Cerkiew św Jerzego w Sofii – kompleksowy przewodnik

Tagi , , , , , , ,

Cerkiew św Jerzego jest jedną z najstarszych świątyń w Sofii. Świątynia ta jest także cennym zabytkiem architektonicznym, który oferuje fascynującą kolekcję sztuki średniowiecznej oraz religijnej. Ta kopułowa rotunda z czerwonej cegły na planie koła z półokrągłymi niszami już w IV wieku była miejscem ceremonii chrztu. Planujesz odwiedzić tę świątynię? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące godzin otwarcia, dojazdu i zwiedzania Cerkwi św Jerzego w Sofii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cerkwiew św Jerzego w Sofii – krótka historia i opis

Wspomniana cerkiew św. Jerzego w Sofii jest częścią większego kompleksu archeologicznego. Za apsydą znajdują się starożytne ruiny: fragment rzymskiej ulicy z zachowanym drenażem, fundamenty dużej bazyliki, budynku publicznego i kilku innych mniejszych budynków. Prawdopodobnie w miejscu tym odbywały się spotkania Rady Serdica w 343 roku.

Na ścianach Cerkwi św. Jerzego odkryto pięć warstw częściowo zachowanych fresków. Co ciekawe, najstarsza warstwa z motywami roślinnymi pochodzi z IV wieku. Inne interesujące freski to te z aniołami, które pochodzą z X wieku. Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę także na fryz z prorokami oraz freski z XI i XII wieku przedstawiające różne sceny, w tym Wniebowstąpienie.

Podczas panowania osmańskiego w XVI wieku cerkiew przemieniono na meczet. Jednak w połowie XIX wieku obiekt został opuszczony przez Osmanów. Następne ponownie zaczął pełnić funkcję świątyni chrześcijańskiej.

Ile czasu trwa zwiedzanie Cerkwi św. Jerzego w Sofii?

Na zwiedzenie Cerkwi św. Jerzego w Sofii należy przeznaczyć minimum 30 minut. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji. Nie ma odgórnie narzuconego czasu.

Rotunda, church of saint George, oldest church in Sofia, Bulgaria in a summer day
Rotunda, kościół świętego Jerzego, najstarszy kościół w Sofii, Bułgaria, w letni dzień, licencja: shutterstock/By bloodua

Godziny otwarcia Cerkwi św. Jerzego w Sofii

Cerkiew św. Jerzego jest otwarta codziennie i jest ona miejscem kultu. Warto zaplanować wizytę tak, aby zbiegła się ona w czasie z codziennym nabożeństwem z czytaniami oraz śpiewami bizantyjskimi.

Bilety do Cerkwi św. Jerzego w Sofii – ile kosztuje wejście?

Wstęp jest bezpłatny, jednak jeśli chcesz zwiedzić cerkiew z audio przewodnikiem musisz zapłacić za bilet około 60 zł.

Gdzie znajduje się Cerkiew św Jerzego w Sofii?

Świątynia znajduje się na dziedzińcu Urzędu Miasta Sofii, zaledwie kilka metrów od pozostałości starożytnej twierdzy Serdika. Dokładny adres Cerkwi św. Jerzego to Knyaz Alexander Dondukov Blvd 2, 1000 Sofia.

Najbliższe stacje metra przy Cerkwi św. Jerzego

Najbliższa stacja metra, Serdika, znajduje się 5 minut spacerem od Cerkwi św. Jerzego. W pobliżu zatrzymuje się również autobus miejski oraz tramwaj.

Rotunda, church of saint George, oldest church in Sofia, Bulgaria in a summer day
Rotunda, kościół świętego Jerzego, najstarszy kościół w Sofii, Bułgaria, w letni dzień licencja: shutterstock/By bloodua

Jak dojechać do Cerkwi św. Jerzego w Sofii?

Oprócz metra w pobliżu Cerkwi św. Jerzego znajduje się przystanek Ploshtad Sveta Nedelya, na którym zatrzymują się tramwaje linii nr. 1, 12, 18 oraz 27.

Czy warto odwiedzić Cerkiew św. Jerzego w Sofii?

Jasne, że tak! Uważa się, że budynek zbudowali w IV wieku Rzymianie. Był to czas, kiedy Serdika (obecnie Sofia) była jednym z największych i najbardziej ruchliwych rzymskich miast na Półwyspie Bałkańskim. Ponadto źródła wskazują także, że rzymski cesarz Konstantyn Wielki, który wówczas rządził, powiedział: „Serdika – to mój Rzym”.

Wizytę w cerkwi polecamy rozpocząć od obejrzenia wnętrza, czyli prostej centralnej kopuły z cylindrycznymi oknami i zwieńczonej małym krzyżem. Co więcej, w swojej długiej historii budynek ten służył jako baptysterium, kościół chrześcijański, meczet oraz mauzoleum. Niegdyś znajdowały się w nim szczątki Aleksandra Battenberga – pierwszego księcia współczesnej Bułgarii.

Warto obejść cerkiew także na zewnątrz, aby zobaczyć pozostałości hypokaustum, czyli starożytnego rzymskiego systemu grzewczego. Znajdziesz tu również ruiny jednej z głównych ulic starożytnej Serdicy, dzisiejszej Sofii.

Pięć warstw malowideł zdobi ściany przedsionka, nisz i sklepienia kościoła. Pochodzą one z okresu od VI wieku do końca XVI wieku i zostały odkryte podczas renowacji kościoła w 1915 roku. Najważniejsze z nich to fryz z X wieku i dzieła sztuki z XII-XIV wieku, które znajdują się najwyższym punkcie rotundy. Przedstawiają one 22 proroków. Freski z X wieku i późniejsze są doskonałym przykładem świetności sztuki wschodniochrześcijańskiej.

Saint George Rotunda among the ruins of the ancient town of Serdika, Sofia City, Bulgaria
Cerkwiew św Jerzego w Sofii, licencja: shutterstock/By DimitrinaLavchieva

Dodatkowo Cerkiew św. Jerzego znajduje się na dziedzińcu Urzędu Miejskiego, w centrum miasta i otoczona jest zabytkowymi budynkami użyteczności publicznej.

Wybierz się tutaj!

Czytaj także:

Cerkiew Bojańska w Sofii – zwiedzanie, bilety, przewodnik

Synagoga w Sofii – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Most Orłów w Sofii – zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

Narodowy Pałac Kultury w Sofii- przewodnik, zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz