Narodowy Pałac Kultury w Sofii- przewodnik, zwiedzanie, bilety

Tagi , , , , , , , ,

Narodowy Pałac Kultury (NDK) w Sofii to największy wielofunkcyjny kompleks wystawienniczo- kongresowy w Europie Południowo-Wschodniej. Otwarto go w 1981 roku i od tego czasu jest najbardziej popularnym miejscem organizacji różnego typu wydarzeń. Odbywają się tutaj międzynarodowe kongresy, oficjalne spotkania, konferencje i sympozja, wystawy, festiwale oraz koncerty. Dlaczego warto odwiedzić Narodowy Pałac Kultury w Sofii? Ile kosztują bilety wstępu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Narodowego Pałacu Kultury w Sofii

Centrum powstało z inicjatywy Ludmiły Todorowej Żiwkowej – córki komunistycznego przywódcy byłej Ludowej Republiki Bułgarii – Todora Żiwkowa. Projekt budynku opracował zespół bułgarskich i zagranicznych architektów pod kierownictwem Aleksandra Georgiewa Barowa oraz Iwana Kanazirewa. Wewnątrz budynek prezentuje jednolity styl, ośmiokątne motywy i ciemne kolory. Na ścianach głównej sali i kilku mniejszych znajdują się duże, jasne malowidła ścienne przedstawiające historyczne postacie oraz wydarzenia związane z historią Bułgarii.

Pałac Kultury w Sofii – najważniejsze infomacje

Gdzie znajduje się Narodowy Pałac Kultury w Sofii? Oto adres!

Narodowy Pałac Kultury znajduje się w centrum stolicy Bułgarii- Sofii, a dokładnie przy ulicy Bulgaria Blvd, 1463 Ndk. Zpewnia to łatwy dostęp z każdej części miasta.

Najbliższe stacje metra

Wejście wschodnie Narodowego Pałacu Kultury jest połączone ze stacją metra NDK – linia 2. Wejścia do stacji znajdującej się na przecięciu dwóch bulwarów są również wejściami do nowej stacji linii 3.

Jak dojechać do Narodowego Pałacu Kultury w Sofii?

Dzięki doskonałej lokalizacji dojazd nie powinien stanowić większego problemu. Wschodnie wejście do tego centrum wystawienniczo- kongresowego jest połączone ze stacją metra, natomiast w pobliżu, na przystanku Bul. Pentcho Slaveykov i NDK zatrzymują się także tramwaje o numerach 1,6,7 oraz 27.

Fontanny przed Narodowym Pałacem Kultury, Sofia, Bułgaria. Scena nocna
Fontanny przed Narodowym Pałacem Kultury, Sofia, Bułgaria. Scena nocna, licencja: shutterstock/By ADonsky

Bilety do Narodowego Pałacu Kultury w Sofii – ile kosztuje wejście?

Bilety wejścia do Narodowego Pałacu Kultury można kupić online, między innymi przez stronę: https://www.tiqets.com/pl/national-palace-of-culture-bilety-l179407/. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje około 60,00 zł.

Godziny otwarcia

Narodowy Pałac Kultury w Sofii otwarty jest codziennie, w następujących godzinach:

  • poniedziałek – piątek: 09:00 – 20:30
  • sobota – niedziela: 10:00- 20:00

Ile czasu trwa zwiedzanie Narodowego Pałacu Kultury?

Czas trwania zwiedzania zależy od Twoich preferencji oraz od tego czy zamierzasz uczestniczyć w jakimś wydarzeniu kulturalnym. Jeśli chcesz zwiedzić sam budynek to około mnie więcej godzinna powinna wystarczyć na zobaczenie wszystkich atrakcji.

Czy warto odwiedzić Narodowy Pałac Kultury w Sofii?

Oczywiście, że tak! W lipcu 2005 roku MOCK – Międzynarodowa Organizacja Centrów Kongresowych uznała Narodowy Pałac Kultury za najlepsze centrum kongresowo- wystawiennicze na świecie. Narodowy Pałac Kultury w Sofii jest także głównym miejscem organizacji koncertów w stolicy Bułgarii. Sale oferują doskonałą akustykę i wygodne siedzenia. W ciągu swojej historii występowało tu wielu światowej sławy muzyków, piosenkarzy oraz tancerzy. Wśród największych gwiazd występujących w Narodowym Pałacu Kultury były m.in: José Carreras, Jon Lord, Mark Knopfler, Gary Moore, Anastacia, Steve Vai, Sting, Joe Cocker i wiele innych znanych postaci. Co więcej, budynek ten oferuje łącznie 123 000 metrów kwadratowych powierzchni i na ośmiu piętrach znajdują się m.in.: cztery panoramiczne tarasy i trzy podziemne poziomy. Oprócz 13 sal o różnej pojemności, znajduje się tu też 6000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, liczne pawilony oraz stoiska o różnej wielkości. Niektóre z sal są szczególnie przystosowane do wydarzeń towarzyszących wydarzeniom: konferencji prasowych, pokazów, briefingów czy innych sytuacji.

Sunset aerial view of the National Palace of Culture in Sofia, Bulgaria
Narodowy Pałac Kultury, Sofia – Bułgaria,, licencja: shutterstock/By pavel+dudek

Warto zatem się tu udać i zwiedzić, ten wyjątkowy obiekt! Nie będziesz tego żałować.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Cerkiew św Jerzego w Sofii – kompleksowy przewodnik

Relaks nad Jeziorem Ariana w Sofii – co warto zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz