Komunikacja miejska w Sofii – jak się poruszać?

Tagi , , , , , ,

Sofia to miasto, które uważane jest za perłę Europy Wschodniej. Jest to nie tylko Europejska Stolica Kreatywności, ale przede wszystkim największa i dynamicznie rozwijająca się metropolia Bułgarii. W Sofii na co dzień mieszka 2,2 miliony osób, a z roku na rok miasto odwiedza coraz to większa liczba turystów. Jeśli Ty również planujesz tam spędzić swoje wakacje, to musisz wiedzieć, że jednym z lepszych sposób na podróżowanie po mieście korzystanie z transportu publicznego. Miasto może pochwalić się świetnie zorganizowaną siecią komunikacji miejskiej. Poznajmy zatem nieco lepiej i dowiedzmy się, jaka jest komunikacja miejska w Sofii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Komunikacja miejska w Sofii – z jakich środków transportu możesz skorzystać?

Transport publiczny w Sofii jest świetnie rozwinięty. Nowe tabory przewożą punktualnie nie tylko mieszkańców, ale także i turystów. Komunikacja miejska w Sofii obejmuje nie tylko obszar miejski, ale także obszar podmiejski oraz pobliskie wsie i mniejsze miejscowości. Jednym słowem – z transportem publicznym dojedziesz w każdy, nawet najodleglejszy zakątek stolicy Bułgarii. W Sofii możesz skorzystać z następujących środków komunikacji miejskiej:

  • metro – miasto ma dwie linie metra – 1 oraz 2, które rozpoczynają swoje kursy na tej samej stacji. Trzecia linia metra miała zostać otwarta w roku 2019, aczkolwiek prace nad nią nieco się przeciągnęły. Z metra w Sofii możesz korzystać codziennie od godziny 5:00 do północy. Wszystkie linie metra „spotykają się” na stacji Serdika, która jest centrum miasta oraz centrum przesiadkowym;
  • autobusy – autobusy w Sofii kursują zarówno w dzień, jak i w nocy i są ulubionym środkiem transportu mieszkańców – z metra korzystają głównie turyści. Linie 84, 384 i 184 kursują z lotniska do Parku Techniki, a ich końcową stacją jest Orlovy Most. Linie autobusowe 78, 85, 213, 285, 305, 404, 413 kursują po centralnej części miasta oraz po terenach podmiejskich i zatrzymują się na Głównym Dworcu Autobusowym. Tam z kolei możesz przesiąść się na tramwaj lub na metro;
  • tramwaje – najpopularniejszymi tramwajami w Sofii są te, które zostały oznaczone numerami 1, 3, 4, 5, 12, 18. Kursują one głównie po zabytkowej części miasta, a także po pobliskich dzielnicach. Tramwaje również spotykają się przy Głównym Dworcu Autobusowym.

Komunikacja miejska w Sofii działa sprawnie, a w wielu miejscach działają tzw. przystanki przesiadkowe. Co to znaczy? Otóż w jednym miejscu masz przystanek autobusowy, tramwajowy, a także na metro. Co znacząco ułatwia podróż. Pamiętaj o punktualności na przystankach!

Interior view of a subway. Empty subway transport.
komunikacja miejska, metro, licencja: shutterstock/By RadchukOS

Ile kosztuje bilet na przejazd komunikacją miejską w Sofii?

Jeśli chcesz aktywnie korzystać z transportu publicznego w Sofii, to musisz pamiętać o konieczności posiadania ważnego biletu. W innym wypadku możesz otrzymać mandat. Można postawić chociażby na bilet na jeden przejazd. Kosztuje on około 3,80 złotych i uprawnia Cię do podróżowania wyłącznie w jednym kierunku – bez możliwości podróży powrotnej. Zwykle wygodniejszym rozwiązaniem dla turystów jest możliwość zakupu biletu, którego ważność wynosi 10 dni. Jego koszt to około 28 złotych. Bilet ten upoważnia do korzystania ze wszystkich środków transportu publicznego w Sofii – za wyjątkiem kolei. Należy jednak pamiętać, że bilet nie uprawnia do jazdy przez 10 dni, a jedynie do 10 przejazdów. Za każdym razem, wchodząc do autobusu lub przesiadając się, masz obowiązek go skasować. Taki bilet można kupić w automatach, kioskach lub bezpośrednio u kierowcy. Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz bilet bezpośrednio w autobusie lub tramwaju, nie możesz zapłacić za niego kartą – obowiązuje jedynie płatność gotówkowa.

Karnety na transport publiczny w Sofii – jakie są możliwości?

Jeśli zostajesz w Sofii na nieco dłużej, to możesz rozważyć zakup karnetów na komunikację miejską. Bilet miesięczny, obowiązujący na wszystkie linie i dający Ci nieograniczone możliwości podróżowania przez 30 dni, to wydatek rzędu 144 złotych. Jeśli zaś planujesz korzystanie z komunikacji miejskiej w Sofii jedynie w wybrane dni, wówczas najlepszym rozwiązaniem okaże się dla Ciebie karnet jednodniowy. Kosztuje on około 10 złotych i daje Ci nieograniczoną ilość przejazdów w czasie 24 godzin od momentu jego zakupienia. Pamiętaj, że jeśli planujesz podróż koleją, wówczas musisz kupić osobny bilet w kasie biletowej na dworcu lub w odpowiedniej aplikacji online, byś mógł go okazać podczas kontroli i uniknąć mandatu.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Lotnisko w Sofii – jak dojechać do centrum? Sprawdźmy to!

Wiosna w Sofii – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Następny

Dodaj komentarz