • Bilet ważny 90 minut – 1,50 BGN;
 • Całodzienny bilet – 4,00 BGN.
Checking out the best tourist spots. Cropped shot of a handsome young man reading a book during his morning bus commute.
Komunikacja miejska w Warnie, Turysta licencja: shutterstock/By PeopleImages-Yuri+A

Karta ta może być używana do podróżowania dowolną linią autobusową lub trolejbusową, a także do dowolnego miejsca w gminie Warna.

Możesz także podróżować transportem publicznym w Warnie, jeśli zakupisz bilet za pośrednictwem aplikacji mobilnej „TicketVarna”. Ceny takich biletów są następujące:

 • Bilet ważny 60 minut – 1,00 BGN;
 • Bilet ważny 90 minut – 1,50 BGN;
 • Całodzienny bilet – 4,00 BGN.

Transport publiczny łączący Port lotniczy w Warnie z miastem i okolicznymi miejscowościami

Port lotniczy Warna (VAR) oferuje międzynarodowe loty do i ze stolicy bułgarskiego wybrzeża – Warny. W ciągu ostatnich lat lotnisko obsłużyło ponad 1,4 miliona pasażerów i dzięki temu stało się głównym węzłem komunikacyjnym w północno-wschodniej Bułgarii.

Ponadto 55 różnych linii lotniczych lata do i z Warny. W ten oto sposób, łącząc to nadmorskie miasto z 89 miejscami docelowymi na całym świecie. Lotnisko w Warnie znajduje się około 7 km od centrum miasta. Dodatkowo mieście się 17 km od kurortu Sweti Konstantin i Sweta Elena oraz 25 km od kurortu Złote Piaski. Bezpośrednio z terminalu można wypożyczyć samochód lub zamówić taksówkę do miejsca docelowego w mieście, lub jego okolicach. Można także skorzystać z transportu publicznego.


Autobus nr. 409 łączy to międzynarodowe lotnisko z głównym dworcem autobusowym (15 min.), centrum miasta – katedrą (20 min.), kurortem Sweti Konstantin i Sweta Elena (30 min.), Czajka (35 min.) oraz kurortem Złote Piaski (50 min.). Autobus odjeżdża z przystanku autobusowego („Letishte”) znajdującym się przed terminalem przylotów numer 2.

Bilet można kupić w automacie biletowym znajdującym się na przystankach autobusowych, a także we wszystkich pojazdach transportu publicznego.
Cena biletu zakupionego w automacie zależy od czasu trwania każdego kursu i przedstawia się następująco: 60 minut – 2,00BGN, 90 minut – 2,50BGN oraz bilet dzienny – 4,00BGN,

Najważniejsze linie turystyczne z transportu publicznego w Warnie

 • Linia autobusowa nr 409 łączy lotnisko w Warnie z centrami handlowymi, dworcem autobusowym, centrum miasta/katedrą, Delfinarium i pobliskimi letnimi kurortami Sweti Konstantin i Sweta Elena, Czajka i Złote Piaski (tylko w sezonie letnim). Podróż autobusem z lotniska do centralnej części Warny zajmuje około 20 minut, a do kurortu Złote Piaski około 50 minut.
 • Linia autobusowa nr 9 łączy centralny dworzec kolejowy z centrum miasta / katedrą – Delfinarium oraz kurortem Sweti Konstantin i Sweta Elena.
 • Linia autobusowa nr 31А łączy centralny dworzec kolejowy z centrum miasta / katedrą i kurortem Sweti Konstantin i Sweta Elena.
 • Trolejbus nr 82 (w kierunku parku-muzeum „Vladislav Varnenchik”) łączy główny dworzec kolejowy z centrum miasta/pocztą i parkiem-muzeum „Vladislav Varnenchik”.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Sobór św Aleksandra Newskiego w Sofii – zwiedzanie, bilety

Metro w Sofii w Bułgarii – jak się poruszać? Krótka mapa metra

Następny

Dodaj komentarz