Ogród cara Symeona – Tsar Simeon jest jednym z najpiękniejszych ogrodów w Płowdiwie. Założono go w 1892 r. i od tego czasu jest popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców i turystów. W ogrodzie znajduje się wiele pomników, altan i fontann. Planujesz zwiedzić to miejsce, ale zastanawiasz się, czy warto? W artykule znajdziesz opis najciekawszych atrakcji, które przemawiają za tym, aby odwiedzić Ogród Tsar Simeon w Płowdiwie.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Ogród Tsar Simeon w Płowdiwie – historia i opis
Ogród cara Symeona w Płowdiwie założono w 1892 roku, a autorem był architekta krajobrazu Luciena Chevallaza (1840-1921). W 1879 r. Książę Aleksandyr Bogoridi zaprosił Chevallaza do Bułgarii, aby został jego ogrodnikiem w Płowdiwie. Za wszystkie swoje zasługi dla miasta, w 1901 roku został on ogłoszony honorowym obywatelem Płowdiwu. Co ciekawe, Chevallaz jest często nazywany także „Ministrem kwiatów”.
Kilka lat temu, ku uciesze zarówno mieszkańców, jak i turystów przeprowadzono renowację Ogrodu cara Symeona. Renowacja miała na celu upodobnienie go do wyglądu z czasów Pierwszego Bułgarskiego Jarmarku w 1892 roku.
Od momentu powstania do dziś w ogrodzie zachowały się oryginalne fontanny, duże jezioro i klasyczna fontanna bogini płodności Demeter, wyrzeźbiona przez włoskiego rzeźbiarza Arnoldo Zòcchi. Fontanna ta jest jedyną pozostałością po Pierwszej Wystawie Bułgarskiej. Inne słynne fontanny to „Rybak” i „Niedźwiedź”. Wewnątrz parku znajduje się także jezioro z tak zwanymi „Śpiewającymi fontannami”, które latem przyciąga tysiące mieszkańców miasta i turystów. W Ogrodzie znajduje się również wiele pomników bułgarskich przywódców duchowych oraz nowoczesnych kompozycji rzeźbiarskich.
Gdzie znajduje się Ogród Tsar Simeon?
Nie mogło być lepszej lokalizacji dla tego przepięknego miejsca niż centrum miasta Płowdiw. Dokładny adres, który należy wpisać w nawigację (jeśli podróżujesz autem) to ul. „Veliko Tarnovo” 11А. W pobliżu Ogrodu cara Symeona znajduje się także inna starożytna atrakcja: Forum Romanum w Płowdiw.
Jak dojechać do Ogrodu Tsar Simeon w Płowdiwie?
Do Ogrodu Tsar Simeon w Płowdiw najlepiej dojechać autobusem. W pobliżu wejścia znajdują się przystanki autobusów linii 10, 12, 16, 18 oraz 66. Jeśli planujesz przyjechać tu samochodem, możesz go zaparkować w pobliżu wejścia do Ogrodu cara Symeona przy ul. „Ivan Vazov” 2-6, 4000 Tsentar.
Ile czasu na zwiedzanie Ogrodu Tsar Simeon w Płowdiwie?
Wszystko zależy od tego, czy chcesz zobaczyć najważniejsze atrakcje tego miejsca i wyjść, czy też chcesz zorganizować piknik oraz obejrzeć pokaz fontann. Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje tego miejsca, potrzebujesz około 1 godziny. Natomiast jeśli chcesz cieszyć się spokojem i piękną przyrodą tego miejsca warto zostać tu kilka godzin.
Czy warto odwiedzić Ogród Tsar Simeon w Płowdiwie?
Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce! Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta w pięknych okolicznościach przyrody. Podczas spaceru po Ogrodzie warto zwrócić uwagę na fontannę bogini Demeter i Pawilon wiedeński. Pawilon ma metalową ażurową konstrukcję i jest repliką Pawilonu Centralnego z 1936 roku. Odbudowa Pawilonu była możliwa dzięki archiwalnym zdjęciom pochodzącym z Księgi Targów. Ponadto jest to miejsce przyjazne spacerom z pupilami. Na jego terenie znajdują się także nowoczesne place zabaw dla dzieci. Jednak największą atrakcją jest jezioro z tzw. „Śpiewającymi fontannami”. Zbudowano je na środku jeziora i obecnie jest główną atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i gości przybywających do tego miasta. Specjalny taniec fontann – spektakularny pokaz z muzyką i światłem można podziwiać w każdy czwartek, piątek i sobotę wieczorem o 21:00 ( w sezonie letnim).
Godziny otwarcia Ogrodu Tsar Simeon w Płowdiwie
Wejście do Ogrodu cara Symeona w Płowdiwie otwarte jest przez całą dobę. Dlatego też jest to doskonałe miejsce na spacer zarówno w ciągu dnia, jak i po zmierzchu.
Bilety do Ogrodu Tsar Simeon w Płowdiwie
Aby wejść do Ogrodu Tsar Simeon – cara Symeona w Płowdiwie nie potrzebujesz biletu wstępu. Ogród otwarty jest przez całą dobę i wejście jest całkowicie bezpłatne.
Autor: Magda Łydka