TOP 10 atrakcji i miejsc do zobaczenia – zwiedzanie Sofii

Tagi , , , , , , , , ,

Sofia to stolica i największe miasto Bułgarii, które położone jest w północno-zachodniej części kraju. Miasto to na co dzień zamieszkiwane jest przez ponad 1,2 miliony mieszkańców. Co więcej, słynie ono z tego, że nigdy nie zasypia i tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Co roku przyciąga coraz to więcej turystów, którzy pragną zgłębić tajemnice miasta. Jeśli Ty również się tam wybierasz, to sprawdź TOP 10 atrakcji, których absolutnie nie możesz pominąć wizyty w mieście. Zaplanujmy zwiedzanie Sofii razem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Sobór św. Aleksandra Newskiego

Sobów św. Aleksandra Newskiego w Sofii to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych. Jest to sobór prawosławny, który powstał po to, by uczcić rosyjskiego cara Aleksandra II. To właśnie dzięki niemu, w 1878 roku Bułgaria odzyskała niepodległość. Zgodnie ze źródłami historycznymi, ta monumentalna cerkiew powstała w 1882 roku, a raczej wtedy położono tam pierwszy kamień pod budowę jej fundamentów. Budowa i finalne oddanie budynku do użytku miało miejsce dopiero w roku 1912. Za jej projekt odpowiadał rosyjski architekt.

Zwiedzając sobór św. Aleksandra Newskiego, zwróć uwagę na zewnętrzną architekturę budynku. Wyróżniają się przede wszystkim złocone kopuły, które są najbardziej charakterystycznym elementem architektonicznym soboru. Spójrz także na marmurowe wejście, które dodatkowo zdobione jest kamiennymi tronami – miejsce to było przeznaczone dla cara i jego żony. Po wejściu do środka świątyni nie możesz przegapić fresków, które są jednym z najważniejszych dzieł bałkańskiej sztuki, a także obrazów stworzonych przez znakomitych, rosyjskich artystów. Zwiedzanie Sofii koniecznie musisz zacząć od tego obiektu.

The St. Alexander Nevsky Cathedral in Sofia, the capital of Bulgaria
Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii, stolicy Bułgarii, licencja: shutterstock/By RossHelen

2. Bulwar Witosza

Bulwar Witosza w Sofii to jedna z najdroższych ulic w Europie. Jest to miejsce komercyjne, przy którym toczy się życie towarzyskie i nocne mieszkańców miasta. Ulica ta ma długość 2,7 kilometra, a po jej obu stronach rozciągają się prestiżowe sklepy jak np. Gucci, Chanel czy Hugo Boss, a także znajdziesz luksusowe restauracje, gdzie możesz spróbować kuchni z całego świata. Bulwar Witosza w 2013 roku został częściowo przebudowany tak, by oddać w pełni jego zabytkowy charakter. Ulica otrzymała unikalne, secesyjne ławki, a także fontanny i wzbogacona została terenami zielonymi. Co ciekawe, Bulwar Witosza dawniej był niewielką ulicą mieszkalną, przy której dominowały parterowe zabudowania mieszkańców. Dopiero po okresie wojennym, ulica została przekształcona w typową ulicę handlową. Możesz się tam wybrać głównie po to, by dobrze zjeść, a także zrobić luksusowe zakupy.

Bulgaria Sofia  Beautiful night view in downtown Sofia Ministerial Council, the National Assembly and the presidency with Christmas decorations
Bułgaria Sofia Piękny nocny widok na centrum Sofii Rada Ministerialna, Zgromadzenie Narodowe i prezydentura z dekoracjami świątecznymi, licencja: shutterstock/By BoyanGeorgiev

Czytaj także: Spacerem po Bulwarze Witosza w Sofii – jakie atrakcje?

3. Narodowy Pałac Kultury

Narodowy Pałac Kultury to również jeden z najważniejszych budynków w bułgarskiej stolicy. Jest to centrum kongresowe i wystawowe, które zostało otwarte dokładnie w 1981 roku. Z uwagi na projekt, a także wyjątkowo monumentalne wymiary, budynek ten został okrzyknięty największym tego typu centrum w Europie Południowo- Wschodniej. W 2005 roku Narodowy Pałac Kultury został także określony mianem najlepszego centrum kongresowego na świecie. Warto też wiedzieć, że ten modernistyczny budynek naszpikowano nowoczesnymi technologiami. Co więcej, to tutaj odbywają się najważniejsze wydarzenia i konferencje naukowe. Obecnie jest on także udostępniony do zwiedzania, więc śmiało możesz się tam wybrać.

Fontanny przed Narodowym Pałacem Kultury, Sofia, Bułgaria. Scena nocna
Fontanny przed Narodowym Pałacem Kultury, Sofia, Bułgaria. Scena nocna, licencja: shutterstock/By ADonsky

Czytaj także: Narodowy Pałac Kultury w Sofii- przewodnik, zwiedzanie, bilety

4. Rotunda św. Jerzego

Zwiedzanie Sofii, to także poznanie Rotundy św. Jerzego. Dawniej była to wczesnochrześcijańską świątynią, która zajmowała obecny plac centralny w Sofii. Rotunda w była cała wykonana z czerwonej cegły, aczkolwiek obecnie pozostały z tego jedynie dobrze zachowane ruiny. Zgodnie ze źródłami historycznymi, wybudowano ją na ruinach dawnego miasta Serdica. Prawdopodobnie jest to jeden z najlepiej zachowanych, najstarszych budynków w stolicy Bułgarii. Źródła historyczne wskazują na to, że została ona wybudowana przez Rzymian. Jeśli będziesz zwiedzał Rotundę św. Jerzego, wówczas zwróć uwagę na to, że w wewnętrznej kopule zachowały się freski, których powstanie datowane jest na XII wiek.

View of the sain george rotunda in Sofia, Bulgaria.
Widok na rotundę Świętego Jerzego w Sofii, Bułgaria., licencja: shutterstock/By pavel+dudek

Czytaj także: Cerkiew św Jerzego w Sofii – kompleksowy przewodnik

5. Serdica – zwiedzanie Sofii

Serdica to kulturalno-archeologiczny kompleks, który znajduje się w ścisłym centrum Sofii. Dawniej, było to antyczne miasto, jednak dokładna data upadku nie jest obecnie znana. A ten moment najlepiej zachowanym obiektem są ruiny amfiteatru. Podczas zwiedzania zwróć uwagę na kamienne siedzenia dla widowni, a także pozostałości po antycznej scenie. Amfiteatr w danych czasach wykorzystywany był nie tylko celem przedstawień i teatru. Odbywały się tam także walki zwierząt.

Czytaj także: Amfiteatr Serdica – zwiedzanie, atrakcje, przewodnik

6. Synagoga w Sofii

Synagoga w Sofii to kolejna atrakcja bułgarskiej stolicy, której nie możesz pominąć. Jest to największa synagoga zarówno na Bałkanach, jak i w całej Europie. Obecnie jest to jedyne centrum judaizmu, jakie działa w Bułgarii. Jej budowa rozpoczęła się już w 1903 roku, za sprawą austriackiego architekta, który wzorował się na synagodze z rodzinnego Wiednia. Okazuje się, że w jej wnętrzu zawisł jeden z największych żyrandoli w Bułgarii, którego waga szacowana jest na dwie tony. Co więcej, będąc tam nie zapomnij odwiedzić Żydowskiego Muzeum Historycznego, w którym znajduje się ekspozycja poświęcona ofiarom Holokaustu, a także artefakty związane z prześladowaniami bułgarskich Żydów. Obecnie na nabożeństwa w synagodze przychodzi około 60 osób. Zwiedzanie jest możliwe jedynie w momencie, kiedy msze w świątyni się nie odbywają.

7. Pałac Vrana

Pałac Vrana znajduje się na obrzeżach Sofii, aczkolwiek warty jest tego, byś go odwiedził. Obecnie pałac ten odgrywa rolę oficjalnej rezydencji bułgarskiej rodziny królewskiej. Dawniej, pełnił on wyłącznie funkcje reprezentacyjne. Znajduje się na niewielkim wzgórzu o wysokości około 571 metrów nad poziomem morza. Zwróć uwagę na fenomenalną architekturę, w której dostrzeżesz wpływy bizantyjskie oraz neoklasyczne. Pałac Vrana jest otoczony także malowniczym ogrodem. Znajdziesz w nim niewielkie, drewniane domki myśliwskie oraz piękną florę. Pamiętaj, że możesz skorzystać ze specjalnej linii autobusowej 505, która dowozi turystów z centrum Sofii, prosto do Pałacu Vrana na obrzeżach miasta.

Bulgaria, Sofia; view of the Royal Palace facade, today National Art Gallery
Bułgaria, Sofia; widok na fasadę Pałacu Królewskiego, obecnie Narodowa Galeria Sztuki , licencja: shutterstock/By agiampiccolo

8. Narodowe Muzeum Historyczne w Sofii

Obiekt ten mieści się w jednym z najbardziej zabytkowych budynków, czyli w Pałacu Bojana. Otoczone jest niesamowitym parkiem. W tym muzeum zgromadzone jest ponad 22 tysiące eksponatów i artefaktów, które zabiorą Cię w podróż nawet do okresu prehistorycznego. Kolekcja instytucji obejmuje wszystkie okresy historyczne aż do roku 1945, czyli do momentu zakończenia II wojny światowej. Znajdziesz tam słynny skarb Panagyurishte, który wykonany jest z litego, czystego złota. Dodatkowo zwróć uwagę na cenną kolekcję biżuterii, monet oraz ceramiki. Znajduje się tam również jedna z najważniejszych kolekcji bułgarski ikon. Jednak wyżej wymienione eksponaty to tylko nieliczne skarby, które możesz znaleźć w tym muzeum. Wybierz się tam i samodzielnie się przekonaj o tym, co jeszcze może Ci ono zaoferować.

Czytaj także: Narodowe Muzeum Historyczne w Sofii – zwiedzanie i zakup biletów

9. Centralna Hala Targowa w Sofii

Centralna Hala Targowa w stolicy Bułgarii również jest jednym z tych obiektów, które koniecznie powinieneś zwiedzić i zobaczyć. Zgodnie ze źródłami historycznymi, została ona wybudowana w latach 1909-1911. Dawniej, była to namiastka pierwszego, ekskluzywnego centrum handlowego w Bułgarii. Powstała na planie prostokąta, zgodnie z projektem Nauma Torbova. Co ciekawe, z każdej strony hali znajduje się wejście do jej wnętrza. Co można tu robić? To jeden z bardziej ekskluzywnych obiektów handlowych w Sofii. Jego wnętrze to głównie sklepiki ze złotą i srebrną biżuterią, a także kilka butików prestiżowych marek odzieżowych. Dodatkowo Centralna Hala targowa w Sofii to także idealne miejsce na lunch lub kawę. Oferuje rozbudowaną bazę gastronomiczną. Pod koniec wieku XX Centralna Hala Targowa w Sofii była poddana intensywnym pracom renowacyjnym.

10. Meczet Bania Baszi Dżamija oraz Meczet Bujuk Dżamija

Na samym końcu odwiedź meczet Bania Baszi Dżamija oraz meczet Bujuk Dżamija. To jeden z najstarszych meczetów w Europie. Zbudowany go na dawnych łaźniach rzymskich. Jego zwiedzanie jest możliwe, tylko gdy nie odbywają się tam nabożeństwa. Mogą zwiedzić go również kobiety, jednak trzeba pamiętać o stosownym ubraniu oraz o nakryciu głowy. Z kolei meczet Bujuk Dżamija obecnie już nie istnieje. Jednak w jego wnętrzu powstało Narodowe Muzeum Archeologiczne. Niemniej jednak pozostawiono minaret, a także niektóre formacje architektoniczne, które przypominają o jego istnieniu. Warto więc się tu wybrać.

Alexander Nevski Cathedral  , Sofia , Bulgaria
Katedra Aleksandra Newskiego w Sofii, Bułgaria , licencja: shutterstock/By Mostafa+Akl

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Sea Garden w Warnie – zwiedzanie, atrakcje, co zobaczyć

Klasztor Aładża – niesamowity monaster skalny koło Warny

Następny

Dodaj komentarz