Relaks nad Jeziorem Ariana w Sofii – co warto zobaczyć?

Tagi , , , , ,

Jezioro Ariana w Sofii to sztucznie utworzony zbiornik wodny, który swoim kształtem przypomina literę B. Obecnie stanowi główne miejsce rekreacji i wypoczynku zarówno dla mieszkańców miasta, jak i dla turystów. Co musisz wiedzieć o Lake Ariana I z jakich atrakcji można skorzystać? Postaw na relaks nad jeziorem Ariana.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Jeziora Ariana

Lake Ariana, czyli słynne jezioro w Sofii, jest sztucznym zbiornikiem wodnym, którego historia rozpoczyna się pod koniec XIX wieku. Właśnie wtedy zdecydowano, że Ogrody Knyaz Borysa powinny zostać jeszcze lepiej zagospodarowane i przystosowane do wypoczynku. Zbiornik miał początkowo 1,8 metra głębokości i 75 metrów szerokości. Tuż po powstaniu, jezioro to cieszyło się ogromną popularnością. Zimą mieszkańcy chętnie jeździli tu na łyżwach, zaś latem cumowano łodzie wodne. Z biegiem czasu na środku jeziora powstała wyspa, na której stanęło kasyno. Niestety, władze Sofii nie dbały w późniejszych latach o stworzony zbiornik. Na początku lat 90 jezioro praktycznie całkowicie. Jednak w 2007 roku zdecydowano o renowacji. Obecnie Jezioro Ariana ma 1,75 metra głębokości i ponownie stało się jednym z kluczowych miejsc do rekreacji i wypoczynku w Sofii.

Gdzie znajduje się Jezioro Ariana?

Jezioro Ariana to średniej wielkości zbiorniki, który znajduje się praktycznie w ścisłym centrum Sofii. Dokładniej zlokalizowany jest on w Ogrodzie Knyaz Borysa. Nie będziesz miał problemów, by do niego dotrzeć, gdyż znajduje się blisko Orlov Most, a w okolicy nie brakuje przystanków autobusowych oraz stacji metra.

Jezioro Ariana – atrakcje okolicy, co zobaczyć

Obiekt ten to jedna z głównych atrakcji turystycznych w bułgarskiej stolicy. Wokół niego znajduje się wiele atrakcji, z których możesz skorzystać. Swoje zwiedzanie zacznij jednak od Ogrodów Knyaz Borysa. To malowniczy park miejski, w którym spotkasz się z niesamowitą roślinnością. W ogrodach znajdują się ławeczki oraz miejsca na piknik. Często wypoczywają tam rodziny z dziećmi i cieszą się piękną pogodą oraz świeżym powietrzem. W okolicy Jeziora Ariana możesz zwiedzić także:

1. Orlov Most

Most Orłów to jeden z najważniejszych zabytków w Sofii. Znajduje się on na północ od Jeziora Ariana. Jest to zabytkowy most, który zdobią rzeźby z brązu. Most łączy brzegi rzeki Perłowskiej. To właśnie od orłów wykonanych z brązu pochodzi nazwa mostu.

2. Stadion Wasila Lewskiego

Jeśli jesteś fanem piłki nożnej, to udaj się na stadion Wasila Lewskiego. Jest to domowy stadion Lewski Sofia, czyli słynnego klubu piłkarskiego ze stolicy Bułgarii. Obiekt został nazwany imieniem i nazwiskiem działacza niepodległościowego, który na stałe zapisał się w historii Bułgarii.

3. Rosarium – róża damasceńska

W Ogrodach Knyaz Borysa znajduje się także malownicze Rosarium. Jest to specjalnie wydzielona przestrzeń, która zagospodarowana została pod uprawę róż – a w szczególności róży damasceńskiej. To właśnie ona stała się symbolem narodowym Bułgarii. Produkuje się tu różnorodne kosmetyki o silnym działaniu nawilżającym.

4. Pomnik Generała Stefana Tosheva

Generał Stefan Toshev to ważna postać w historii Bułgarii. Dowodził on bułgarską armią podczas I wojny światowej i odniósł z nią największe sukcesy. Na wschód od Jeziora Ariana znajduje się jego pomnik, upamiętniający dokonania. Również możesz go zwiedzić.

Jezioro Ariana w sezonie zimowym

Jeśli do Sofii wybierasz się w sezonie zimowym, to również możesz odwiedzić Jezioro Ariana. W tym czasie jezioro zamarza i organizowane jest tu lodowisko. A zatem w otoczeniu malowniczej scenerii możesz skorzystać z możliwości relaksu i jazdy na łyżwach. Wszystko jest pięknie podświetlone, a całość uzupełniają świąteczne kolędy grane z głośników. W zimie często organizowane są także różne wydarzenia i eventy, w których możesz wziąć udział. Jezioro Ariana zachwyca więc o każdej porze roku i zawsze ma wiele do zaoferowania turystom. Zarówno latem, jak i zimą nie zabraknie Ci tam atrakcji, a co najważniejsze, nie braknie Ci także malowniczych krajobrazów.

Czytaj także:

Narodowy Pałac Kultury w Sofii- przewodnik, zwiedzanie, bilety

Centralna Hala Targowa w Sofii – przewodnik, zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Narodowy Pałac Kultury w Sofii- przewodnik, zwiedzanie, bilety

Narodowe Muzeum Historyczne w Sofii – zwiedzanie i zakup biletów

Następny

Dodaj komentarz