Klasztor Aładża – niesamowity monaster skalny koło Warny

Tagi , , , , , ,

Warna to malowniczy kurort położony jest tuż nad brzegiem Morza Czarnego i zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych miast na Bałkanach. Jednocześnie Warna to nie tylko Złote Piaski i rajskie plaże. Miasto to ma o wiele więcej do zaoferowania, a jego okolica również może Cię zachwycić. Koniecznie wybierz się do Klasztoru Aładża, czyli niesamowitego monasteru wykutego w skale. Dowiedzmy się nieco więcej na temat tego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klasztor Aładża – opis i historia

Klasztor Aładża to jeden z najpiękniejszych, a przy tym też niesamowitych zabytków znajdujących się w pobliżu Warny. Jest to monumentalny monaster wykuty w skale. Co ciekawe, powstał on w całkowicie naturalny sposób, a jego historia zaczyna się już 12 milionów lat temu. To właśnie wtedy, w miejscu obecnego klasztoru, istniało Morze Sarmackie. Możesz sobie jedynie wyobrazić, że pokrywało ono swoją powierzchnią prawie całą, wschodnią część Europy. Już od tamtego momentu, procesy erozji wodnej zaczęły drążyć skały i formować całkowicie nowe twory. Jednak sam, oficjalny Klasztor Aładża powstał najprawdopodobniej koło IV wieku. Tak przynajmniej wskazują źródła historyczne. Znaleziono tam również monety z okresu Bizancjum, co może potwierdzać przypuszczenia odnoszące się do daty powstania monasteru.

Rock monastery of the Holy Trinity Aladzha. Golden Sands. Varna. Bulgaria.
Skalny klasztor Świętej Trójcy Aładża. Złote Piaski. Warna. Bułgaria., licencja: shutterstock/By Ziman

Zanim osiedlili się tam pierwsi, emigranccy zakonnicy, klasztor służył jako schronienie dla grabieżców, a także licznych najeźdźców. Dopiero w następnych latach pojawiły się na jego ścianach liczne freski, malowidła sufitowe, a także podłogowe. Obecnie cała budowla popadła nieco w ruinę, aczkolwiek jej pierwotny kształt, a także liczne zdobienia z wnętrza ówczesnego klasztoru zostały świetnie zachowane.

Jak dojechać do Klasztoru Aładża z Warny?

Dojazd do Klasztoru Aładża nie jest najłatwiejszy, szczególnie jeśli zdecydujesz się na podróż komunikacją miejską. Dojeżdża tam autobus linii 109, jednak zatrzymuje się on na przystanku oddalonym o 2,5 kilometra od monasteru. Resztę trasy będziesz musiał więc pokonać piechotą. Jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem, to kieruj się z centrum Warny drogą numer 9 w kierunku Złotych Piasków. W pewnym momencie będziesz musiał skręcić zgodnie ze znakami. Parking znajduje się jedynie 200 metrów od słynnego klasztoru Aładża, więc jest to wygodniejsze rozwiązanie. Cały przejazd może Ci zająć około 20 minut.

Czy warto odwiedzić Klasztor Aładża?

Monaster Aładża to klasztor, który został naturalnie wydrążony w skale, a następnie zaadaptowany na potrzeby zakonników. Właśnie z tego powodu jest to jeden z najciekawszych zabytków w okolicy Warny, którego absolutnie nie powinieneś pominąć. Zwróć uwagę na malowidła sufitowe i freski, które zachowały się tam w całkiem dobrym stanie. Dodatkowo przejdź się kamiennymi korytarzami i poczuj magię tego klimatycznego miejsca.

Cave in Aladzha Monastery a medieval Orthodox Christian cave monastery complex in northeastern Bulgaria near Varna and Golden Sand
Jaskinia w klasztorze Aladzha średniowieczny kompleks klasztorny prawosławnych chrześcijańskich jaskiń w północno-wschodniej Bułgarii w pobliżu Warny i Złotego Piasku, licencja: shutterstock/By kman2

Godziny otwarcia i bilety wstępu do Klasztoru Aładża

Godziny otwarcia Klasztoru Aładża dla zwiedzających różnią się w zależności od sezonu. Od początku lipca do końca października jest on otwarty od godziny 9:00 do godziny 17:00. W pozostałych miesiącach masz możliwość zwiedzania monasteru do godziny 16:00. Bilet wstępu dla osób dorosłych nie jest drogi i kosztuje około 5 lewa – możesz kupić go także za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej. Po wejściu do Klasztoru Aładża nie jesteś ograniczony czasowo, więc możesz zwiedzać go tyle czasu, ile tylko będziesz chciał. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą wygodne buty, gdyż skały momentami są bardzo śliskie.

Czytaj także:

Termy i łaźnie rzymskie w Warnie – zwiedzanie, co wiedzieć, ceny

Sea Garden w Warnie – zwiedzanie, atrakcje, co zobaczyć

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

TOP 10 atrakcji i miejsc do zobaczenia – zwiedzanie Sofii

Regionalne Muzeum Etnograficzne w Płowdiwie – zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz