Pałac Vrana – jak dojechać, zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , ,

Sofia to miasto, które skrywa w sobie niezwykle wiele tajemnic i interesujących zabytków. Jeśli spędzasz tam swój urlop lub dłuższe wakacje, to koniecznie wybierz się do Pałacu Vrana. Co musisz o nim wiedzieć i w jaki sposób możesz do niego dojechać? Z nami doskonale poznać pałac Vrana!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia oraz najważniejsze informacje – pałac Vrana

Pałac Vrana to królewski pałac i rezydencja, która zlokalizowana jest na obrzeżach Sofii. Obecnie budynek ten pełni funkcje oficjalnej rezydencji królewskiej rodziny Bułgarii. Pałac Vrana jest budynkiem reprezentacyjnym o wyjątkowo ciekawej architekturze. Obejmuje on teren dawnej farmy Chardakli, gdzie rozgrywały się krwawe walki o wyzwolenie kraju.

Historia Pałacu Vrana zaczyna się już w 1898 roku. Właśnie wtedy Ferdynand I zdecydował się zakupić w tym miejscu działkę, na której znajdowały się dwa parki. Już w 1904 roku powstał tu pierwszy budynek. Był to niewielki, dwupiętrowy domek myśliwski. Następnie w latach 1909 – 1914 dobudowana kolejne dwa obiekty, które swoim wyglądem przypominały już pałac. Zostały one sfinansowane z ówczesnego budżetu miasta. Za projekt Pałacu Vrana odpowiedzialny był jeden z najlepszych architektów w tamtych czasach – Nikola Łazarow. Zgodnie z jego ideą, pałac powstał jako interpretacja stylu barokowego wraz z wiedeńskimi zdobieniami.

W 1918 roku Pałac Vrana został przejęty przez Borysa III. We wnętrzach budynku został utworzony ówczesny rząd, do którego powstania doprowadził wojskowy zamach stanu. Natomiast w 1944 roku obiekt został zbombardowany przez RFN i odbudowany dopiero 3 lata później. Obecnie miejsce to wraz z parkiem jest otwarte dla zwiedzających i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w stolicy Bułgarii. W jego wnętrzu zorganizowano także niewielkie muzeum.

Gdzie znajduje się Pałac Vrana? Oto adres!

Pałac Vrana znajduje się na obrzeżach Bułgarii. Dokładniej mówiąc, przy ulicy Dragan Tsankov 55. Mimo tego, że zabytek oddalony jest od ścisłego centrum miasta, to dojazd do niego jest wyjątkowo prosty.

Jak dojechać do Pałacu Vrana z Sofii?

Z centrum Sofii do Pałacu Vrana najlepiej jest dojechać taksówką lub wypożyczonym samochodem. Podróż może Ci zając około 30 minut, w zależności od natężenia ruchu. Przed obiektem zlokalizowany jest także przestronny parking dla samochodów osobowych. Istnieje także możliwość dojechania tam komunikacją miejską. Jednak kursuje tylko jeden autobus – X50, którego końcowym przystankiem jest właśnie Vrana Palace. Podróż z centrum Sofii autobusem trwa około godziny.

The Vrana Palace, Sofia, Bulgaria
Pałac Vrana, Sofia, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Deyan+Denchev

Ile czasu trwa zwiedzanie Pałacu Vrana?

Czas potrzebny do zwiedzenia Pałacu Vrana zależy wyłącznie od Ciebie. Niektórzy turyści spędzają tam nawet 4 godziny. Do odwiedzenia jest bowiem nie tylko samo budynek i muzeum, ale także rozległy park, który go otacza. To świetne miejsce do wypoczynku i rekreacji na łonie natury.

Czy warto odwiedzić Pałac Vrana w Sofii?

Pałac Vrana w Sofii to miejsce pełne historii i unikalnego klimatu. Obiekt ten uważa się za jedno z najpiękniejszych dzieł architektury okresu secesji. Dodatkowo możesz wypocząć w malowniczym parku i cieszyć się piękną pogodą. Pałac Vrana jest jedną z większych atrakcji turystycznych miasta. Będąc w mieście, powinieneś go odwiedzić.

Godziny otwarcia Pałacu Vrana w Sofii

Pałac Vrana w Sofii pozostaje czynny jedynie przez 2 dni w tygodniu. Możesz odwiedzić go wyłącznie w soboty i niedziele. Jeśli zaś chodzi o godziny otwarcia, to są one stałe. Obiekt działa od 10:00 do godziny 16:00. Pamiętaj, że ostatnie wejście jest możliwe na około 30 minut przed zamknięciem pałacu.

Bilety do Pałacu Vrana w Sofii – ile kosztuje wejście ?

Bilety wstępu do Pałacu Vrana kosztują około 5 lewów dla osób powyżej 18 roku życia. Dzieci do lat 7 oraz emeryci mogą cieszyć się wstępem darmowym. Młodzież do 18 roku życia, będzie musiała zapłacić wyłącznie 2 lewy. Istnieje możliwość wykupienia biletu rodzinnego dla dwóch osób dorosłych oraz dzieci, którego cena wynosi 8 lewów. Bilety są tańsze dla grup zorganizowanych, gdzie dorośli płacą jedynie 4 lewy za wstęp.

Sofia BulgariaVrana Palace in a park museum Vrana,Vrana was a summer residence .
Pałac Vrana, Sofia, Bułgaria, licencja: shutterstock/By BoyanGeorgiev

Czytaj także:

Kiedy jechać do Sofii? Sprawdźmy różne opcje!

Dlaczego warto jechać do Sofii?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Narodowe Muzeum Historii Wojskowości w Sofii – zaplanuj zwiedzanie

Synagoga w Sofii – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Następny

Dodaj komentarz