Lotnisko w Sofii – jak dojechać do centrum? Sprawdźmy to!

Tagi , , , , ,

Podróże do Sofii, stolicy i największego miasta Bułgarii, stają się coraz popularniejsze. Dla wielu turystów sporym atutem miasta jest międzynarodowy port lotniczy. Warto też wiedzieć, że Lotnisko w Sofii, znane jest pod nazwą Wrażdebna. Co więcej, obiekt ten obsługuje rocznie nawet 2,2 miliony pasażerów. Jeśli planujesz swój lot do Sofii, to koniecznie sprawdź, jak dojechać z lotniska do centrum miasta i odwrotnie!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sofia – Opis i historia lotniska, terminale

Port Lotniczy Sofia – Wrażdebna – jest największym, międzynarodowym lotniskiem w Bułgarii. Znajduje się dokładnie na wysokości 520 metrów nad poziomem morza i stanowi główny port przesiadkowy dla rodzimych linii Bulgaria Air. Co więcej, lotnisko położone jest na zachód od ścisłego centrum Sofii, w odległości około 10 kilometrów od niego. Rocznie obsługuje ponad 2 miliony pasażerów. Warto przy tym dodać, że w 2006 roku, do dyspozycji oddany został nowy, zmodernizowany terminal pasażerski, przeznaczony dla linii lotniczych klasy premium. Stary terminal został przearanżowany i obecnie obsługuje jedynie niskobudżetowe linie lotnicze.

Port Lotniczy Sofia został oddany do użytku w roku 1930. Początkowo składało się ono jedynie z jednego, niewielkiego terminala, a także wyjątkowo krótkiego pasa startowego. Jednak z upływem lat, lotnisko sprawnie się rozwijało. Obecnie jest to jeden z bardziej nowoczesnych portów w Europie. Jeśli podróżujesz do Sofii samolotem, to nie musisz martwić się trudności wynikające z poruszania się po lotnisku.

Terminale lotniska

  • T1 – to pierwszy terminal, jaki istniał na lotnisku w Sofii. Powstał w 1937 roku. Natomiast w roku 2000 przeszedł gruntowe prace modernizacyjne. Działaja tutaj tanie linie czarterowe. Dodatkowo znajdziesz tam dobrze rozwiniętą bazę usługową, wraz z różnymi restauracjami, kawiarniami, sklepikami i wypożyczalniami samochodów;
  • T2 – to drugi, nowoczesny terminal portu lotniczego Wrażdebna, który został oddany do użytku w roku 2006. Tutaj obsługiwani są przewoźnicy rejsowi. Także oferuje wyjątkowo dobrze rozwiniętą sieć punktów usługowych oraz inne udogodnienia dla pasażerów.

Lotnisko w Sofii znajduje się dokładnie przy ulicy 1 Christopher Columbus Boulevard. Bez problemu możesz się z niego dostać do ścisłego centrum miasta.

Jak dotrzeć z lotniska do centrum w Sofii?

Port lotniczy Sofia znajduje się jedynie 10 kilometrów od ścisłego centrum miasta. Dodatkowo lotnisko jest świetnie skomunikowane ze stolicą. Można skorzystać zatem z połączeń autobusowych, kolejowych, a także taksówek. Istnieje więc kilka sposobów na to, by dostać się z lotniska do centrum miasta, a wśród nich można wymienić:

  • wypożyczenie samochodu – na lotnisku, na obu terminalach znajdziesz wypożyczalnie pojazdów. Wówczas dojazd do centrum miasta nie zajmie Ci więcej niż 20 minut. Z portu lotniczego kieruj się drogą Prodan Tarakchiev w kierunku wschodnim. Droga ta prowadzi początkowo przez obwodnicę Sofii, skąd możesz skręcić do centrum.
  • autobus – w pobliżu terminalów T1 oraz T2 zlokalizowane są przystanki autobusowe. Zatrzymują się tam autobusy komunikacji miejskiej linii 84 oraz 384. Za pośrednictwem pierwszej z nich dojedziesz bezpośrednio do centrum miasta, zaś drugą linią dojedziesz do stacji metra Tsarigradsko;
  • metro – obok terminalu T2 znajduje się także stacja metra. Dojeżdża tam linia 1, która łączy lotnisko ze ścisłym centrum miasta;
  • kolej – dworzec kolejowy znajduje się również obok terminalu T2. Kursująca tam kolej dojeżdża do centrum Sofii.

Możesz skorzystać także z taksówek, których postuj znajduje się tuż przed terminalem T1 na lotnisku. Kursują one zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Sofia – dojazd do lotniska

Opcji dotarcia jest kilka. Linia metra 1, podobnie jak i autobus 84 odjeżdżają z przystanków zlokalizowanych w centrum Sofii, a także z kolejnych przystanków zlokalizowanych w drodze na lotnisko. Linia autobusowa 384 odjeżdża zaś ze stacji metra Tsarigradsko i również dowiezie Cię na lotnisko. Zawsze możesz skorzystać również z taksówek, a także z wypożyczalni samochodów, które znajdują się także w centrum miasta.

Airport terminal and view to mountain panorama from the window. International airport of Sofia, Bulgaria
Terminal lotniska i widok na panoramę gór z okna. Międzynarodowe lotnisko w Sofii, Bułgaria, licencja: shutterstock/By snowturtle

Ile kosztuje taxi z lotniska do centrum Sofii?

Wspomniane już zostało, że bezpośrednio z lotniska do centrum Sofii możesz dostać się także za pośrednictwem taksówek. Kursy obsługują różnorodne korporacje taksówkarskie, które ustalają cenniki w sposób indywidualny. Średnia cena za przejazd z portu lotniczego do centrum miasta wynosi około 10 euro. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od miejsca docelowego. Kierowca może naliczyć Ci dodatkową opłatę w momencie, kiedy będzie musiał na Ciebie dłużej poczekać.

Loty do Sofii – ceny biletów lotniczych

Loty do Sofii z Polski są względnie tanie, jednak wszystko zależy od tego, w jakim okresie i z jakim wyprzedzeniem je zarezerwujesz. Zdarzają się okazyjne połączenia w cenie już od 259 złotych. Jednocześnie standardowe ceny biletów lotniczych na trasie Polska – Sofia wynoszą:

  • z Warszawy – około 850 złotych;
  • z Wrocławia – około tysiąc złotych;
  • z Krakowa – około 800 złotych;
  • Z Poznania – około 820 złotych.

Pamiętaj, że podane powyżej ceny są mocno uśrednione. Co więcej należy do nich dodać konieczne opłaty lotniskowej lub też dużego bagażu rejestrowanego.

Jak dostać się do Sofii z Polski?

Jeśli chcesz dostać się do Sofii z Polski, to obecnie loty bez przesiadki możliwe są tylko z Warszawy. W sezonie letnim z lotniska Okęcie odbywają się nawet dwa loty dziennie, a czas ich trwania to jedynie 2 godziny. Z kolei z: Krakowa, Poznania, Wrocławia oraz Katowic nie ma obecnie lotów bezpośrednich do Sofii. Musisz się więc liczyć z przesiadką na przykład w Monachium albo właśnie w Warszawie. W najbliższych latach planowane jest jednak uruchomienie kolejnej liczby połączeń. Wpływa na to rosnącą popularnością tego kierunku podróży, a co za tym idzie jest większe zainteresowanie.

Czytaj także:

Wakacje w Sofii – co koniecznie zabrać na wycieczkę do tego miasta?

Pogoda i temperatura w Sofii w ciągu roku

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Co kupić w Sofii i jakie pamiątki przywieźć? Sprawdźmy!

Komunikacja miejska w Sofii – jak się poruszać?

Następny

Dodaj komentarz