Meczet Dżumaja w Płowdiwie – zwiedzanie, przewodnik

Tagi , , , , ,

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zabytków Płowdiwu jest Meczet Dżumaja. Świątynia ta wielokrotnie wywoływała spory i starcia między mieszkańcami, ale mimo to jest ona nadal jedną z najciekawszych atrakcji tego miasta.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Meczetu Dżumaja w Płowdiwie

Meczet Dżumaja jest główną świątynią muzułmańską w Płowdiwie, a do tego ma wymiary 40 m na 30 m i znajduje się na zachód od starego miasta. Mieszkańcy miasta nazywali go Muradiye, na cześć ówczesnego władcy – sułtana Murada II. Obiekt powstał w miejscu kościoła katedralnego św. Petki Tarnovskiej w Płowdiwie wkrótce po podboju miasta przez wojska osmańskie (1363-64). Za panowania sułtana Murada II (1421-1451) stary budynek zburzono i na jego miejscu wzniesiono dzisiejszy meczet. Obiekt ten nazywa się też Meczetem Ulu Dżumaja, czyli Meczetem Głównego Piątku.

Obiekt ten ma trzy nawy. Początkowo do sali modlitewnej prowadziły dwa wejścia. Wierni wchodzili do meczetu przez wschodnie i północne drzwi. Na przestrzeni lat wejście od strony wschodniej zamurowano. Podczas prac renowacyjnych w latach 1785 i 1818 postanowiono dodać dodatkowe drzwi zachodnie. Minaret znajduje się w północno-wschodniej części Meczetu Dżumaja.

Meczet Dżumaja w Płowdiwie – co warto wiedzieć?

Meczet Dżumaja znajduje się w centrum miasta, w pobliżu Taksim Tepe. W pobliżu tego osmańskiego zabytku znajduje się Rzymski Stadion w Płowdiwie. To połączenie kultury helleńskiej i wschodniej powoduje, że jest to niezwykle interesujące miasto w Bułgarii. Jeśli planujesz zwiedzić Meczet Dżumaja w Płowdiw zapoznaj się wcześniej z naszym artykułem, w którym znajdziesz najważniejsze informacje o tej muzułmańskiej świątyni.

Gdzie znajduje się Meczet Dżumaja w Płowdiwie?

Meczet Dżumaja znajduje się przy ulicy „Zhelezarska” 1, 4000 Tsentar w Płowdiwie. W pobliżu usytuowane są także inne starożytne zabytki takie jak na przykład Rzymski Stadion oraz Teatr Rzymski.

Jak dojechać do Meczetu Dżumaja w Płowdiwie?

Z centrum Płowdiwu do meczetu można dojechać samochodem w niecałe 10 minut bulwarem „Ruskim” i ulicą „Saborna”. Autobusy miejskie nr. 1, 7, 4, 9 a także 11 zatrzymują się w odległości około 5 minut spacerem.

Ile czasu trwa zwiedzanie Meczetu Dżumaja w Płowdiwie?

Obecnie meczet Dżumaja jest aktywną świątynią muzułmańską. Co więcej, jest odwiedzany nie tylko w święta religijne, ale także w ciągu tygodnia przez muzułmańską społeczność religijną w Płowdiwie. Zwiedzanie należy zaplanować pomiędzy godzinami modlitw. Na zobaczenie Meczetu Dżumaja należy przeznaczyć około 30-50 minut.

Czy warto odwiedzić Meczet Dżumaja w Płowdiwie?

Zdecydowanie tak! Meczet Dżumaja jest jednym z najstarszych budynków osmańskich znajdujących się na Półwyspie Bałkańskim. Jest to jeden z największych meczetów z imponującym prostokątnym budynkiem. Jego konstrukcja posiada wpływy bizantyjskiej i starobułgarskiej techniki budowlanej- po każdej warstwie kamienia nakładano dwie warstwy cegieł. Co więcej, niesamowite dekoracje ścienne wewnątrz meczetu wypełnione są bogatą ornamentyką roślinną – gałązkami, kwiatami i girlandami, które umieszczono pomiędzy medalionami z cytatami z pochodzącymi z Koranu. Niezwykle ciekawy jest fakt, że freski pochodzą prawdopodobnie z końca XVII oraz początku XIX wieku. Meczet ten jest także często odwiedzany zarówno przez wiernych, jak i zagranicznych turystów. Dodatkowo warto wiedzieć, że zewnętrzna i wewnętrzna architektura Meczetu Dżumaja w Płowdiwie przypomina najstarsze zabytki kultu muzułmańskiego w Bursie, Edirne oraz w Sofii pochodzące z XIV i XV wieku.

Najważniejsze atrakcje, które trzeba zobaczyć w Meczecie Dżumaja to:

  • 23-metrowy minaret;
  • ściany i sklepienia pokryte cytatami z Koranu;
  • „Skrzynka sułtana”;
  • fontanna;
  • cokół dla imama;
  • ściany ozdobione ornamentyką roślinną.

Godziny otwarcia Meczetu Dżumaja w Płowdiwie

Meczet Dżumaja w Płowdiwie otwarty jest codziennie w godzinach 06:00 – 23:00. Nie można odwiedzać meczetu w godzinach modlitwy.

Bilety do Meczetu Dżumaja w Płowdiwie – ile kosztuje wejście?

Jeśli masz w planach zwiedzanie Meczetu Dżumaja musisz mieć na uwadze, że jest to czynny meczet, więc obowiązuje odpowiedni ubiór zgodny z zasadami islamu. Ponadto kobiety muszą zakryć całe nogi, ramiona oraz włosy. Meczet można zwiedzać za darmo poza godzinami modlitw.

Czytaj także:

Alyosha Monument w Płowdiwie – zwiedzanie, atrakcje

Stadion Rzymski w Płowdiwie – krótki przewodnik zwiedzania

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Ogród Tsar Simeon w Płowdiwie – zwiedzanie, atrakcje

Delfinarium w Warnie – zwiedzanie, atrakcje, co zobaczyć, bilety

Następny

Dodaj komentarz