Synagoga w Sofii – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Tagi , , , , , ,

Stolica Bułgarii słynie z licznych obiektów sakralnych, które związane są głównie z kultem muzułmańskim i prawosławnym. Jednocześnie w mieście znajduje się także jeden z ważniejszych ośrodków judaizmu. Mowa tu o Synagodze w Sofii. Jeśli tylko będziesz w mieście, to koniecznie powinieneś ją odwiedzić. A zatem, gdzie dokładnie znajduje się Synagoga w Sofii, jaka jest jej historia? Poznajmy odpowiedzi na wszystkie pytania!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Synagoga w Sofii – opis, historia i ciekawostki

Synagoga w Sofii jest jednym z ważniejszych świątyń judaizmu nie tylko w Bułgarii, ale także i na całych Bałkanach. To po prostu jedna z największych i najstarszych świątyń żydowskich w całej Europie. Jej budowa rozpoczęła się już w roku 1903. Ale oficjalne rozpoczęcie miało miejsce dopiero dwa lata później.

Obiekt zaprojektował architekt z Austrii – Friedrich Grünanger. Czerpał on inspiracje z synagogi znajdującej się w Wiedniu. Prace związane z budową świątyni trwały aż do 1909 roku. Wówczas synagoga została uroczyście otwarta i odprawiono w niej pierwsze nabożeństwo.

Sofia Synagogue, the largest synagogue in Southeastern Europe - Bulgaria
Synagoga w Sofii, licencja: shutterstock/By andronovl

Obecnie w budynku mieści się Żydowskie Muzeum Historyczne, które zgromadziło wiele, ciekawych eksponatów odnoszących się do tradycji, kultury i wierzeń żydowskich. Znajdują się w nim także poruszające wystawy związane z Holocaustem oraz artefakty przedstawiające prześladowania Żydów bułgarskich.

Synagoga w Sofii jest budynkiem wyjątkowo charakterystycznym. Fasadę ozdobiono pasami, a także zwieńczono barwnym portalem. Co ciekawe, to właśnie w tej świątyni znajduje się największy w Bułgarii żyrandol, którego waga wynosi aż 2 tony.

Gdzie znajduje się Synagoga w Sofii?

Obiekt ten znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Josefa. Trasa do niej jest dobrze oznaczona, więc nie powinieneś mieć problemu z dojazdem. Tuż obok synagogi znajdziesz też stacje metra, a także liczne przystanki autobusowe.

Godziny otwarcia Synagogi w Sofii

Synagoga w Sofii otwarta jest dla turystów przez sześć dni w tygodniu. Świątynia pozostaje zamknięta wyłącznie w soboty. Możesz ją odwiedzić w pozostałe dni od godziny 9:00 do godziny 17:00. Wyjątkiem jest środka, kiedy to Synagoga w Sofii zamykana jest o godzinie 15:00.

Ceny biletów do Synagogi w Sofii

Jeśli chcesz zwiedzić muzeum i wnętrze synagogi, potrzebny Ci będzie bilet wstępu. Obecnie kosztuje on około 10 złotych. Bilety możesz zakupić bezpośrednio na miejscu, ale także przez stronę internetową. To rekomendowane rozwiązanie, gdyż pomoże Ci zaoszczędzić cenny czas.

Jak dojechać do Synagogi w Sofii?

Jeśli znajdujesz się w centrum miasta, to do synagogi możesz udać się spacerem. Poruszaj się na północ o soboru św. Aleksandra Newskiego. Inna opcja to dojazd samochodem lub taksówką. Pamiętaj jednak, że parkingi w centrum Sofii są płatne i nie są strzeżone. Ostatnią możliwością jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Około 200 metrów od synagogi znajduje się metro Serdika II, gdzie zatrzymuje się niebieska linia. Opcjonalnie, dojedziesz tam także tramwajami linii: 20 i 22 oraz autobusami linii: H1. Te przystanki zlokalizowane są w odległości od 300 do 450 metrów od Synagogi.

The striped facade of the Sofia Synagogue, the largest synagogue in Southeastern Europe.  Image has copy space.
Synagoga w Sofii, licencja: shutterstock/By Just+Another+Photographer

Dlaczego warto odwiedzić Synagogę w Sofii?

Wyobraź sobie, że w Bułgarii obecnie działają jedynie dwie synagogi, a będąc w Sofii, masz okazję zobaczyć najważniejszą z nich. W jej wnętrzu dodatkowo jest zorganizowane muzeum poświęcone ofiarom Holocaustu i prześladowaniom bułgarskich Żydów. Będzie to dla Ciebie niezwykle cenna lekcja historii, którą z pewnością na długo zapamiętasz. Co więcej, Synagoga w Sofii jest budynkiem o wyjątkowej, charakterystycznej architekturze, która wyróżnia się w urbanistycznym krajobrazie miasta. To kolejny powód, dla którego powinieneś tę świątynię odwiedzić.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Pałac Vrana – jak dojechać, zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Uniwersytet w Sofii – najważniejsze informacje o obiekcie

Następny

Dodaj komentarz