Monastyr Baczkowski koło Płowdiwu – co musisz wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

Monastyr Baczkowski jest jednym z najczęściej odwiedzanych prawosławnych sanktuariów w Bułgarii. Klasztor ten jest także drugim co do wielkości monastyrem w Bułgarii. Słynie on z harmonijnego połączenia kultury bułgarskiej, gruzińskiej i bizantyjskiej. Jest on także jednym z najbardziej znanych zabytków kulturowych i historycznych w Bułgarii. Monastyr Baczkowski jest popularny nie tylko wśród pielgrzymów, ale także wśród turystów. Tysiące podróżnych odwiedza to miejsce przez cały rok. Zanim odwiedzisz Monastyr Baczkowski, to zapoznaj się z naszym artykułem, aby poznać jego historię i najciekawsze atrakcje.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Monastyru Baczkowskiego

Za założycieli Monastyru Baczkowski uważa się bizantyjskiego dowódcę Grigorija Bakurianiego i jego brata Abasiusa. Bakuriani własnoręcznie napisał statut klasztoru i zrobił to w trzech językach jednocześnie – gruzińskim, ormiańskim oraz greckim. Zgodnie ze statutem, początkowo klasztor Baczkowski był zamieszkany wyłącznie przez gruzińskich mnichów, a nabożeństwa odbywały się w języku gruzińskim. Monastyr poświęcono w 1083 roku Zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny, co więcej od wielu wieków pełni on funkcję ważnego centrum kulturalnego i religijnego w Bułgarii.

Z tamtych odległych czasów zachowała się kamienna krypta, znajdująca się 300 metrów od budynków. Z kolei, najstarszym zachowanym budynkiem jest Katedra Świętej Trójcy, którą wzniesiono w 1604 roku. Znajduje się tu czczona przez wiernych Ikona Matki Bożej, do której przybywają pielgrzymi. Na terenie Monastyru Baczkowskiego znajduje się również Cerkiew Świętego Archanioła. Można w niej zobaczyć piękne freski stworzone przez słynnego mistrza malarstwa ikonowego Zachariasza Christopha Zografa (1810-1853).

W XV wieku Turcy splądrowali i niemal całkowicie zniszczyli tę chrześcijańską świątynię. Odbudowa klasztoru zajęła dużo czasu. Dopiero na początku XVII wieku klasztor otrzymał nową świątynię, a starożytne freski zostały odrestaurowane.

Gdzie znajduje się Monastyr Baczkowski? Poznaj adres!

Monastyr Baczkowski znajduje się w pobliżu prawego brzegu rzeki Czepełarska reka, w malowniczym paśmie górskim Rodopy, około 189 km od Sofii, 30 km od Płowdiwu i 10 km od Asenowgradu. Jest to drugi najczęściej odwiedzany klasztor w Bułgarii. A wszystko to za sprawą łatwego dojazdu. W weekendy i w święta prawosławne duże grupy pielgrzymów i turystów przyjeżdżają, aby odwiedzić to miejsce i spędzić kilka godzin w malowniczej okolicy. Dokładny adres to: 4251 Monastyr Bachkowo, Bułgaria.

Jak dojechać do Monastyru Baczkowskiego z Płowdiw?

Monastyr Baczkowski znajduje się w pobliżu drogi prowadzącej z Płowdiwu do Smolan nr 86. Klasztor znajduje się około 1 km na południe od wsi Bachkovo. Większość turystów przyjeżdża tu autobusami wycieczkowymi lub z pielgrzymką. Jeśli chcesz się tu dostać na własną rękę, z Płowdiw kursują autobusy wahadłowe do Monastyru Baczkowskiego. Jednak najwygodniejszą i najszybszą opcją dojazdu jest własny lub wynajęty samochód.

Medieval Bachkovo Monastery Dormition of the Mother of God, Plovdiv Region, Bulgaria
Średniowieczny klasztor Zaśnięcia Matki Bożej w Baczkowie, obwód Płowdiw, Bułgaria, licencja: shutterstock/By stoyanh

Ile czasu trwa zwiedzanie Monastyru Baczkowski?

Na zwiedzanie Monastyru Baczkowski koło Płowdiwu musisz przeznaczyć minimum 2 godziny. Jest to dość duży kompleks, który zawiera wiele interesujących miejsc wartych zobaczenia. Jeśli planujesz uczestniczyć we mszy czas ten może się jeszcze nieco wydłużyć.

Czy warto odwiedzić Monastyr Baczkowski?

Oczywiście, że tak! Na uwagę zasługują świątynia klasztorna, którą zbudowano w 1604 roku na pozostałościach starej cerkwi Bakuriani. Warto także zwrócić uwagę na ciężką pracę mnichów w XVII wieku, którym udało się uzyskać pozwolenie na budowę tak dużej świątyni od Imperium Osmańskiego.

Podczas zwiedzania Monastyru Baczkowskiego zwróć uwagę na:

  • Ikonostas, z pozłacanymi i kolorowymi rzeźbami w drewnie. Co ciekawe, jest on jednym z najstarszych w Bułgarii (wykonano go na początku XVII wieku).
  • Główny fresk z 1850 roku, którego styl jest charakterystyczny dla bułgarskiego Oświecenia.
  • Reszta ścian przedstawia sceny z życia różnych wczesnochrześcijańskich męczenników i wizerunki świętych. Aureole ozdobione są pozłacanymi różami. Wizerunek Jezusa Wszechmogącego na kopule przypomina o tajemnicy wcielenia Boga i przemijalności ziemskiego życia.
  • W nawie świątyni, po obu stronach centralnej bramy, znajdują się groby dwóch słynnych wysokich hierarchów: ostatniego egzarchy Stefana i pierwszego patriarchy trzeciego bułgarskiego Kościoła Autokefalicznego – Cyryla.

Monastyr Baczkowski znajduje się w tak pięknym otoczeniu przyrody, dlatego też warto w okolicy spędzić minimum jedną noc. Możesz zatrzymać się w hotelu klasztornym lub w innych prywatnych pokojach. W ciągu roku zawsze znajdą się wolne miejsca, ale latem, gdy napływ turystów wzrasta lub podczas świąt, pokoje warto rezerwować z wyprzedzeniem. W pobliżu Monastyru Baczkowskiego działa kilka restauracji i sklepów z pamiątkami.

Bachkovo Monastery, founded in the 11th century, Bulgaria
Monastyr Baczkowski, licencja: shutterstock/By AdrianPopov

Godziny otwarcia Monastyru Baczkowski

Monastyr otwarty jest przez siedem dni w tygodniu w godzinach 07:00-19:00. Msza odbywa się dwa razy dziennie – rano o 7:00 i wieczorem o 17:00 (latem o 18:00). Na terenie kompleksu klasztornego znajduje się muzeum ze starożytnymi księgami, rękopisami oraz dużą kolekcją ikon. Przechowywany jest tu również miecz, który należał do cesarza rzymskiego Fryderyka I Barbarossy. Muzeum można odwiedzać od 9:00 do 17:00.

Bilety do Monastyru Baczkowski – ile kosztuje wejście

Wstęp do Monastyru Baczkowskiego koło Płowdiwu jest całkowicie bezpłatny. Opłata jest pobierana jedynie za wstęp do muzeum (około 5 BGN). Warto jednak wpłacić drobną kwotę na odnowienie wielu unikalnych fresków, ponieważ Mnisi nie zawsze są w stanie pokryć wszystkie wydatki. Z tego właśnie powodu warto wpłacić dowolną sumę na utrzymanie tego pięknego miejsca.

Czytaj także:

Dlaczego warto jechać do Płowdiw (Plovdiv)?

Co kupić w Płowdiw (Plovdiv) i jakie pamiątki przywieźć?

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Cerkiew Sweta Nedela – zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Ogród Tsar Simeon w Płowdiwie – zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz