Wiosna w Sofii – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Tagi , , , , , , ,

Bułgaria stała się popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży. Sezon letni charakteryzuje się tam wysokim temperaturami i praktycznie całkowitym brakiem opadów. Jednak dynamiczna stolica Bułgarii – Sofia – jest piękna o każdej porze roku. A jak będzie podczas innych pór roku. Sprawdźmy więc, jaka jest wiosna w Sofii!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda w Sofii na wiosnę

Sofia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, z tendencją do ciepłego. Do najcieplejszych miesięcy należą: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Jednak nie oznacza to, że wiosenna aura jest mniej przyjazna dla podróżnych. Temperatury w Sofii na wiosnę dalej utrzymują się na dość wysokim poziomie, aczkolwiek równie często pojawiają się dość intensywne opady.

Pogoda w Sofii w marcu

Marzec jest pierwszym miesiącem w Sofii, w którym zaczyna się kalendarzowa wiosna. Jednocześnie w początkowym okresie miesiąca temperatury rzadko kiedy pokazują powyżej 10 stopni Celsjusza. Lekkie ocieplenie następuje po 15 marca, kiedy to w ciągu dnia termometry mogą pokazywać nawet 14 stopni Celsjusza. Choć wartości te nie należą do najwyższych, marzec w Sofii jest dość ciepłym miesiącem. Słońce wzbija się coraz wyżej, a dni stają się coraz dłuższe. Niestety, marzec należy również do najbardziej deszczowych miesięcy w Sofii. Zabierz więc ze sobą nieco cieplejsze ubrania, a także parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy.

Banya Bashi Mosque, Sofia, Bulgaria
Meczet Banya Bashi, Sofia, Bułgaria, licencja: shutterstock/By N.M.Bear

Pogoda w Sofii w kwietniu

Kwiecień przynosi znaczne ocieplenie i złagodzenie klimatu w Sofii. Jest to miesiąc, w którym znacznie zwiększa się ilość dni słonecznych, które stają się jeszcze dłuższe. Najniższa, możliwa temperatura w kwietniu to około 13 stopni Celsjusza, zaś najwyższa wartość wynosi około 16 stopni Celsjusza. Da się odczuć wyraźną amplitudę temperatur pomiędzy dniem na nocą, kiedy termometry pokazują nawet około 8-9 stopni Celsjusza. Niestety, ale kwiecień również jest zaliczany do najbardziej deszczowych miesięcy w mieście. Opady są znaczne i dość intensywne. Wybierając się w kwietniu do Sofii będziesz musiał zabrać ze sobą odzież przeciwdeszczową.

Pogoda w Sofii w maju

Maj bez wątpienia jest jednym z najcieplejszych, wiosennych miesięcy w Sofii. Może być to warunkowane faktem, że do miasta nieuchronnie zbliża się ciepłe i słoneczne lato, którego początek przypada na czerwiec. Temperatury w maju w Sofii są dość wysokie. Zdarza się nawet, że termometry pokazują od 15 do nawet 19 stopni Celsjusza. Noce również stają się łagodniejsze, a temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. Niestety, zgodnie z klimatogramem, maj jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku. Opady wynoszą tu nawet 75 mm i są wyjątkowo intensywne. Choć maj w Sofii jest względnie ciepłym miesiącem, to jednak parasol lub odzież przeciwdeszczowa dalej może Ci się przydać.

Landscape with yellow baroque house surrounded by green trees and a field of pink blossomed flowers in the middle of Sofia, Bulgaria
Krajobraz z żółtym barokowym domem otoczonym zielonymi drzewami i polem różowych kwiatów w środku Sofii, Bułgaria, licencja: shutterstock/By Barbosul

Czy warto jechać do Sofii na wiosnę?

Sezon turystyczny w Sofii nie kończy się wraz z ostatnim, letnim miesiącem, a także nie zaczyna się wraz z początkiem czerwca. Teoretycznie, trwa on tam od końca lutego, aż do początku października. Wiosna w Sofii jest dość łagodna, jeśli chodzi o temperatury i pogodę. Faktem jest, że nie będziesz mógł liczyć na palące słońce, aczkolwiek nie powinno być Ci także zimno. Jeśli zastanawiasz się, czy warto jechać do Sofii na wiosnę, to odpowiedź brzmi: Jak najbardziej! Ta „perła Bułgarii” prezentuje się świetnie o każdej porze roku, a wiosną możesz dostrzec w niej wyjątkowy urok. Kluczową kwestią jest również to, że w miesiącach wiosennych będziesz mógł korzystać ze znacznie tańszej bazy hotelowej, a także tańszych lotów, niż ma to miejsc w sezonie letnim. Wiosną w Sofii dalej można korzystać z różnorodnych aktywności jak np. z wypoczynku w ogrodach i parkach miejskich, czy innych atrakcji zlokalizowanych na świeżym powietrzu. Co więcej, turyści nie stanowią już tak licznej grupy, więc będziesz mógł poznać prawdziwy klimat miasta, a także przekonasz się, jak wygląda codzienne życie lokalnych mieszkańców. Sofia wiosną może być dla Ciebie jednym z najlepszych doświadczeń!

Czytaj także:

Pogoda i temperatura w Sofii w ciągu roku

Jesień w Sofii – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Komunikacja miejska w Sofii – jak się poruszać?

Zima w Sofii – jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz