Monaster Dragalewski – zwiedzanie, atrakcje, krótki przewodnik

Tagi , , , , , ,

Sofia tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Co więcej, miasto to w ostatnich latach stała się jednym z głównych celów podróży turystów z całego świata. Jeśli również planujesz to miasto odwiedzić, to koniecznie wybierz się do Monasteru Dragalewski, który znajduje się na obrzeżach metropolii. Co musisz o nim wiedzieć i jak możesz do niego dojechać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Monaster Dragalewski – opis i historia

Monaster Dragalewski to jeden z ważniejszych, sakralnych zabytków, który zlokalizowany jest na obrzeżach Sofii. Jest to prawosławny, żeński klasztor, znajdujący się na stokach masywu górskiego Witosza. Zgodnie ze źródłami historycznymi klasztor ten powstał jeszcze w drugiej połowie XIV wieku. Szacuje się, że inicjatorem jego powstania był sam car Iwan Aleksander. Co ciekawe, w XV wieku klasztor ten opuszczono opuszczono, co miało bezpośredni związek ze zdobyciem Sofii przez Imperium Osmańskie. Jednak w wieku XVI do klasztoru ponownie zaczęły przybywać zakonnice, przywracając mu dawną świetlność. Niestety, Monaster Dragalewski w późniejszych okresach został wielokrotnie zniszczony.

Ważna odbudowa miała miejsce za sprawą fundatora z Sofii – Radosława Mawyra. Wtedy to klasztor zyskał sobie liczne ikony, które pokrywają do dziś jego zewnętrzną część. Odmalowano go, zachowując przy tym oryginalne elementy jego fasady. Istniejące we wnętrzu klasztoru freski są jednym z najcenniejszych zabytków w całym kompleksie. W momencie, kiedy Bułgaria odzyskała niepodległość, klasztor został reaktywowany ponowie, aczkolwiek stary budynek całkowicie zburzono. Na jego miejscu wybudowano nowy Monaster Dragalewski, który ma plan i architekturę podobną do wcześniej istniejącego obiektu.

Gdzie znajduje się Monaster Dragalewski?

Monaster Dragalewski znajduje się na obrzeżach Sofii w okolicy Parku Bojana. Dokładniej mówiąc, znajduje się w dzielnicy Region Witosza, przy drodze krajowej numer 18, która stanowi część obwodnicy Sofii.

Dragalevsky Monastery of the Holy Mother of God. Sofia. Bulgaria.
Dragalewski Klasztor Najświętszej Maryi Panny. Sofia. Bułgariaa., licencja: shutterstock/By Ziman

Jak dojechać do Monasteru Dragalewski?

Do Monasteru Dragalewski najprościej będziesz mógł dostać się taksówką lub wypożyczonym samochodem, kierując się drogą numer 18 na południe. Dojeżdża tam także komunikacja miejska z centrum metropolii. Przystanek znajduje się jest około 150 metrów od klasztoru i zatrzymują się na nim jedynie autobus linii 66.

Dlaczego warto odwiedzić Monaster Dragalewski?

Klasztor – Monaster Dragalewski – to jeden z cenniejszych zabytków, jakie znajdują się na obrzeżach Sofii. Możesz podziwiać nie tylko jego surową architekturę, ale także zapoznać się z freskami i licznymi ikonami, które pokrywają wnętrze klasztoru. Dodatkowo okolica, w której znajduje się Monaster Dragalewski jest pełna zieleni i sprzyja długim spacerom. Takiego wypadu poza ścisłe centrum Sofii z pewnością nie będziesz żałował.

Godziny otwarcia Monasteru Dragalewski

Monaster Dragalewski jest otwarty dla zwiedzających przez 7 dni w tygodniu tj. od poniedziałku do niedzieli. Możesz go odwiedzić od godziny 8:00 aż do godziny 17:00. Pamiętaj o tym, że w klasztorze obowiązuje Cię odpowiednie ubranie, a także całkowity zakaz robienia zdjęć.

Bilety do Monasteru Dragalewski – ile kosztuje wejście?

Samodzielnie zwiedzanie klasztoru wiąże się z koniecznością zakupienia biletu wstępu. Dla osób dorosłych wejściówka kosztuje około 50 złotych i nie jest ograniczona czasowo. Najlepiej będzie, jeśli zakupisz ją za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej, dzięki czemu unikniesz stania w kolejkach.

Czytaj także:

Najważniejsze Meczety w Sofii – zwiedzanie, bilety

Park Narodowy Witosza w Bułgarii – zwiedzanie, szlaki, porady

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Zoo w Warnie – zwiedzanie, atrakcje, co zobaczyć, bilety

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Sofii -zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz