Metro w Sofii w Bułgarii – jak się poruszać? Krótka mapa metra

Tagi , , , , , ,

System podziemnego transportu w Sofii – stolicy Bułgarii – jest świetnie rozwinięty. Metro jest również jednym z najchętniej wybieranych środków transportu zarówno przez miejscowych, jak i przez turystów. Pierwsze odcinki podziemnej kolei w stolicy Bułgarii zbudowano na przełomie lat 70 i 80 XX wieku. Wraz z upływem czasu, metro w bułgarskiej stolicy stale się rozwijało i obejmowało coraz więcej stacji. Co więcej, musisz o nim wiedzieć i jak się poruszać po mieście przy pomocy tego środka transportu? Poznajmy nieco lepiej metro w Sofii!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia metra w Sofii

Przede wszystkim należy podkreślić, że metro w Sofii rozwijało się powoli. Pierwsze plany stworzenia systemu podziemnej kolei pojawiły się już w latach 60. XX wieku. Jednak jego budowa rozpoczęła się znacznie później, a wszystko to z uwagi na pojawienie się problemów finansowych. A zatem metro w Sofii powstawało stopniowo, gdyż podczas drążenia głębokich tuneli napotkano wiele przeszkód. Pierwsza stacja, jaka powstała to Opyłczenska. W 1999 roku oddano ją do użytku. Następnie, regularnie pojawiały się kolejne linie metra oraz stacje. Obecnie metro w Sofii oferuje aż 4 linie, które kursują w centralnej części miasta, a także na jego obrzeżach. Długość szyn linii metra wynosi 52 kilometry.

Linie metra w Sofii – poznajmy je

Musisz wiedzieć, że w Sofii masz do dyspozycji aż cztery linie metra. Trasy niektórych z nich mocno się pokrywają, aczkolwiek metro kończy swój bieg na osobnych stacjach. W dużym uproszczeniu mapa metra w Sofii prezentuje się w następujący sposób:

  • linia czerwona – to jedna z dłuższych linii metra w Sofii, która zaczyna swoją trasę na stacji Silvnitsa. Następnie biegnie ona przez ścisłe centrum miasta, aż do położonego na obrzeżach Sofia Bussines Park.
  • linia żółta – teoretycznie jest to najważniejsza linia metra dla turystów. Zaczyna ona swój bieg na lotnisku, a następnie przebiega ona przez ścisłe centrum – w tym momencie trasa pokrywa się z linią czerwoną i biegnie dalej aż do położonej na obrzeżach miasta stacji Obelya.
  • linia niebieska – ta linia zaczyna swój bieg na stacji Obelya, czyli tam, gdzie kończy się bieg linii żółtej. Biegnie ona przez północną część miasta, następnie przez fragment centrum, dalej na południe aż do stacji Vitosha.
  • linia zielona – to najkrótsza linia metra w Sofii. Zaczyna ona swój bieg na stacji Hadzhi Dimitar, a następnie jedzie do zachodniej części miasta, aż do stacji Gorna Banya.

Musisz pamiętać także o tym, że linie metra w Sofii zbiegają się na poszczególnych przystankach. Są one głównym centrum przesiadkowym. Najważniejszym przystankiem jest Orlov Most, gdzie łączą się trzy linie metra, oprócz linii niebieskiej. Drugą, najważniejszą stacją metra jest Sofia Centralna. Tam zatrzymuje się dosłownie każdy rodzaj transportu miejskiego, włącznie z taksówkami. Co więcej, w okolicy przystanków metra najczęściej zlokalizowane są także przystanki autobusowe, więc będziesz mógł korzystać z różnorodnych środków transportu. Nie zdziw się także, kiedy metro będzie poruszać wzdłuż głównych dróg w mieście. Pamiętaj, że większość tras linii metra biegnie nad ziemią, a nie pod nią.

Part of the Metro in Sofia
metro w Sofii, licencja: shutterstock/By Pancorbo

Ile kosztuje przejazd metrem w Sofii?

Przejazdy metrem w Sofii są stosunkowo tanie. Turyści, którzy pozostają w mieście na dłużej, mogą zdecydować się na tygodniową kartę, która kosztuje około 12 lewów. Z nią można korzystać ze wszystkich linii metra, a także przesiadać się dowolną ilość razy. Jeśli interesują Cię jednak pojedyncze bilety, to kosztują one od 0,70 do 1 lewa, w zależności od tego, czy będzie to przejazd w strefie miejskiej, czy też podmiejskiej. Bilety możesz kupić w automacie, który znajduje się praktycznie na każdej stacji metra. Mieszkańcy korzystają zaś ze specjalnej aplikacji, która umożliwia zakup biletu w formie elektronicznej. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do biletów na autobusy, te które obowiązują w metrze, nie są czasowe. Upoważniają Cię one od przejechania do punktu A do punktu B włącznie z koniecznymi przesiadkami.

Metro w Sofii jest świetnie zorganizowane. Nie powinieneś mieć więc większego problemu z tym, by zapoznać się z trasami oraz sposobem, w jaki ono funkcjonuje.

Czytaj także:

Wynajęcie samochodu w Sofii – co warto wiedzieć?

Komunikacja miejska w Sofii – jak się poruszać?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Komunikacja miejska w Warnie – jak się poruszać po tym mieście?

Życie nocne w Warnie – najlepsze puby i kluby muzyczne

Następny

Dodaj komentarz